9 Հունիս 2010 - 16:26 AMT
Հունիսի 9-ին ՀՀ ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված օրինագծերի փաթեթը ՀՀ «Կրթության մասին» և «Լեզվի մասին» օրենքում շտկումներ մտցնելու մասին: Ներկայացնելով կառավարության օրենսդրական նախաձեռնությունը` կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը նշեց, որ դպրոցների ոլորտում միջազգային ծրագրեր ներմուծելու և Հայաստանում մասնավոր օտարալեզու դպրոցներ բացելու համար, ինչպիսին են, օրինակ, բրիտանական դպրոցները, «AB» համակարգով դպրոցները, այդ օրենսդրական փոփոխություններն անհրաժեշտ են:
Աշոտյանի խոսքերով, Հայաստանի այդ դպրոցներում ուսուցումը սկսվելու է 7-րդ դասարանից: «Այսինքն, մինչև 7-րդ դասարան աշակերտները հաճախելու են հայկական դպրոց, որից հետո նրանք կարող են ընդունվել օտարալեզու դպրոց»,- նշել է Աշոտյանը և ավելացրել, որ բրիտանական դպրոցների ատեստատները համապատասխան կրեդիտների առկայության դեպքում հնարավորություն են տալիս շրջանավարտներին մեխանիկորեն ընդունվել Բրիտանիայի առաջատար բուհեր:
Նա հերքեց խոսակցություններն այն մասին, որ գոյություն ունեցող օրենսդրության հիման վրա կարելի է ներմուծել մասնավոր և միջպետական օտարալեզու դպրոցների համակարգ:
Նախարարն ընդգծեց, որ օտարալեզու դպրոցների թիվը, օրինագծերի վերոհիշյալ փաթեթի համաձայն, կկազմի 15: «Այդ 15 դպրոցները ստեղծվելու են Հայաստանում գոյություն ունեցող կրթական հաստատությունների հիման վրա և չեն ֆինանսավորվելու պետության կողմից»,- ասել է Աշոտյանը:
Իր հերթին, գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերով ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Դավթյանն ասաց, որ օրինագծերի տվյալ փաթեթի հարցով մինչև երկրորդ ընթերցումը խորհրդարանը լսումներ կկազմակերպի, որին մասնակցելու են բոլոր շահագրգիռ կողմերը:

Сегодня в НС РА в первом чтении обсуждался представленный правительством РА пакет законопроектов о внесении поправок в закон РА “Об образовании” и “О языке”. Представляя законодательную инициативу правительства, министр образования и науки РА Армен Ашотян отметил, что для внедрения международных программ в сфере школ и открытия частных иноязычных школ в Армении, таких, как, например британские школы, школы системы “AB”, эти законодательные изменения необходимы.
По словам Ашотяна, обучение в этих школах в Армении будет начинаться с 7-го класса. “То есть, школьники до 7-го класса будет ходить в армянскую школу, после чего они смогут поступать уже в иноязычные школы”, – отметил Ашотян, при этом добавив, что аттестаты британских школ при наличии соответствующих кредитов предоставляют возможность выпускникам механически поступать в ведущие ВУЗы Британии.
Он также опроверг разговоры о том, что на основе существующего законодательства можно было внедрить систему частных и межгосударственных иноязычных школ.
Министр подчеркнул, что общее число иноязычных школ, согласно данному пакету законопроектов, составит 15 . “Но эти 15 школ будут созданы не на базе существующих образовательных учреждений Армении и не при финансировании государства. Так как государство не финансирует деятельность иноязычных школ”, – заметил министр образования и науки РА.
В свою очередь председатель постоянной комиссии НС РА по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Артак Давтян сообщил, что по данному пакету законопроектов до второго чтения парламент организует слушания, в котором будут участвовать все заинтересованные стороны.