Հունիսի 11-ին տեղի ունեցավ ԵՄ խորհրդատվական խմբի խորհրդի նիստը, որտեղ ներկայացվեց տարվա ընթացքում իրականցված աշխատանքի հաշվետվությունը: Նիստը բացեց ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, որը նաև նիստի համանախագահն էր: Ըստ նրա, նման նիստերը լավ հնարավորություն են տալիս քննարկելու կատարված և առաջիկա աշխատանքները: Ընդ որում, նա նշել է, որ ԵՄ Խորհրդատվական խումբը մեծ աշխատանք է կատարել Հայաստանում բարեփոխումների անցկացման հարցում:
«Ես ցանկանում եմ հիշեցնել, որ Հայաստան-ԵՄ Գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է բարեփոխումներ անցկացնել 190 ուղղություններով»,-ասաց Ա.Բաղդասարյանը: Նա առանձնացրեց 3 հիմնական ուղղություններ: «Գլոբալ բարեփոխումները պետք է կատարվեն 3 ուղղություններով, որոնք, հուսով եմ, լավ արդյունք կտան: Դրանք են`ասոցիատիվ անդամության մասին համաձայնագրի ստորագրումը, ազատ առևտրի վերաբերյալ բանակցություններում առաջընթացը և արդարադատության ազատության և անվտնագության հարցերի Հայաստան-ԵՄ ենթակոմիտեի ստեղծումը»,-ասել է նա: Որպես դրական ձեռքբերում Ա.Բաղդասարյանը նշեց դիվանագիտական ակադեմիայի բացումը ՀՀ-ում, վիզային վերահսկողության պարզեցմանն ուղղված քայլերը, բարեփոխումները իրավական ոլորտում, լուրջ բարեփոխումներն ազատ առևտրի ոլորտում: Այս համատեքստում Բաղդասարյանը հույս հայտնեց, որ հայկական կազմակերպությունները հնարավորություն կստանան առաքել իրենց ապրանքներն ԵՄ երկրների շուկաներ:
Իր հերթին ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը գոհունակություն հայտնեց ԱԱԾ քարտուղարի բարձր գնահատականի համար` հույս հայտնելով, որ այս փորձը կտարածվի նաև մյուս երկրներում: Մոլդովայում արդեն կա նման խումբ, իսկ Արևելյան գործընկերության մյուս երկրներն արդեն մտածում են այդ ուղղությամբ: Նա ասաց նաև, որ ծրագիրը հաջողություն չէր ունենա, եթե չարժանանար հայ հանրության ուշադրությանը: Նա նշեց նաև, որ ծրագիրը կայուն ֆինանսավորման հարթակից կանցնի Եվրոպական հարևանության կողմից ֆինանսավորվող հարթակ:

11 June 2010 - 08:23 AMT
On June 11, the EU Advisory Group held its 4th meeting, during which the Group presented a report on its activity in the republic.
The meeting was opened by NSC Secretary Arthur Baghdasaryan, who described it as a good opportunity to discuss the work carried out and future plans. He also thanked the EU Advisory Group for assistance to the process of reforms effected in Armenia.
“I would like to remind that Armenia-EU Action Plan envisages implementation of 190 reforms,” Baghdasaryan said, adding that progress is expected in talks on conclusion of an association agreement and free trade zone creation as well as reorganization of the juridical system.
Among achievements he mentioned establishment of diplomatic academy, steps taken for towards visa regime relaxation and legal reforms.
The NSC Secretary voiced hope that Armenian organizations will soon have an opportunity to export their products to European markets.
For his part, the head of EU Delegation to Armenia, Ambassador Raul de Luzenberger shared the assessments and presumed that the practice will be applied in other countries as well.
“As you know an EU Advisory Group is already operating in Moldova, while the other Eastern Partnership countries are considering such possibility,” he said.