Հունիսի 11-ին Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատվիրակությանը` Ֆրանսիա-Հայաստան պատգամավորական բարեկամության խմբի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին` Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատեց ֆրանսիացի պատգամավորների անձնական ներդրումը հայ-ֆրանսիական բարեկամական հարաբերությունների զարգացման, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի խորհրդարանների համագործակցության ընդլայնման գործում:
Հանդիպմանը հանգամանալից քննարկվեցին արցախյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները: Այդ համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ողջունեց ֆրանսիացի պատգամավորների այցը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն` նշելով, որ նմանօրինակ այցերը հնարավորություն են ընձեռում տեղում ծանոթանալ հիմնախնդրի ակունքներին, ինչպես նաեւ` Արցախի իշխանությունների եւ ժողովրդի դիրքորոշմանը:
Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին Հայաստան-Եվրոպական միություն համագործակցության, ինչպես նաեւ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շուրջ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայութունը:

11 June 2010 - 14:42 AMT
On June 11, RA Foreign Minister Edward Nalbandian met with France –Armenia parliamentary friendship delegation led by Francois Rochebloine.
At the meeting, Edward Nalbandian gave high assessment to parliamentarians’ contribution to the development of friendly ties between Armenia and France, as well as strengthening of bilateral parliamentary cooperation.
Peaceful settlement of Karabakh conflict was discussed. RA Foreign Minister welcomed French parliamentarians’ visit to Artsakh, stressing that such visits provide better understanding of problem sources, as well as NKR people and authorities’ position on the issue.
The parties exchanged views on RA-EU cooperation, as well as normalization of Armenia-Turkey relations, RA MFA press service reported.