Հունիսի 12-ին Երևանում աշխատանքն ավարտեց ԱՊՀ երկրների, Կովկասի և Սևծովյան ավազանի պետությունների Սոցինտերնի կոմիտեի համաժողովը: Համաժողովին մասնակցում էին ԱՊՀ երկրների և Եվրոպայի 13 երկրների կուսակցություններ, մասնավորապես` Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի, Մոլդովայի, Հունաստանի, Հունգարիայի, Գերմանիայի, Լեհաստանի, Շվեդիայի, Պաղեստինի և Ադրբեջանի սոցիալիստական կուսակցությունների ներկայացուցիչները:
Համաժողովի արդյունքներն ամփոփելով` Սոցինտերնի գլխավոր քարտուղար Լուիս Այալան հայտնել է, որ իրենց հաջողվել է իրականացնել այն ամենն, ինչ երկու օրվա ընթացքում ծրագրել էին: «Մեր հիմնական նպատակն է ժողովրդավարություն տարածել այն բոլոր երկրներում, որտեղ մենք ներկայացված ենք: Իսկ մի շարք երկրներում, ինչպես, օրինակ` Հայաստանն է, մենք կարողացանք բաց հասարակություն ձևավորել, իսկ որոշ երկրներում այդ գործընթացը շատ երկար է տևում», – նշել է նա:
Լուիս Այալան նշել է նաև, որ Ադրբեջանի ներկայացուցչի մասնակցությունն այս համաժողովում նոր փուլ է բացել, ինչը կարող է նպաստել հայ-ադրբեջանական երկխոսության խորացմանը:
Վերջում Այալան նշել է, որ Սոցինտերնի հիմնական նպատակը ժողովրդավարություն և խաղաղություն տարածելն է, որի շուրջ արդյունավետ քննարկումներ տեղի ունեցան համաժողովի ընթացքում:

On June 12, a conference of the Social International Committee of CIS, Caucasian and Black Sea states ended in Yerevan. The conference brought together representatives of socialistic parties from 13 CIS and European countries: Russia, Georgia, Kazakhstan, Belarus, Moldova, Greece, Hungary, Germany, Poland, Sweden, Palestine and Azerbaijan.
Summarizing the conference results, Secretary General of Social International Luis Ayala noted that they have managed to fulfill all the planned tasks during the two-day conference. “Our primary goal is to spread democracy in all those countries where we are represented. In some countries, for example in Armenia, we have managed to form an open society, while in some countries it is a long-lasting process,” he said.
Mr. Ayala also noted that a new stage has been established in the conference through Azerbaijan’s participation, what will contribute to the Armenian-Azerbaijani dialogue.