12 Հունիս 2010 - 12:51 AMT
Հայաստանում ամենաքննարկվող հարցը կառավարության օրինագիծն է, որը թույլատրում է օտարալեզու դպրոցների բացումը
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային գործընթացում առաջընթացը հնարավոր կլինի, երբ Ադրբեջանը սուր ճոճելու փոխարեն ընդունի իր պատասխանատվությունը հակամարտության սանձազերծման և դրա հետևանքների համար, դադարի ներկայացնել իր պատկերացումները իրավունքի մասին` որպես միջազգային իրավունք, և անպտուղ չաղավաղի հակամարտության էությունը և բանակցային գործընթացի բովանդակությունը: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ լրատվամիջոցների հետ կապերի բաժնի վարիչ Տիգրան Բալայանը:
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր առարկությունն է ներկայացրել ՀՀ Ընտրական օրենսգրքում, «Դատախազության մասին» և «Հատուկ քննչական ծառայության մասին» օրենքներում ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ փաթեթում: ՀՀ նախագահի առարկությունը կոնկրետ վերաբերում է նախագահության թեկնածուներին անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին դրույթին:
Նախագահի առարկությունը ներկայացրեց ՀՀԿ պատգամավոր Գագիկ Իսագուլյանը: Ըստ նրա, Սերժ Սարգսյանը, նման առարկություններ ներկայացնելով, նպատակ ունի պահպանել թեկնածուների հավասարությունը, քանի որ ստացվում է այնպես, որ նախընտրական արշավի ժամանակ միայն գործող նախագահը կարող է օգտվել անձեռնմխելիության իրավունքից: Այնուհետև ՀՀ ԱԺ-ն ընդունեց նախագահի առարկությունը ՀՀ ընտրական օրենսգրքում, «Դատախազության մասին» և «Հատուկ քննչական ծառայության մասին» օրենքներում փոփոխություններ նախատեսող օրինագծի վերաբերյալ:
Նույն օրը ՀՅ Դաշնակցության Հայաստանի կազմակերպության 15-րդ Գերագույն ժողովում ընտրվել է ՀՅԴ Գերագույն Մարմին: ՀՅԴ Գերագույն ժողովը ընդունել է հայտարարություն, որում գերակա խնդիր է հռչակել ազգային ուղեգծի վերականգնումը, սոցիալական արդարության հաստատումը, քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանությունը և երկրում նոր իշխանության ձևավորումը:
ԱՄՆ-ն միշտ շահագրգիռ է եղել Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների հարցում, համարելով նրան իր ռազմավարական դաշնակիցը տարածաշրջանում: Այդ մասին հունիսի 8-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը` մեկնաբանելով ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների այցերն Ադրբեջան: Ըստ նրա, ԱՄՆ-ի ներկա վարքագիծն Ադրբեջանի հանդեպ փոխհատուցում է վերջին շրջանի քաղաքականության փոխարեն, երբ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չհրավիրվեց ապրիլին Վաշինգտոնում կայացած միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովին:
Ղարաբաղյան հակամարտությունում սկսվում է նոր` «հետմադրիդյան» փուլ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Քաղաքական և միջազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի փորձագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը` մեկնաբանելով հնարավոր առաջընթացը կարգավորման գործընթացում: Ըստ նրա, այդ մասին վկայում է նաև այն, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին հղած նամակում ոչ մի տող անգամ չկա Մադրիդյան սկզբունքների մասին և այն մասին, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի այդ սկզբունքների հիման վրա: Ընդ որում հայ փորձագետը նշել է, որ ղարաբաղյան կարգավորման ներկա փուլից Ադրբեջանը դուրս եկավ ավելի ուժեղացած, իսկ Հայաստանը` թուլացած:
Թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը, անդրադառնալով Գազայի իրադարձություններին, ասել է, որ դա չի կարելի շաղկապել Հայաստանի հետ` նշելով, որ այդ միջադեպից հետո Թուրքիան միայն ամրապնդեց իր դիրքերը տարածաշրջանում: Ըստ նրա, միջադեպը կազմակերպել էին Թուրքիան ու Իսրայելը` Իրանին մոլորեցնելու համար: «Նպատակն է`տեղափոխել իսլամական աշխարհի կենտրոնն Իրանից Թուրքիա»,-ասել է Շաքարյանը: Նա նշել է, որ Թուրքիայի խորհրդարանական ընտրութւուններինց հետո, թուրք-իսրայելական հարաբերությունները կբարելավվեն: Որքան ամրապնդվի Թուրքիան իսլամական աշխարհում, այնքան նա ավելի շատ կօգտագործի այդ գործոնը Հայաստանի դեմ, ասել է թուրքագետը:
Նույն օրը Երևանում տեղի է ունեցել «Մենք դեմ ենք օտարալեզու դպրոցների բացմանը» նախաձեռնող խմբի ներկայացուցիչների մամլո ասուլիսը: Խմբի ակտիվիստ Արմեն Հովհաննիսյանն ասել է. «Օտարալեզու դպրոցների վերաբերյալ երեկվա քննարկման ժամանակ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մեզ անվանեց ագրեսիվ փոքրամասնություն, գիտնականների նվազագուն ներկայությամբ, և մենք հայտարարում ենք, որ ամեն փուլում լինելու ենք գերակտիվ, հարաճաող ագրեսիվությամբ»: Խմբի անդամները պնդում են, որ անելու են ամեն ինչ, որ օրենքի նախագիծը չընդունվի Աժ-ում: Եթե այն ընդունվեց, անելու են ամեն ինչ, որպեսզի դպրոցները չբացվեն, իսկ եթե բացվեն, փորձելու են դրանք փակել: Նախաձեռնող խմբի անդամները պնդում են նաև, որ օտարալեզու դպրոցներում սովորելը հետագայում բազմիաթիվ խնդիրներ է առաջացնում, կապված լեզվամտածողության հետ: «Սարդարապատ» շարժումը մտադիր է ձևավորել այլընտրանքային խորհրդարան: Այդ մասին Երևանում հայտարարել է «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը: Նրա խոսքերով, նոր խորհրդարանի ստեղծման կարևորությունը նրանում է, որ գործող խորհրդարանը չի ներկայացնում երկրի բնակչության շահերը:
Ադրբեջանի ռազմական ուսմունքում փոփոխությունները հակասում են նրա սահմանադրությանը, քանի որ դրանում գրված է, որ հարկավոր է ձեռնպահ մնալ ցանկացած ռազմական գործողություններից: Այդ մասին Հայաստանի Ազգային Ժողովում կառավարական ժամի ընթացքում հայտնել է ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: Նա պատգամավորներին հիշեցրել է նաև, որ Հայաստանը դեռևս 2 տարի առաջ որպես արցախյան հիմնախնդրի կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի հիմք է ընդունել Մադրիդյան սկզբունքները: «Մինչդեռ Ադրբեջանն ինչ-որ անհասկանալի հայտարարություններ է կատարում, թե, իբր, Հայաստանը չի ընդունում այդ սկզբունքները: Մադրիդյան սկզբունքների հիմքում ԼՂՀ կարգավիճակի խնդիրն է, որը պետք է լուծվի Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամքի արտահայտմամբ: Իսկ եթե Ադրբեջանը հայտարարում է, որ ինքը պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղին «լայն ինքնավարություն տալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում», ապա դրանով ցանկանում է կանխորոշել բանակցությունների ընթացքը: Բացի դրանից, Ադրբեջանը հրաժարվում է խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնությունից` երկար ժամանակ չհամաձայնելով կրակի գծից դիպուկահարների հեռացմանը»,- ասել է Նալբանդյանը: Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է նաև, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կարող են քննարկել ԼՂՀ հիմնախնդիրը որքան ցանկանան: «Հայաստանն ու ԼՂՀ-ն չեն պատրաստվում որևէ բան քննարկել Թուրքիայի հետ»,- ասել է նա: Հունիսի 10-ին Հայաստանի խորհրդարանում քննարկվել է կառավարության կողմից ներկայացված երկու օրինագիծ. «Լեզվի մասին» օրենքում Հայաստանում օտարալեզու կրթություն ներմուծելու և «Հեռահաղորդակցության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին: Ինչպես հաղորդում է PanAREMNIAN.Net-ի խորհրդարանական թղթակիցը, «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը 20 րոպե ընդմիջում է վերցրել, որը նախատեսված է ՀՀ ԱԺ կանոնակարգով: Իր հերթին, ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ հասարակությանը մտահոգող կարևոր հարցերի քննարկումը պետք է հեռարձակվի ուղիղ եթերում: ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանը հայտարարեց, որ օտարալեզու կրթության մասին օրինագիծը խայտառակություն է երկրի համար:
