9 Հունիս 2010 - 16:14 AMT
Այս անգամ Իրանը չի կարողանա խուսափել Արևմուտքի պատժամիջոցներից: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է իրանագետ Սևակ Սարուխանյանը: Նրա խոսքով, այն պայմաններում, երբ ՄԱԿ Անվտանգության Խորհրդի «վետոյի իրավունք» ունեցող երկրները, այդ թվում` Ռուսաստանն ու Չինաստանը, հանդես են գալիս ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի ընդունման կողմից, Թեհրանի դեմ պատժամիջոցներն անհապաղ կընդունվեն: Այս համատեքստում իրանագետն ընդգծել է ռուս-իրանական փոխհարաբերությունների լարվածությունն ու հնարավոր վատթարացումը:
«Ռուսաստանն այսօր ոչ պակաս անհանգստացած է Իրանի միջուկային ծրագրով: Մոսկվայի ու Արևմուտքի միջև փոխըմբռնումն այդ ոլորտում կարող է միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ ռազմավարական համագործակցության հանգեցնել»,- ընդգծել է Սևակ Սարուխանյանը:
Իրանի վերաբերյալ ՄԱԿ ԱԽ նոր բանաձևը պատրաստ է քվեարկության: Փաստաթղթի դրույթների համաձայն, դրանում ՄԱԿ բոլոր անդամ պետություններին ուղղված կոչ է պարունակվում` զգոնություն դրսևորել իրանական բանկերի մասնակցությամբ դրամական փոխանցումների հարցում, քանի որ դա, նախագծի հեղինակների կարծիքով, կկանխի աջակցությունը երկրի միջուկային ծրագրին:
Իրանի վերաբերյալ նոր բանաձևի նախագիծը մշակվեց այն բանից հետո, երբ Թեհրանը կես տարվա ընթացքում «այդպես էլ չկարողացավ որոշել, թե ինչ ժամկետում է պատրաստ վերսկսել բանակցությունները միջազգային հանրության հետ»: Իրանի վերաբերյալ ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին զեկույցում ասվում է այն մասին, որ Թեհրանը չի ապահովում անհրաժեշտ համագործակցությունը իր միջուկային ծրագրի խաղաղ բնույթը հաստատելու համար: Այս պնդման հետ Թեհրանը կտրականապես համաձայն չէ:

9 June 2010 - 16:14 AMT
Iranologist Sevak Sarukhanyan said that this time Iran will not be able to avoid sanctions of the West. As the UN Security Council member-states, which have the right of veto, including Russia and China, support adoption of a new resolution of the UN Security Council, it means that the sanctions against Iran will be approved immediately, Sarukhanyan told a PanARMENIAN.Net reporter.
“Currently Russia is also concerned over the Iranian nuclear program. The mutual understanding between Moscow and the West with respect to this may lead to establishment of a strategic cooperation on issues of international security,” stressed Sarukhanyan.
The UN Security Council resolution on Iran is ready to be put to vote. The document calls on all UN member-states to be watchful with respect to remittances with participation of Iranian banks. According to the resolution authors, this will prevent support to the Iranian nuclear program.
The new resolution on Iran was drafted, as Tehran failed to define within six months when it will be able to resume negotiations with the world community. The last report of the International Atomic Energy Agency on Iran reads that Tehran does not secure the required level of cooperation to confirm a peaceful nature of its nuclear program. Meanwhile, Tehran does not agree with this statement.