10 June 2010 - 08:17 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 10-ի նիստի ժամանակ լրացումներ է մտցրել օրենքի ավելի վաղ հաստատված նախագծում, որի համաձայն Երևանի մի շարք բժշկական հաստատություններում նախատեսվում է փորձնական կարգով ներմուծել բժշկական ծառայությունների դիմաց համավճարների մեխանիզմը:
Ինչպես նշել է առողջապահության նախարար Հարություն Քուշքյանը, բժշկական ծառայությունների վճարման նոր մեխանիզմի ներմուծումը թույլ կտա դրանց համար վճարել իրական գներով: «Դա թույլ կտա կանխատեսել փոխհատուցումների ֆինանսական ծավալները երկրի բնակչության համար, ինչպես նաև բարելավել բժշկական հաստատություններում ֆինանսական հոսքերի կառավարումը, բարձրացնել բուժաշխատողների աշխատավարձը, բարելավել մատուցվող ծառայությունների որակը»,- ասել է նա: Միաժամանակ ավելացրել է, որ փոխհատուցվող գումարի մոտ 65 տոկոսն ուղորդվելու է բժշկական հաստատությունների աշխատավարձի ֆոնդի մեծացմանը: Հարություն Քուշքյանն ասաց նաև, որ հուլիսից այդ ծրագիրը մեկնարկում է «Արաբկիր» , «Էրեբունի» և «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոններում:
Երևանի քաղաքապետն առաջարկեց, որ քաղաքապետարանին հաշվետու բժշկական հաստատությունները ևս ընդգրկվեն փորձնական ծրագրում:
«Այդ նախագծով առողջապահության ոլորտում մեկնարկում է լուրջ բարեփոխում, որի մասին ավելի վաղ հայտարարվել է: Նոր ֆինանսական մեխանիզմների ներմուծումն առողջապահության ոլորտում կառավարության առաջնահերթ ծրագրերից մեկն է»,- ասել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Դրա հետ կապված նա ավելացրեց, որ փորձնական նախագծի շրջանակներում կանոնակարգվելու են այդ մեխանիզմի կիրառման մեթոդները:

10 Июнь 2010 - 08:17 AMT
Правительство Армении на заседании 10 июня внесло дополнения в ранее утвержденный проект закона, согласно которым в ряде медицинских учреждений Еревана планируется внедрить в пилотном порядке механизм сооплаты за предоставление медуслуг.
Как отметил министр здравоохранения РА Арутюн Кушкян, внедрение нового механизма оплаты медуслуг позволит оплачивать их по реальным ценам «Это позволит прогнозировать финансовые объемы компенсаций для населения страны, а также улучшить управление финансовыми потоками в медучреждениях, повысить зарплату медработников, улучшит качество предоставляемых услуг», – сказал он. При этом глава министерства добавил, что порядка 65% от образовавшейся компенсационной суммы будут направлены на увеличение фонда заработной платы работников медучреждений. Арутюн Кушкян сообщил, что с июля это программа стартует в «Арабкирском медцентре», медценте «Эребуни» и «Святого Григора Просветителя».
При этом мэр города Еревана предложил, чтобы подотчетные мэрии медучреждения также были включены в пилотную программу.
«Этим проектом в сфере здравоохранения стартует серьезная реформа, о которой было заявлено ранее. Внедрение новых финансовых механизмов являет одной из приоритетных программ правительства в сфере здравоохранения», – добавил премьер-министр Армении Тигран Саркисян. В связи с этим премьер добавил, что в рамках пилотного проекта будут упорядочены методы применения данного механизма.