Հունիսի 12-ին Երևանում աշխատանքն ավարտեց ԱՊՀ երկրների, Կովկասի և Սևծովյան ավազանի պետությունների Սոցինտերնի կոմիտեի համաժողովը: Համաժողովին մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների և Եվրոպայի 13 երկրների կուսակցություններ, մասնավորապես` Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, Պաղեստինի և Ադրբեջանի սոցիալիստական կուսակցությունների ներկայացուցիչները:
Համաժողովի արդյունքներն ամփոփելով` Սոցինտերնի գլխավոր քարտուղար Լուիս Այալան հայտնել է, որ իրենց հաջողվել է իրականացնել այն ամենն, ինչ երկու օրվա ընթացքում ծրագրել էին: «Մեր հիմնական նպատակն է ժողովրդավարություն տարածել այն բոլոր երկրներում, որտեղ մենք ներկայացված ենք: Իսկ մի շարք երկրներում, ինչպես, օրինակ` Հայաստանն է, մենք կարողացանք բաց հասարակություն ձևավորել, իսկ որոշ երկրներում այդ գործընթացը շատ երկար է տևում», – նշել է նա:
Լուիս Այալան նշել է նաև, որ Ադրբեջանի ներկայացուցչի մասնակցությունն այս համաժողովում նոր փուլ է բացել, ինչը կարող է նպաստել հայ-ադրբեջանական երկխոսության խորացմանը:
Վերջում Այալան նշել է, որ Սոցինտերնի հիմնական նպատակը ժողովրդավարություն և խաղաղություն տարածելն է, որի շուրջ արդյունավետ քննարկումներ տեղի ունեցան համաժողովի ընթացքում:

12-го июня в Ереване свою работу завершила конференция Комитета Социнтерна стран СНГ, Кавказа и государств черноморского бассейна, в которой приняли участие партии 13 стран СНГ и Европы. В частности, на конференции присутствовали представители социалистических партий из России, Грузии, Казахстана, Белоруссии, Молдавии, Греции, Венгрии, Германии, Польши, Швеции и Палестины и Азербайджана.
Подводя итоги конференции, генеральный секретарь Социнтерна Луис Айала заметил, что им удалось осуществить все, что было запланировано в течение этих двух дней. “Наша основная цель – распространение демократии во всех тех странах, где мы представлены. И в некоторых государствах, как например Армении, нам удалось сформировать открытое общество, а в некоторых этот процесс еще длится очень долго”, – заметил он.
Луис Айала также заметил, что с участием представителя Азербайджана в этой конференции открылся новый этап, что будет способствовать углублению армяно-азербайджанского диалога.
В конце Айала подчеркнул, что основными целями Социнтерна являются распространение демократии и мира, вокруг которых удалось в ходе этой конференции провести плодотворные обсуждения.