10 Հունիս 2010 - 11:52 AMT
Սոցինտերնը համաշխարհային կառույց է, որի կազմում են քաղաքագետներ, հասարակական գործիչներ: Այս մասին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ ասել է Սոցինտերնի գլխավոր քարտուղար Լուիս Այալան: Նրա խոսքերի համաձայն, Հարավային Կովկասի իրավիճակի մասին եվրապատգամավոր Կիրիլովի զեկույցը և այդ զեկույցի հիման վրա Եվրախորհրդարանի բանաձևի ընդունումը սոցիալիստների խմբակցության անդամ պատգամավորի անձնական կարծիքն է: «Սոցինտերնը այլ տեսակետ է առաջ քաշում, իսկ Կիրիլովն իր անձնական տեսակետն է հայտնել»,- ասել է Այալան:
Նա ընդգծել է, որ յուրաքանչյուր հակամարտություն, այդ թվում նաև ղարաբաղյանը, պետք է լուծվի երկխոսության և բանակցությունների ճանապարհով: «Այլ միջոցները պետք է բացառվեն: Երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատելու համար հակամարտության արդարացի և երկու կողմերի համար ընդունելի լուծում է պետք: Ես բազմաթիվ անգամ Հայաստան, Ադրբեջան և Լեռնային Ղարաբաղ եմ այցելել, այդ պատճառով ծանոթ եմ իրավիճակին»,-ասել է նա: Այալան օրինակ է բերել սահմանի վիճելի հատվածների առիթով Չիլիի և Արգենտինայի հակամարտությունը: «Մենք 24 կետից 23-ը համաձայնեցրել ենք և հույս ունենք, որ վերջինն էլ կհամաձայնեցվի, – ասել է Այալան:
Լուիս Այալան հաղորդել է նաև, որ հունիսի 11-ին Երևանոմ տեղի կունենա Սոցինտերնի համաժողովը, որի աշխատանքներին մասնակցելու է նաև Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության պատվիրակությունը:

Социнтерн является всемирной структурой, в с остав которой входят депутаты, политики, общественные деятели. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил Генеральный секретарь Социнтерна Луис Айала. По его словам, доклад евродепутата Кирилова по ситуации на Южном Кавказе и резолюция Европарламента на основе этого доклада – это частное мнение депутата, который, тем не менее, является членом фракции социалистов. «У Социнтерна одна точка зрения, а депутат Кирилов выразил свою собственную», – сказал Айала.
Он подчеркнул, что любой конфликт, в том числе и карабахский, должен решаться путем диалога и переговоров. «Любой другой способ должен быть исключен. Для установления долгосрочного мира нужно справедливое решение конфликта, приемлемое для обеих сторон. Я неоднократно бывал в Армении, в Азербайджане и в Нагорном Карабахе, поэтому знаком с ситуацией», – сказал он. Вместе с тем он привел пример мирного решения конфликта между Чили и Аргентиной по поводу спорных участков границы. «Мы согласовали 23 пункта из 24-х, и надеемся, что и последний будет согласован», – заметил Айяла.
Луис Айала также сообщил, что в работе конференции Социнтерна, которая открывается в Ереване 11 июня, примет участие делегация социал-демократической партии Азербайджана.