Հունիսի 11-ին տեղի ունեցավ ԵՄ խորհրդատվական խմբի խորհրդի նիստը, որտեղ ներկայացվեց տարվա ընթացքում իրականցված աշխատանքի հաշվետվությունը: Նիստը բացեց ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, որը նաև նիստի համանախագահն էր: Ըստ նրա, նման նիստերը լավ հնարավորություն են տալիս քննարկելու կատարված և առաջիկա աշխատանքները: Ընդ որում, նա նշել է, որ ԵՄ Խորհրդատվական խումբը մեծ աշխատանք է կատարել Հայաստանում բարեփոխումների անցկացման հարցում:
«Ես ցանկանում եմ հիշեցնել, որ Հայաստան-ԵՄ Գործողությունների ծրագրով նախատեսվում է բարեփոխումներ անցկացնել 190 ուղղություններով»,-ասաց Ա.Բաղդասարյանը: Նա առանձնացրեց 3 հիմնական ուղղություններ: «Գլոբալ բարեփոխումները պետք է կատարվեն 3 ուղղություններով, որոնք, հուսով եմ, լավ արդյունք կտան: Դրանք են`ասոցիատիվ անդամության մասին համաձայնագրի ստորագրումը, ազատ առևտրի վերաբերյալ բանակցություններում առաջընթացը և արդարադատության ազատության և անվտնագության հարցերի Հայաստան-ԵՄ ենթակոմիտեի ստեղծումը»,-ասել է նա: Որպես դրական ձեռքբերում Ա.Բաղդասարյանը նշեց դիվանագիտական ակադեմիայի բացումը ՀՀ-ում, վիզային վերահսկողության պարզեցմանն ուղղված քայլերը, բարեփոխումները իրավական ոլորտում, լուրջ բարեփոխումներն ազատ առևտրի ոլորտում: Այս համատեքստում Բաղդասարյանը հույս հայտնեց, որ հայկական կազմակերպությունները հնարավորություն կստանան առաքել իրենց ապրանքներն ԵՄ երկրների շուկաներ:
Իր հերթին ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Ռաուլ դը Լուցենբերգերը գոհունակություն հայտնեց ԱԱԾ քարտուղարի բարձր գնահատականի համար` հույս հայտնելով, որ այս փորձը կտարածվի նաև մյուս երկրներում: Մոլդովայում արդեն կա նման խումբ, իսկ Արևելյան գործընկերության մյուս երկրներն արդեն մտածում են այդ ուղղությամբ: Նա ասաց նաև, որ ծրագիրը հաջողություն չէր ունենա, եթե չարժանանար հայ հանրության ուշադրությանը: Նա նշեց նաև, որ ծրագիրը կայուն ֆինանսավորման հարթակից կանցնի Եվրոպական հարևանության կողմից ֆինանսավորվող հարթակ:

11 июня состоялось заседание Совета национальной безопасности Армении, где консультационная группа Евросоюза в РА представила отчет проводимых работ. Заседание открыл секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ РА) Артур Багдасарян, который высоко оценил деятельность консультационной группы ЕС, направленную на проведение реформ в Армении. По его словам, подобные заседания являются хорошей возможностью для обсуждения проводимых работ и планов на будущее. “Я хочу напомнить, что Программа действий Армения-ЕС предусматривает проведение реформ в 190 направлениях, и консультационная группа ЕС активно вовлечена в эти работы”,- сказал Багдасарян. Он также выразил надежду, что в скором времени в процессе проводимых глобальных реформ по трем основным направлениям, в том числе – подписание соглашения об ассоциации, продвижение в переговорах о свободной торговле, создание подкомитета Армения-ЕС по вопросам свободы правосудия и безопасности, будет зафиксирован прогресс. В качестве достижений Багдасарян отметил, основание дипломатической академии, шаги, направленные на упрощение визового режима со странами ЕС, а также серьезные реформы в сфере свободной торговли. В этом контексте Багдасарян выразил надежду, что армянские компании в скором получат возможность экспортировать свои продукты на рынки стран-членов ЕС.
В свою очередь руководитель делегации ЕС в Армении Рауль де Люценбергер поблагодарил секретаря СНБ за высокую оценку работы консультативной группы ЕС, выразив надежду, что данный опыт распространится и на другие страны. “Как вам известно, подобная группа уже существует и в Молдове, а также страны-участники программы “Восточное партнерство” уже думают в направлении создания такой уже группы”, – заметил Люценбергер. При этом руководитель делегации ЕС в РА сообщил, что консультативная группа от финансирования первого этапа, направленного на обеспечение стабильности, переходит на финансирование в рамках Европейского соседства.