Գործը հասել է նրան, որ ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հանդես է եկել «անվերջ ընդմիջումների» դեմ: « Եթե ինչ-որ մեկը փորձի խանգարել խորհրդարանի աշխատանքին, ապա ես կխափանեմ անհաջողության դատապարտված այդ փորձերը»,- ասել է նա:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վարդան Բոստանջյանը օրենսդրական այդ նախաձեռնության վերաբերյալ ասել է, որ, այսպես կոչված, օրենսդրական նախաձեռնությունը կարող է հանգեցնել ազգի ոչնչացման: «Այնպիսի տպավորություն է, որ կարծես, մենք ուրիշ անելիք չունենք և քննարկում ենք Հայաստանում մասնավոր օտարալեզու դպրոցներ բացելու մասին օրինագիծը», – ասել է Բոստանջյանը:
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանն, իր հերթին, նշել է, որ այս օրինագծերի քննարկման փոխարեն պետք է կրթության մակարդակը բարձրացնել:
«Ժառանգություն» կուսակցության վարչության նախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը անդրադառնալով ՀՀ նախագահի մամլո խոսնակ Արմեն Արզումանյանի հայտարարությանն այն մասին, որ իրականում բացվելու են միջազգային չափանիշներին համապատասխանող դպրոցներ, ասել է, որ օրինագծում բացահայտորեն խոսվում է օտար լեզվով կրթության մասին, ինչն էլ ենթադրում է օտարալեզու դպրոցների բացում:
ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ օտար լեզվի իմացությունը մարդու հայրենասիրությանը չի կարող խանգարել:
Իր հերթին անկախ պատգամավոր Վիկտոր Դալլաքյանը հանդես է եկել այդ օրինագծի ընդունման դեմ, քանի որ այն հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, որում հաստատված է, որ Հայաստանում պետական լեզուն հայերենն է, ինչն էլ ենթադրում է, որ հանրակրթական ուսումը պետք է իրականացվի միայն հայերենով:
Չնայած այն հանգամանքին, որ Ազգային ժողովը մերժեց Դաշնակցության ներկայացրած որոշման նախագիծն առ այն, որ ՀՀ կառավարությունը ներկայացնի իր գազի ոլորտում քաղաքականության հայեցակարգը, ՀՅԴ-ն հանդես կգա ևս մեկ նախաձռնությամբ: Այդ մասին Աժ-ում տեղի ունեցած ճեպազրույցի ժամանակ հունիսի 11-ին ասել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: Ըստ նրա, այդ նախաձեռնությունը վերաբերելու է նրան, որ ստեղծվի խորհրդարանական ժամանակավոր հանձնաժողով, որը պետք է քննի գազի սակագների բարձրացման հարցը Հայաստանում:
Նույն օրը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Քաթարի Պետության նորանշանակ դեսպան Իբրահիմ Աբդ Ալ-Ռահման Ալ-Մուղայսիբը (նստավայրը` Թեհրան): Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանը կարևորում է Քաթարի, ի թիվս արաբական այլ երկրների, հետ համագործակցության զարգացումը: ՀՀ նախագահն անթույլատրելի է համարել հակամարտությանը կրոնական բնույթ հաղորդելու Ադրբեջանի փորձերը` ափսոսանք հայտնելով, որ որոշ իսլամական երկրներ հաճախ աջակցում են այդ փորձերին: Դեպանն ասել է, որ Քաթարը պաշտպանում է ԼՂ խնդիրը բացառապես խաղաղ միջոցներով լուծելու մոտեցումը եւ չի կարծում, թե այս հակամարտությունը կրոնական հիմք ունի:

7 июня. Прогресса в переговорном процессе по нагорно-карабахскому урегулированию можно будет достичь тогда, когда Азербайджан вместо “бряцания оружием” примет свою ответственность за развязывание войны и за ее последствия. Об этом отметил пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян.
