9 Հունիս 2010 - 10:02 AMT
Հարավային Ամերիկայի հայկական համայնքներում հայեցի կրթության վիճակն անմխիթար է: ՆՄան կարծիք է հայտնել բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Պետրոս Բեդիրյանը, որը ՀՀ կառավարության «Հարավային (Լատինական) Ամերիկայի հայ համայնքի կրթամշակութային հիմնախնդիրների լուծման աջակցության» ծրագրի շրջանակներում մեկնել էր Բուենոս Այրես: «Ծրագրի շրջանակներում Հարավային Ամերիկա կատարած իմ այցելությունից կարելի է ասել, վիճակն անմխիթար է, բայց ոչ իրենց մեղքով, քանի որ համայնքը միջոցներ չունի զարգացնելու համար մայրենի լեզվով ուսուցումը: Այս ամենը պետք է դիտարկել ծնող-երեխա-ուսուցիչ եռանկյունու շրջանակներում, քանի որ առաջին հերթին ծնողը պետք է նպաստի լեզվի ուսուցմանը»,-ասել է Բեդիրյանը: Ըստ նրա, հայախոսությունը 80 տոկոսով նահանջել է և նույնիսկ հայերենի ուսուցիչները միմյանց հետ օտար լեզվով են խոսում: Արգենտինայում կա 7 հայկական դպրոց: Ըստ Պ.Բեդիրյանի, աշակերտների թիվը հայկական դպրոցներում նվազել է, քանի որ Արգենտինայում 70-75 հազար հայ կա, սակայն հայկական դպրոց ընդամենը 1000 հոգի է հաճախում: Նա նաև անարդյունավետ համարեց ուսուցիչների վերապատրաստումը Հայաստանում, քանի որ նրանք չեն ստանում բավարար գիտելիքներ:
Ծրագրի մասնակից ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանը (Մրո) հավելեց, որ հիմնական թերությունն այն է, որ հայկական դպրոցներում հայերեն սովորելը պարտադիր չէ: «Էլ ի՞նչ հայկական դպրոց, եթե այնտեղ հայերենը պարտադիր չէ»,-ասել է երգիչը:

“После моего визита в Латинскую Америку в рамках программы «Содействия решению образовательно-культурной проблемы армянской общины Южной (Латинской) Америки» можно сказать, что состояние армянской общины в вопросе знания армянского языка неутешительное, но это не их вина”, – на пресс-конференции в Ереване заявил доктор филологических наук, профессор Петрос Бедирян. По его словам, у общины нет возможности для развития образовательной системы. “На 80% стало меньше армяноязычных людей”, – сказал Бедирян. По его словам, этот вопрос нужно рассматривать в контексте треугольника: родитель-ребенок-преподаватель. «В первую очередь родитель должен пожелать, чтобы ребенок выучил язык», – отметил Петрос Бедирян, добавив, что даже преподаватели армянского языка между собой общаются на иностранном языке. При этом он заметил, что уменьшилось число армянских учеников посещающих армянские школы. «В Аргентине проживает от 70 до 75.000 армян, но лишь 1000 из них посещают армянскую школу», – отметил Петрос Бедирян.
В свою очередь заслуженный артист Армении Арсен Григорян (Мро) сказал, что одним из основных минусов является то, что в армянских школах изучение армянского языка не обязательно. «В чем смысл называть школу армянской, если изучение армянского языка в ней не обязательно», – сказал Григорян.