8 Հունիս 2010 - 15:21 AMT
Էդուարդ Շարմազանով. Օբաման «դիվանագիտական արտահայտչամիջոցներով» Ադրբեջանին մեղադրեց ռազմատենչ հայտարարությունների մեջ
Իլհամ Ալիևին հասցեագրված ԱՄՆ նախագահի նամակում հստակ ուղերձներ կան այն մասին, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Բաքուն պետք է ձեռնպահ մնա ռազմատենչ հայտարարություններից: Այլ կերպ ասած` ԱՄՆ նախագահը նամակում «դիվանագիտական արտահայտչամիջոցներով» Ադրբեջանին մեղադրում է ռազմատենչ հայտարարությունների մեջ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Շարմազանովի խոսքով, այդ նամակում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ևս մեկ անգամ նշում է խնդրի խաղաղ կարգավորման կարևորությունը, ինչը համապատասխանում է Հայաստանի դիրքորոշմանը: «Իսկ Ադրբեջանը հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու փոխարեն վերջերս ռազմատենչ հայտարարություններով լի «թատերականացված ներկայացումներ» է խաղարկում»,- նկատել է նա:
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի նամակում, որն Ադրբեջան կատարած այցի շրջանակներում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հանձնեց ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Գեյթսը, ասվում է այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը որոշիչ նշանակություն ունի Հարավային Կովկասի համար: Օբաման նաև նշել է, որ այդ հակամարտության խաղաղ կարգավորման օժանդակումը ԱՄՆ համար առաջնահերթ է:

8 Июнь 2010 - 15:21 AMT
Эдуард Шармазанов: Обама в «дипломатических выражениях» обвинил Азербайджан в воинственных заявлениях
В письме президента США, адресованном президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву, есть четкие мессиджи о том, что азербайджанская сторона должна воздержаться от воинственных заявлений в вопросе карабахского урегулирования. Иначе говоря, президент США в письме “дипломатическим языком” обвиняет Азербайджан в воинственных заявлениях. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, в этом письме президент США Барак Обама еще раз отмечает важность мирного урегулирования проблемы, что соответствует позиции Армении. “А Азербайджан вместо того, чтобы предпринять конкретные шаги по урегулированию конфликта, в последнее время разыгрывает “театрализованные представления”, наполненные воинственными заявлениями”, – заметил он.
В письме президента США Барака Обамы, которое в рамках своего визита в Азербайджан передал президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву министр обороны США Роберт Гейтс, говориться о том, что мирное урегулирование карабахского конфликта имеет решающее значение для Южного Кавказа. Обама также отметил, что поддержка мирного урегулирования данного конфликта остается приоритетом для США.