По словам Балаяна, Азербайджан должен перестать выдавать свои представления о праве в качестве международного права, не искажать сущность конфликта и содержание переговорного процесса, сообщает пресс-служба МИД РА. Президент Армении Серж Саргсян представил свои возражения по поводу пакета законопроектов о внесении поправок в избирательный кодекс Армении, в закон РА «О прокуратуре» и «Об особой следственной службе». Возражения президента РА конкретно относились к пункту о лишении неприкосновенности кандидатов в президенты. Мнение президента Армении представил специальный представитель президента в НС РА Гагик Исагулян. По его словам, Серж Саргсян, выдвинув подобные возражения, намерен сохранить равенство между кандидатами, баллотирующимся на пост президента, так как получается, что во время предвыборной кампании только действующий президент может пользоваться правом неприкосновенности.
В следующий же день НС РА приняло возражение президента РА к пакету законопроектов о внесении поправок в избирательный кодекс Армении, в закон РА «О прокуратуре» и «Об особой следственной службе». В тот же день, на 15 собрании Верховного органа (ВО) АРФ Дашнакцутюн был избран новый ВО. Собрание Верховного органа АРФД приняло заявление, в котором в качестве приоритетных задач было отмечено восстановление национального вектора, установление социальной справедливости, защита прав граждан и формирование новой власти в стране, сообщает пресс-служба АРФД.
8 июня политолог Ерванд Бозоян на пресс-конференции в Ереване комментируя последние визиты высокопоставленных лиц США в Азербайджан, заявил, что США всегда были заинтересованы в Азербайджане, считая его своим стратегическим партнером в регионе.
По его словам, нынешнее поведение Вашингтона по отношению к Баку является компенсацией за политику США в отношении Азербайджана в прошлом, когда Ильхама Алиева не пригласили в Вашингтон на саммит ядерной безопасности. В свою очередь эксперт Армянского центра политических и международных исследований Рубен Меграбян, комментируя возможный прогресс в урегулировании конфликта заявил, что в процессе урегулирования карабахского конфликта начинается новый “постмадридский” этап. По его словам, об этом также свидетельствует то, что в письме президента США Барака Обамы президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву не было ни строчки о Мадридских принципах и о том, что конфликт должен быть решен на основе данных принципов.
“Посредством последних событий в Газе Турция утвердила свою позицию в регионе” , -на пресс-конференции в Ереване заявил тюрколог Артак Шакарян. По его словам, данный инцидент был театральной постановкой со стороны Турции и Израиля, чтобы обмануть Иран. «Цель этого – переместить центр исламского мира из Тегерана в Анкару», – сказал Артак Шакарян. При этом он заметил, что чем сильнее Турция будет в исламском мире, тем больше она будет использовать данную силу против Армении.
В этот же день активист инициативной группы “Мы против повторного открытия иноязычных школ в Армении” Армен Ованнисян, заявил, что на каждом этапе принятия закона, разрешающего открытие иноязычных школ в Армении, они будут «сверхактивными, с нарастающий агрессией». Он отметил, что активисты движения направят свои действия на то, чтобы законопроект не был принят в Национальном Собрании, но если его все же примут, то они не допустят открытия иноязычных школ, и если они все же откроются, то силы будут направлены на их закрытие.
9 июня на пресс-конференции в Ереване член инициативной группы движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян отметил, что «Сардарапат» намерено формировать альтернативный Национальному Собранию Армении парламент. По его словам, важность создания нового парламента заключается в том, что действующий парламент не представляет интересы населения страны.
