8 Հունիս 2010 - 11:54 AMT
ԱԺ-ն ընդունել է ՀՀ նախագահի առարկությունը նախագահության թեկնածուներին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցում
Հայաստանի խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Կրթության մասին», «Բարձրագույն հետբուհական կրթության մասին» և «Սկզբնական և միջին մասնագիտական կրթության մասին» օրենքներում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծերի փաթեթը:
ՀՀ ԱԺ-ն ընդունել է նաև ՀՀ նախագահի առարկությունը ՀՀ ընտրական օրենսգրքում, «Դատախազության մասին» և «Հատուկ քննչական ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծի վերաբերյալ: Նախագահի առարկությունը վերաբերում էր նախագահության թեկնածուներին անձեռնմխելիությունից զրկելուն:
Նախօրեին նախագահի առարկությունը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից ընտրված պատգամավոր Գագիկ Իսագուլյանը: Ըստ նրա, Սերժ Սարգսյանը, հանդես գալով նման առարկություններով, մտադիր է պահպանել հավասարությունը նախագահության թեկնածուների միջև, քանի որ, այնպես է ստացվում, որ նախընտրական արշավի ժամանակ միայն գործող նախագահը կարող է օգտվել անձեռնմխելիության իրավունքից:
ՀՀ ԱԺ-ում ներկայացված օրինագիծը, մասնավորապես, նախատեսում է, որ պատգամավորության և նախագահության թեկնածուները պետք է զրկվեն անձեռնմխելիությունից:

8 Июнь 2010 - 11:54 AMT
Парламентарии приняли возражение президента РА по вопросу лишения неприкосновенности кандидатов в президенты
Парламент Армении принял в первом чтении пакет законопроектов о внесении дополнений в закон РА “Об образовании”, “О высшем поствузовском образовании” и “О начальном специальном и средне-специальном образовании”.
НС РА также приняло возражение президента РА к пакету законопроектов о внесении поправок в избирательный кодекс Армении, в закон РА «О прокуратуре» и «Об особой следственной службе». Возражение президента РА относилось к пункту о лишении неприкосновенности кандидатов в президенты.
Возражение президента Армении представил накануне депутат от Республиканской партии Армении Гагик Исагулян. По его словам, Серж Саргсян, выдвинув подобные возражения, намерен сохранить равенство между кандидатами, баллотирующимся на пост президента, так как получается, что во время предвыборной кампании только действующий президент может пользоваться правом неприкосновенности.
Представленный в НС РА законопроект, в частности, предусматривает, что и кандидаты в депутаты, и кандидаты в президенты должны быть лишены неприкосновенности.