9 Հունիս 2010 - 09:48 AMT
2009 թվականին ՀՀ կառավարությունը հաստատեց « Հարավային (Լատինական) Ամերիկայի հայ համայնքի կրթամշակութային հիմնախնդիրների լուծման աջակցության» ծրագիրը: Ինչպես հունիսի 9-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ստեփան Պետրոսյանը, 2010թ. նախարարությունը ևս մտադիր է մի շարք միջոցառումներ անցկացնել այդ ծրագրի շրջանակներում, որի համար պետբյուջեից նախատեսվում է հատկացնել 20 մլն դրամ: Ծրագրի շրջանակներում ապրիլի 1-մայիսի 31-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ Բուենոս Այրես էր մեկնել բանասիրական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Պետրոս Բեդիրյանը: Այցի նպատակն էր օժանդակել հայեցի կրթությանը և դաստիարակությանը Լատինական Ամերիկայի հայաշատ վայրերում:
Ինչպես ասաց Պետրոսյանը, Պ.Բեդիրյանն իր հետ տարել էր շուրջ 120 կրթական և ուսումնաօժանդակ գրքեր ու նյութեր: Նաև մոտ 100 ուսուցիչ մասնակցել է վերապատրաստման դասընթացների: Ըստ Պետրոսյանի, նախարարությունը նախաձեռնել է այս ծրագիրը, քանի որ Հարավային Ամերիկայի հայկական համայնքը կտրված է մայր հայրենիքից և գտնվում է ուծացման վտանգի տակ: Դրա պատճառներն այն են, որ հայկական հեռուստաալիքներն այնտեղ արբանյակով չեն հեռարձակվում, շատ են խառն ամուսնությունները և նաև այն, որ հայության մոտ 70 տոկոսը ակտիվ չի մանսակցում համայնքային կյանքին:
Պետրոսյանը հայտնեց նաև, որ ծրագրի շրջանակներում նախարարությունը նաև համագործակցում է մի շարք կազմակերպությունների հետ: Ըստ նրա, նախարարությունը այս տարի կաջակցի Սան Պաուլոյի հայագիտական կենտրոնին: Ըստ պայմանագրի, ֆինանսական աջակցություն կցուցաբերվի, կստեղծվի նաև հայ-պորտուգալական բառարան, և պորտուգալերենով հայկական քերականության մշակման ծրագիր, որով նախատեսվում է մասնագետի 6-ամսյա ժամկետով գիտական աշատանքի վարձատրություն, ինչպես նաև ֆինանսական աջակցություն բառարանի տպագրման համար: Ծրագրի շրջանակներում 3 հոգանոց խումբ էր մեկնել Ուրուգվայ, Արգենտինա և Բրազիլիա` ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արսեն Գրիգորյանը (Մրո), ՀՀ վաստակավոր արտիստ Արամ Գևորգյանը (Արամո) և ճանաչված երգչուհի Էմմա Պետրոսյանը: Երգիչները համերգային ծրագրով հանդես եկան Բուենոս Այրես, Կորդոբա, Մոնտեվիդեո և Սան Պաուլո քաղաքներում` ներկայացնելով էստրադային, ժողովրդական, գուսանական և ազգային երգեր:

В 2009 году правительство Армении утвердило программу “Содействия решению образовательно-культурной проблемы армянской общины Южной (Латинской) Америки». В рамках данной программы в 2010 году было и будет реализован ряд мероприятий, а также из государственного бюджета будет выделено 20 миллионов драмов. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель министра Диаспоры РА Степан Петросян.
Заместитель министра диаспоры Армении также сообщил, что в рамках программы с 1 апреля по 31 мая доктор филологических наук, профессор Петрос Бедирян посетил Аргентину и Уругвай. Цель его визита – содействовать образованию на родном армянском языке и сохранить армянскую национальную идентичность. По словам Петросяна, в ходе визита Бедиряна около 100 армянских преподавателей прошли курсы по повышению квалификации, а также им было передано более 100 книг и материалов для содействия образованию на армянском языке. «В армянской общине Латинской Америки идет процесс ассимиляции. Причиной этого является то, что община отдалена от родины, то есть там армянские каналы не осуществляют спутниковую трансляцию, зарегистрировано большое количество смешанных браков, а также около 70% армян не участвует активно в жизни общины”, – отметил Петросян. Исходя из вышесказанного, Петросян сказал, что именно это стало причиной реализации данной программы.
“В рамках программы с 10 по 21 мая группа деятелей культуры, состоящая из трех человек – заслуженных артистов Армении Арсена Григоряна (Мро), Арама Геворкяна (Арамо) и известной певицы Эммы Петросян посетила Сан-Пауло, Уругвай и Бразилию, где представила народные, эстрадные, гусанские песни”, – сказал Степан Петросян. По его словам, до конца текущего года Министерство Диаспоры Армении намерено отправить в Латинскую Америку еще одну группу культурных деятелей, которые выступят с лекциями.
При этом Петросян сообщил, что Министерство Диаспоры РА намерено поддержать деятельность центра Арменоведения в Сан-Пауло, в частности, выделить средства на создание и издание армяно-португальского словаря, а также создания программы по армянской грамматике на португальском языке. По его словам, также из Латинской Америки приглашен ряд экспертов для участия на конференции «Один народ, одна культура».
Степан Петорсян сказал, что в рамках программы министерство намерено выступить еще с одной инициативой, а именно обеспечить участие армянской молодежи Латинской Америки на всеармянской молодежной шахматной олимпиаде в Ереване с 15 по 23 августа.