11 Հունիս 2010 - 15:59 AMT
Սակայն ոչ ոք չէր կարող անգամ ենթադրել, թե ինչպիսի հարստություն է գտնվում այդ քարանձավում: Պեղումների մեկնարկից արդեն 10 օր անց հնագետները հասկացան, որ գործ ունեն անսովոր գտածոյի հետ: Քարանձավի շերտերում, որոնք թվագրվում են մ.թ.ա 4200-3900թթ., գտնվել են երեք հնագույն թաղումներ: Ընդ որում, դրանցում միայն գլուխներ են հայտնաբերվել: Անցկացված գենետիկական վերլուծությունը ցույց տվեց, որ այդ գլուխները պատկանում են 12-ից 15 տարեկան դեռահաս աղջիկների: Երեքի մոտ էլ գանգի բնորոշ վնասվածքներ են դիտվում: Ըստ ամենայնի, դրանք ծիսական զոհաբերության վկայություններ են: Գանգերից մեկում գլխուղեղի մումիֆիկացված մնացորդներ են հայտնաբերվել, որոնցում պահպանվել են նույնիսկ անոթները (քարանձավի մթնոլորտը նպաստել է այնտեղ գտնվող արտեֆակտերի մումիֆիկացմանը. խոնավության ու օդի շրջանառության բացակայությունը շատ լավ պահածոյացրել են այնտեղ գտնվող առարկաները): Այդ անոթների արյան նմուշները վերցվել են ԴՆԹ վերլուծության համար: Գլխուղեղի մի մասն այժմ հետազոտում են Բերկլիում` Կալիֆորնիայի համալսարանում:
Քարանձավի մյուս հատվածում գինեգործության հնագույն վկայություններ են հայտնաբերվել: Դրանք վերաբերում են նույն ժամանակաշրջանին, ինչ թաղումները: Կարասներից մեկում գտնվել է հիանալի պահպանված խաղողի վազ` հատապտուղներով, որոնք վերածվել են չամիչի: Կորիզների ԴՆԹ վերլուծությունը ցույց տվեց, որ դրանք ավելի քան 6000 տարեկան են: «Մենք հավաքեցինք Արենի գյուղի տարածքի խաղողի բոլոր հնարավոր տեսակները, որպեսզի դրանց ԴՆԹ-ն համեմատենք պեղումների ժամանակ գտնված նմուշների հետ և պարզենք, թե արդյոք դրանց միջև որևէ կապ կա: Հենց արդյունքները պատրաստ լինեն, մենք անմիջապես կհրապարակենք դրանք»,- հաղորդել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
Բացի դրանից, քարանձավի տարածքում հայտնաբերվել է աշխարհի ամենահին տրեխը, որը 5500 տարեկան է: Հնագետներն այն գտել են քարանձավի ամենահին շերտերում: Այն պատրաստված է կաշվից, չափսը մոտավորապես 25մմ է: Փորձաքննությունից հետո կկոնկրետացվի, թե ինչ կաշվից է պատրաստված տրեխը: Հնագետների կարծիքով, դա կովի կաշի է: Բացի դրանից, հայերեն և պարսկերեն լեզուներով ձեռագրերի դրվագներ են գտնվել: Քարանձավում շատ են այծի, ոչխարի և այլ կենդանիների ոսկորները: Հարյուրամյակների ընթացքում այստեղ անասուններ են պահել:
«Պեղումները դանդաղ են ընթանում, քանի որ քարանձավի առանձնահատկությունները թույլ չեն տալիս ավելի ագրեսիվ մեթոդներով իրականացնել պեղումները: Մենք վախենում ենք խախտել այդ հնագիտական շերտերը»,- ասել է Պավել Ավետիսյանը` ավելացնելով, որ պեղումներն իրականացվում են ամերիկացի փորձագետների հետ համատեղ:
Արենիի քարանձավի մասին արդեն մի քանի տարի շարունակ գիտաժողովների ժամանակ, հոդվածների կամ ամսագրերին ու թերթերին տված հարցազրույցների տեսքով խոսում են տարբեր երկրների հնագետները, սակայն քարանձավի պատմությունը աշխարհի ուշադրությունը գրավեց այն բանից հետո, երբ 2010թ. հունիսի 9-ին ամերիկյան National Geographic հեռուստաալիքը ունիկալ պատմական գանձին նվիրված հատուկ տեսանյութ պատրաստեց:

Но никто даже не мог предположить, какое богатство находится в ней. Уже через 10 дней после начала раскопок археологи поняли, что они имеют дело c необычной находкой. В слоях пещеры, датируемой 4200-3900 гг. до н.э., были найдены три древних захоронения. Причем в них были обнаружены только головы. Проведенный генетический анализ показал, что эти головы принадлежат девочкам-подросткам от 12 до 15 лет. У всех трех девочек наблюдаются характерные травмы черепа. По всей видимости, это свидетельства ритуального жертвоприношения. В одном черепе были обнаружены мумифицированные остатки мозга, в котором сохранились даже сосуды (атмосфера пещеры способствовала мумификации, находящихся в ней артефактов: отсутствие влажности и циркуляции воздуха отлично законсервировали находящиеся там предметы). Образцы крови из этих сосудов взяты на анализ ДНК. Часть этого мозга исследуют в Калифорнийском университете в Беркли.
В другой части пещеры были найдены древние свидетельства виноделия. Они относятся к тому же временному периоду, что и захоронения. В одном из карасов была обнаружена прекрасно сохранившаяся виноградная лоза с ягодами, которые практически превратились в изюм. Анализ ДНК косточек показал, что им более 6000 лет. “Мы собрали все возможные сорта винограда на территории села Арени, чтобы сравнить их ДНК с найденными во время раскопок образцами и выяснить есть ли между ними связь. Как только будут готовы результаты, мы сразу опубликуем их”, – сообщил директор института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении Павел Аветисян.
Помимо этого, на территории пещеры обнаружен самый древний башмак в мире, которому 5500 лет. Археологи нашли его в самых древних наслоениях пещеры. Он сделан из кожи. Длина башмака – примерно 25 см. После экспертизы будет конкретизировано, из какой кожи сделан этот башмак. По мнению археологов, это кожа коровы. Кроме того, были найдены клочки рукописей на армянском и персидском языках. В пещере много костей коз, овец и других животных. На протяжении столетий здесь держали скот.
“Раскопки продолжаются медленно, так как особенности пещеры не позволяют проводить ее более агрессивными методами. Мы боимся разрушить эти археологические слои”, – сказал Павел Аветисян, добавив, что раскопки проводятся совместно с американскими экспертами.
О пещере Арени археологи разных стран говорят уже много лет во время научных конференций, в виде статей или интервью журналам и газетам, но история пещеры привлекла внимание мира после того, как 9 июня 2010г. американский телеканал National Geographic подготовил специальный репортаж, посвященный ее уникальному историческому сокровищу.