Իրանն առայժմ պատրաստ չէ միջուկային խնդրին Անկարայի միջնորդությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց իրանագետ Սևակ Սարուխանյանը: Նրա խոսքով, Թեհրանի ու Արևմուտքի միջև միջնորդության նախաձեռնությամբ Թուրքիան ցանկանում է իրեն դրսևորել որպես իսլամական պետությունների պաշտպան` ձգտելով արժանանալ արաբական աշխարհի երկրների հավանությանը: Իրանն իր հերթին, Սարուխանյանի կարծիքով, ընդամենը օգտագործում է Թուրքիային, որպեսզի միայն ժամանակ շահի և հետաձգի Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների ընդունումը:
Իրանի վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ նոր բանաձևը պատրաստ է քվեարկության: Փաստաթղթի դրույթների համաձայն, դրանում ՄԱԿ բոլոր անդամ պետություններին ուղղված կոչ է պարունակվում` զգոնություն դրսևորել իրանական բանկերի մասնակցությամբ դրամական փոխանցումների հարցում, քանի որ դա, նախագծի հեղինակների կարծիքով, կկանխի աջակցությունը երկրի միջուկային ծրագրին:
Իրանի վերաբերյալ նոր բանաձևի նախագիծը մշակվեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը կես տարվա ընթացքում «այդպես էլ չկարողացավ որոշել, թե ինչ ժամկետում է պատրաստ վերսկսել բանակցությունները միջազգային հանրության հետ»: Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին զեկույցում ասվում է այն մասին, որ Թեհրանը չի ապահովում անհրաժեշտ համագործակցությունը իր միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը հաստատելու համար: Այս պնդման հետ Թեհրանը կտրականապես համաձայն չէ:

9 Июнь 2010 - 13:37 AMT
Иран пока не готов к посредничеству Анкары в переговорах по ядерной проблеме. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил иранист Севак Саруханян. По его словам, инициативой посредничества между Тегераном и Западом Турция хочет проявить себя как защитник прав исламских государств, стремясь получить симпатию стран арабского мира. Иран в свою очередь, по мнению Саруханяна, использует Турцию, чтобы только выиграть время и затянуть принятие санкций Западом.
Новая резолюция СБ ООН по Ирану готова к голосованию. Согласно положениям документа, в нем содержится призыв ко всем государствам-членам ООН проявлять бдительность в отношении денежных переводов с участием иранских банков, так как это, по мнению авторов проекта, предотвратит оказание поддержке ядерной программе страны.
Проект новой резолюции по Ирану был разработан после того, как Тегеран в течение полугода “так и не смог определить, в какие сроки он готов возобновить переговоры с мировым сообществом”. В последнем докладе МАГАТЭ по Ирану говорится о том, что Тегеран не обеспечивает необходимого сотрудничества для подтверждения мирного характера своей ядерной программы. С этим утверждением Тегеран категорически не согласен