Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 10-ին ընդունել է Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի նախկին փոխխոսնակ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսին:
Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ բարոնուհու և նրա համախոհների ավանդական դարձած այցելությունները Հայաստան և Արցախ, հայկական կողմի հետ նրանց արդյունավետ համագործակցությունը բարձր գնահատանքի են արժանի: «Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն Ձեզ և Ձեր ընկերներին` երկար տարիների հետևողական աշխատանքի համար»,- ասել է նախագահը:
Բարոնուհի Քոքսը նախագահ Սարգսյանին պատմել է իր` թվով արդեն 70-րդ այցելության ընթացքում ստացած տպավորությունների մասին: Նա ասել է, որ ինչպես նախորդ այցերին, այնպես էլ այս անգամ ուրախությամբ արձանագրել է, որ թե Երևանում, և թե Ստեփանակերտում մեծ դրական փոփոխություններ են կատարվում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի և Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների վերջին զարգացումներին: Քերոլայն Քոքսն ասել է, որ միջազգային հանրությունը միանշանակ բարձր է գնահատում Հայաստանի` հարևան երկրների հետ խնդիրները բանակցությունների և համագործակցության միջոցով լուծելու դիրքորոշումը: Սակայն, բարոնուհու խոսքով, Հայաստանի զուսպ արձագանքը Ադրբեջանի ստահոդ ակտիվ քարոզչությանը վերջինիս հնարավորություն է տալիս հաճախ մոլորության մեջ գցելու նույն այդ հանրությանը, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

10 июня президент Армении Серж Саргсян встретился с членом Палаты лордов Парламента Великобритании, баронессой Керолайн Кокс. В ходе встречи президент Армении отметил, что визиты Кокс и ее единомышленников в Армению и Арцах, которые стали уже традицией, а также их продуктивное сотрудничество с армянской стороной, достойны высокой оценки.
В свою очередь Кокс, рассказала о своих впечатлениях от 70-ого визита в НКР, отметив, что, как и во время своих прошлых визитов, так и в этот раз с радостью зафиксировала, что и в Ереване, и в Степанакерте происходят положительные изменения.
Собеседники также обратились к последним развитиям в процессе нормализации армяно-турецких отношений и урегулирования карабахского конфликта. В этом контексте Керолайн Кокс отметила, что международное сообщество высоко оценивает позицию Армении в вопросе решения конфликтов с соседними странами с помощью переговоров и сотрудничества. Однако, баронесса заметила, что сдержанная реакция Армении на активную ложную пропаганду Азербайджана дает возможность Баку ввести в заблуждение международную общественность, сообщает пресс-служба главы армянского государства.