9 Հունիս 2010 - 13:33 AMT
Ադրբեջանի ռազմական ուսմունքում փոփոխությունները հակասում են նրա սահմանադրությանը, քանի որ դրանում գրված է, որ հարկավոր է ձեռնպահ մնալ ցանկացած ռազմական գործողություններից: Այդ մասին Հայաստանի Ազգային Ժողովում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նրա խոսքով, եթե հարևան հանրապետությունում ռազմակայաններ տեղակայվեն, ապա Հայաստանը կարտահայտի իր դիրքորոշումը: «Սակայն կայաններն Ադրբեջանի ներքին գործն է, որին մենք չենք միջամտում: Սակայն Հայաստանը բոլոր միջազգային հանդիպումների ժամանակ խոսում է Բաքվի ռազմատենչ հայտարարությունների մասին»,- նշել է ՀՀ ԱԳ նախարարը:
Նա պատգամավորներին հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանը դեռևս 2 տարի առաջ որպես արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի հիմք է ընդունել Մադրիդյան սկզբունքները: «Մինչդեռ Ադրբեջանն ինչ-որ անհասկանալի հայտարարություններ է կատարում, թե, իբր, Հայաստանը չի ընդունում այդ սկզբունքները: Մադրիդյան սկզբունքների հիմքում ԼՂՀ կարգավիճակի խնդիրն է, որը պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ: Իսկ եթե Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղին «լայն ինքնավարություն տալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», ապա դրանով ցանկանում է կանխորոշել բանակցությունների ընթացքը: Բացի դրանից, Ադրբեջանը հրաժարվում է խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնությունից` երկար ժամանակ չհամաձայնելով կրակի գծից դիպուկահարների հեռացմանը»,- ասել է Նալբանդյանը` ավելացնելով, որ Ադրբեջանն իր ռազմատենչ հայտարարություններով փորձում է ձախողել բանակցությունները: «Հեբբելսի ոգով ադրբեջանական քարոզչությունը ոչ մի արդյունք չի տալիս, այն միայն մոլորեցնում է Ադրբեջանի ինչպես իշխանություններին, այնպես էլ ժողովրդին»,- ընդգծել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է նաև, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կարող են քննարկել ԼՂՀ հիմնախնդիրը որքան ցանկանան: «Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն չեն պատրաստվում որևէ բան քննարկել Թուրքիայի հետ»,- ասել է նա:
Նալբանդյանը գտնում է, որ Վլադիմիր Պուտինի Ստամբուլ կատարած այցի պատճառով հայ-ռուսական հարաբերությունների առիթով ոչ մի մտավախություններ չկան` նկատելով, որ այդ հարցը քննարկվել է փակ ռեժիմով:
Ինչ վերաբերում է Գազայի սեկտորի մոտ մայիսի 31-ին տեղի ունեցած միջադեպին, երբ 9 հոգի զոհվեց, ապա ԱԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանն իր ցավակցությունն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, քանի որ Հայաստանը հանդես է գալիս ուժի կիրառման ու շրջափակման դեմ: «Բայց մյուս կողմից որոշ երկրներ, որոնք հանդես են գալիս ուժի կիրառման ու շրջափակման դեմ, շատ առումներով իրենք էլ երկար տարիներ շրջափակում ու սպառնալիքներ են ստեղծում հարևանների համար»,- ասել է Նալբանդյանը:

Изменения в военной доктрине Азербайджана противоречат его конституции, так как в ней записано, что нужно воздерживаться от любых военных действий. Об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении заявил министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. По его словам, если в соседней республике будут размещены военные базы, то Армения выскажет свою позицию. «Однако базы – это внутреннее дело Азербайджана, в дела которого мы не вмешиваемся. Но Армения на всех международных встречах говорит о милитаристских заявлениях Баку», – отметил глава МИД РА.
Он также напомнил депутатам, что Армения уже 2 года тому назад приняла за основу переговорного процесса по урегулированию арцахской проблемы Мадридские принципы. «Азербайджан же делает какие-то непонятные заявления, что вроде Армения не принимает эти принципы. В основе Мадридских принципов лежит проблема статуса НКР, которая должна решаться волеизъявлением народа Нагорного Карабаха. А если Азербайджан заявляет, что он готов дать Нагорному Карабаху «широкую автономию в рамках территориальной целостности Азербайджана», то этим он хочет предопределить ход переговоров. Кроме того, Азербайджан отказывается от любой инициативы по укреплению мира, долгое время не соглашаясь на отвод снайперов с линии огня», – сказал Налбандян, добавив, что Азербайджан своими воинственными заявлениями пытается провалить переговоры. «Азербайджанская пропаганда в духе Геббельса ничего не дает – она только вводит в заблуждение, как власти, так и народ Азербайджана», – подчеркнул глава внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян также отметил, что Азербайджан и Турция могут обсуждать проблему НКР сколько угодно. «Армения и НКР не собираются ничего обсуждать с Турцией», – сказал он.
Налбандян считает, что нет никаких опасений по поводу армяно-российских отношений из-за визита Владимира Путина в Стамбул, заметив, что этот вопрос обсуждался в закрытом режиме.
Что касается инцидента у берега сектора Газа 31 мая, когда погибло 9 человек, то глава МИД отметил, что Армения выражает соболезнования семьям погибших, так как Армения выступает против применения силы и установления блокады. «Но с другой стороны, некоторые страны которые выступают против применения силы и блокады, во многом сами в течение долгих лет блокируют и создают угрозы для соседей», – сказал Налбандян.