«Երբ ԵԱՀԿ Մխ-ն, որը զբաղվում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ, գրեթե 20 տարի է չի կարողանում ոչ մի հարց լուծել, ապա բնականաբար, ադրբեջանական կողմը հայտարարություններ կանի այն մասին, որ լուծման ճանապարհը պատերազմն է: Պատերազմ չի ցանկանում ոչ մեր կառավարությունը, ոչ ձերը, քանի որ պատերազմի դեպքում կպատերազմեն ոչ միայն Ադրբեջանն ու Հայաստանը, այլ նաև այլ պետություններ, և հայտնի չէ, թե ինչպիսին կլինի արդյունքը»,-լրագրողների հետ զրույցում Սոցինտերնի խորհրդաժողովում հայտարարել է Ադրբեջանի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության փոխնախագահ, իրավապաշտպան Սալադդին Ալլահվերդիևը:
Ըստ նրա, ղարաբաղյան հակամարտության լուծման ավելի դյուրին կլինի հասնել, եթե հակամարտության կողմերին ոչ ոք չխանգարի: «Մեզ խանգարում են երրորդ կողմերը, որոնք բոլորին հայտնի են: Դրանք այն պետություններն են, որոնք ունեն իրենց տնտեսական ու քաղաքական շահերը տարածաշրջանում»,-ասել է Ալլահվերդիևը: Ընդ որում, նա հավելել է, որ Թուրքիան ևս իր շահերն ունի տարածաշրջանում, սակայն, ըստ նրա, նա այն սակավաթիվ պետություններից մեկն է, որը չի խանգարում այս հակամարտության հանգուցալուծմանը:
«Թուրքիան ոչ մեկի կողմը չի բռնում, նա միայն ասում է, որ Ղարաբաղի խնդրի լուծումից հետո, հայկական կողմը կկարողանա լուծել նրա հետ իր խնդիրները: Բնականաբար, մենք թուրքալեզու պետություն ենք, ինչպես և ԱՊՀ մի քանի այլ երկրներ, սակայն մենք ադրբեջանցիներ ենք, ոչ թե թուրքեր»,-նշել է նա:
Անդրադառնալով խորհրդաժողովի աշխատանքին`Ալլահվերդիևը նշել է, որ նման միջոցառումները և հանդիպումները նպաստում են կողմերի միջև երկխոսության հաստատմանը:
Ադրբեջանի ռազմական դոկտրինում վերջին ուղղման առնչությամբ, որը հակասում է այդ երկրի սահմանադրությանը, ադրբեջանցի քաղաքագետը նշել է, որ նման փոփոխություն կատարելով Ադրբեջանն առաջին հերթին հղում է կատարում միջազգային նորմերին: «Այս դեպքում ՄԱԿ-ի Կանոնադրությանը, որտեղ հստակ գրված է, որ այն պետությունը, որի տարածքը գրավված է մեկ այլ պետության կողմից, իրավունք ունի, չխախտելով պատերազմը վարելու միջազգային նորմերը, ուժով ազատագրել իր տարածքը: Եթե խնդիրներ կան ներքաղաքական օրենսդրության մեջ, ապա պետք է հղում անել միջազգային նորմերի վրա»,-ասել է նա:

“Когда МГ ОБСЕ, которая занимается решением нагорно-карабахской проблемы, почти 20 лет не может решать ни одного вопроса, то естественно, азербайджанская сторона будет делать заявления о том, что путь решения – война. Войны не желает ни наше правительство, ни ваше, так как в случае войны будут воевать не только Азербайджан и Армения, но и другие государства и никому не известно каким будет результат”, – в беседе с журналистами на конференции Социнтерна в Ереване заявил заместитель председателя Социал-демократической партии Азербайджана, правозащитник Салахаддин Аллахвердиев.
По его словам, успеха в решении карабахского конфликта можно будет легче достичь, если сторонам конфликта никто не будет мешать. “Нам мешают третьи стороны, которые всем известны. Это те государства, которые имеют свои экономические и политические интересы в регионе”, – заметил Аллахвердиев. При этом он добавил, что Турция тоже имеет свои интересы в регионе, но, по его мнению, она одна из немногих государств, которая не мешает разрешению данного конфликта.
“Турция не стоит ни на чьей стороне, она только говорит, что после решения проблемы Карабаха, армянская сторона может решать с ней свои проблемы. Естественно, мы тюркоязычное государство, как и несколько других государств СНГ, но мы азербайджанцы, а не турки”, – заметил он.
Обращаясь к работе конференции, Аллахвердиев отметил, что подобные мероприятия и встречи способствуют углублению диалога между сторонами.
По поводу последней поправки в военной доктрине Азербайджана, которая противоречит самой конституции этой страны, азербайджанский политик заметил, что внеся подобное изменение в конституции, Азербайджан в первую очередь ссылается на международные нормы. “В данном случае на Устав ООН, где четко написано, что государство, территория которого оккупирована другим государством, первое имеет прав,о не нарушая международные нормы ведения войны, силой освободить свою территорию. Если есть проблемы во внутригосударственном законодательстве, то нужно ссылаться на международные нормы”, – подчеркнул он.