Իրանն առայժմ պատրաստ չէ միջուկային խնդրին Անկարայի միջնորդությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց իրանագետ Սևակ Սարուխանյանը: Նրա խոսքով, Թեհրանի ու Արևմուտքի միջև միջնորդության նախաձեռնությամբ Թուրքիան ցանկանում է իրեն դրսևորել որպես իսլամական պետությունների պաշտպան` ձգտելով արժանանալ արաբական աշխարհի երկրների հավանությանը: Իրանն իր հերթին, Սարուխանյանի կարծիքով, ընդամենը օգտագործում է Թուրքիային, որպեսզի միայն ժամանակ շահի և հետաձգի Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների ընդունումը:
Իրանի վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ նոր բանաձևը պատրաստ է քվեարկության: Փաստաթղթի դրույթների համաձայն, դրանում ՄԱԿ բոլոր անդամ պետություններին ուղղված կոչ է պարունակվում` զգոնություն դրսևորել իրանական բանկերի մասնակցությամբ դրամական փոխանցումների հարցում, քանի որ դա, նախագծի հեղինակների կարծիքով, կկանխի աջակցությունը երկրի միջուկային ծրագրին:
Իրանի վերաբերյալ նոր բանաձևի նախագիծը մշակվեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը կես տարվա ընթացքում «այդպես էլ չկարողացավ որոշել, թե ինչ ժամկետում է պատրաստ վերսկսել բանակցությունները միջազգային հանրության հետ»: Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին զեկույցում ասվում է այն մասին, որ Թեհրանը չի ապահովում անհրաժեշտ համագործակցությունը իր միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը հաստատելու համար: Այս պնդման հետ Թեհրանը կտրականապես համաձայն չէ:

Iranologist Sevakh Sarukhanyan said that Iran is not ready for Ankara’s mediation on the nuclear problem. Turkey wants to position itself as a defender of the Islamic states’ rights through the initiative on mediation between the West and Iran, trying to gain sympathies of the Arab countries, Sarukhanyan told a PanARMENIAN.Net reporter. Meanwhile, according to him, Iran is just using Turkey to gain time and postpone adoption of sanctions by the West.
A new resolution of the UN Security Council on Iran is ready to be put to vote. The document calls on all UN member-states to be watchful with respect to remittances with participation of Iranian banks. According to the resolution authors, this will prevent support to the Iranian nuclear program.
The new resolution on Iran was drafted, as Tehran failed to define within six months when it will be able to resume negotiations with the world community. The last report of the International Atomic Energy Agency on Iran reads that Tehran does not secure the required level of cooperation to confirm a peaceful nature of its nuclear program. Meanwhile, Tehran does not agree with this statement.