В этот же день в ходе правительственного часа в НС РА министр ИД Армении Эдвард Налбандян заявил, что изменения в военной доктрине Азербайджана противоречат его конституции, так как в ней записано, что нужно воздерживаться от любых военных действий. По поводу карабахского урегулирования Налбандян заметил, что в основе Мадридских принципов лежит проблема статуса НКР, которая должна решаться волеизъявлением народа Нагорного Карабаха. “А если Азербайджан заявляет, что он готов дать Нагорному Карабаху «широкую автономию в рамках территориальной целостности Азербайджана», то этим он хочет предопределить ход переговоров», – сказал Налбандян, добавив, что Азербайджан своими воинственными заявлениями пытается провалить переговоры. Он также отметил, что Азербайджан и Турция могут обсуждать проблему НКР сколько угодно. «Армения и НКР не собираются ничего обсуждать с Турцией», – сказал он.
10 июня в НС РА начались обсуждения законопроект правительства РА о внесении изменений в законе «О языке» по введению иноязычного образования в Армении. Для того, чтобы этот законопроект не был представлен на голосовании глава фракции «Наследие» Степан Сафарян уже взял два перерыва по 20 минут. «Для нас неприемлем этот законопроект и мы категорически против него. Фракция «Наследие» сделает все, чтобы законопроект не обсуждался», – сказал Сафарян.
В свою очередь руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян отметил, что обсуждение важных вопросов, беспокоящих общественность, должно транслироваться в прямом эфире. Председатель постоянной комиссии НС РА по внешним отношениям Армен Рустамян заявил, что законопроект об иноязычном образовании – позор для страны. Дело дошло до того, что Овик Абрамян выступил против «бесконечных перерывов». «Если кто-нибудь попытается помешать работе парламента, то я буду пресекать все эти попытки, обреченные на провал», – подчеркнул он. Относительно данной законодательной инициативы депутат фракции “Процветающая Армения” Вардан Бостанджян заметил, что так называемая законодательная инициатива в действительности может привести к исчезновению нации.
В свою очередь депутат фракции “Наследие” Анаит Бахшян отметила, что вместо обсуждения этих законопроектов, надо подумать о поднятии уровня общего образования. Со своей стороны председатель Республиканской фракции Армении (РПА) Галуст Саакян отметил, что знание иностранного языка не мешает человеку быть патриотом. “Тот, кто говорит о негативных последствиях иноязычного образования, не имеет представления о том, что такое общее образование, так как целью этого является воспитание достойного гражданина для страны”, – отметил Саакян.
В свою очередь независимый депутат Виктор Даллакян выступил против принятия этого законопроекта, так как он противоречит Конституции РА, в которой закреплено, что государственным языком Армении является армянский, что предполагает, что общее образование в Армении нужно осуществлять только на нем. “Если открытие данных школ является продуктивным, зачем ограничивать их количество?”, – сказал Даллакян. 11 июня, руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян заметил. “Несмотря на то, что парламент Армении отклонил проект решения АРФД, согласно которому правительство должно было представить СН РА концепцию своей политики в сфере газа, Дашнакцутюн выступит с новой инициативой по этой проблеме”. Он добавил, что АРФД намерен предложить НС РА сформировать временную парламентскую комиссию для изучения проблемы повышения тарифов на газ.
В этот же день, новоназначенный посол Катара в Армении Ибрагим Абд аль-Рагман аль-Мегаисиби (резиденция Тегеран) вручил верительные грамоты президенту Армении Сержу Саргсяну. В ходе встречи глава РА сказал, что Армения придает важное значение развитию отношений с арабскими странами, в том числе с Катаром. В ходе встречи стороны обменялись мнениями о карабахском конфликте.
Президент Армении посчитал недопустимым попытки Баку придать карабахской проблеме религиозный характер, выразив сожаление, что некоторые исламские государства часто поддерживают эти попытки. Абд ал-Рагман ал-Мегаисиби сказал, что Катар поддерживает мирное урегулирование карабахской проблемы и не считает, что эта проблема имеет религиозную основу, сообщает пресс-служба главы армянского государства.