Խումբը ստեղծվել է Facebook սոցիալական ցանցում: Այժմ նրա անդամ է շուրջ 2,5 հազար մարդ, և օրեցօր նրանց հարում են նոր մարդիկ և մասնագիտական միավորումներ, օրինակ, ԼՂՀ Գրողների միությունը: Նրանց գլխավոր պահանջն է չվերածել հայոց լեզուն բանվորների լեզվի, իսկ օտար լեզուն` գիտության, արվեստի, մտավորականների լեզու: «Մենք դեմ չենք մեր երեխաներին օտար լեզուներ սովորեցնելուն: Մենք դեմ չենք նաև էլիտար դպրոցների ստեղծմանը, որոնք կապահովեն կրթության բարձր մակարդակ, որոնց շրջանավարտները մեր վերնախավը կդառնան: Հարցը նրանում է, թե ինչ լեզվով է խոսելու հայկական վերնախավը»,- ասել է խմբի ակտիվիստ Արամ Ապատյանը: Հիմա իսկական պայքար է ծավալվել մայրենի լեզվի և ազգային ինքնությունը պահպանելու համար և «մարտի» են դուրս եկել գրողներ և դերասաններ, ազգագրագետներ, ռազմական գործիչներ և Հայաստանի հասարակ քաղաքացիներ: Նրանցից յուրաքանչյուրն իր փաստարկներն է բերում Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացման դեմ` կանխատեսելով հասարակության շերտավորում, ազգային անվտանգության թուլացում և հանրակրթության իրավունք ունեցող քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարում:
Մտավորականության մյուս մասը, որը կողմ է օտարալեզու դպրոցների բացմանը և դրանց օգնությամբ ողջ աշխարհի հետ կապեր հաստատելուն, գտնում է, որ 10-15 դպրոցները չեն կարող խաթարել հայերի ազգային ինքնությունը: «Մենք ինքներս ենք այն կորցրել 20 տարի առաջ, երբ ադրբեջանցիները հարձակվեցին մեզ վրա և մենք ստիպված իջանք նրանց մակարդակին` նրանց հետ արյան լեզվով խոսելու համար: Ահա արդեն երկու տասնամյակ մենք չենք կարողանում վերադարռանլ մեր նախկին մակարդակին»,- կարծում է ճարտարապետ Լևոն Իգիթյանը: Ինչ վերաբերում է հայոց լեզվի, գրականության և պատմության խնդրին, ապա նրա կարծիքով, եթե մարդը ցանկանում է սովորել, ապա նրան ոչ ոք չի խանգարի:
«Օտարալեզու դպրոցների խնդրից ավելի շատ ինձ մտահոգում է այն, որ հայերը կորցնում են ազգային արժեքները. չեն հարգում մեծերին, իսկ Մատենադարանի մոտ ցույցերի ժամանակ երիտասարդները կարող են կեղտոտել Մեսրոպ Մաշտոցի արձանը: Գլխավորը, որ նրանցից ոչ ոք նկատողություն չի անում արձանի վրա բարձրացած 17-19 ամյա պատանուն»,- ասել է Լևոն Իգիթյանը:
Սակայն ԱԺ-ում կան կուսակցություններ, որոնք հանդես են գալիս Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների բացման դեմ: Դժվար չէ գուշակել, որ առաջին հերթին դա «Դաշնակցություն» կուսակցությունն է: Օրինագիծը ներկա տեսքով չեն ընդունում նաև «Ժառանգությունը», «Բարգավաճ Հայաստանը» և «Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության» որոշ անդամներ:
Հենց այդ պատգամավորները հունիսի 9-ին ԱԺ-ում օրինագիծը քննարկելու ժամանակ պնդում էին, որ այդ դպրոցների բացման դեպքում դպրոցականները սկսեն սովորել օտարալեզու դպրոցներում գոնե 7-րդ դասարանից այդ դպրոցներում հայագիտության բլոկը պահպանելու պայմանով (Հայաստանի պատմության, հայոց լեզվի և գրականության, եկեղեցու պատմության ուսուցումը մայրենի լեզվով):
«Այսօր իրավիճակն ավելի շատ նման է մի շենքի կոսմետիկ վերանորոգման, որի հիմքը քանդվում է»,- կարծում է դերասան Նարեկ Դուրյանը:
Ընդդիմադիր կողմերն ընդհանուր հայտարարի են հանգել միայն մի քանի հարցերում: Չլուծվածներն ավելի շատ են: Կրթության նախարարությունը մտադիր է բացել օտարալեզու դպրոցներ, նրա հակառակորդները խոստանում են «պայքարել աճող ագրեսիվությամբ դա թույլ չտալու համար»:

13 Июнь 2010 - 11:11 AMT
Группа была создана в социальной сети Facebook. Сейчас ее членами являются более 2.5 тысяч человек, и с каждым днем к ним примыкают новые люди и профессиональные объединения, например, Союз писателей НКР. Их главное требование – не превращать армянский язык в язык рабочих, а иностранные – языки науки, искусства, языки интеллигентов. “Мы не против обучения наших детей иностранным языкам. Мы также не против создания элитарных школ, которые обеспечат высокий уровень образования, выпускники которых станут нашей элитой. Вопрос в том, на каком языке будет разговаривать армянская элита”,- сказал на одной из пресс-конференций активист группы Арам Апатян. Сейчас развернулась настоящая борьба за родной язык и сохранение национальной идентичности и “за оружие” взялись писатели и актеры, этнографы, военные деятели и простые граждане Армении. Каждый из них приводит свои доводы против открытия иностранных школ в Армении, прогнозируя расслоение в обществе, ослабление национальной безопасности и ущемление права граждан на общее образование.
Другая часть интеллигенции, настаивающая на открытии иностранных школ и установлении с их помощью связи со всем миром, требует: 10-15 школ не должны разрушить национальную идентификацию армян. “Мы сами потеряли ее 20 лет назад, когда азербайджанцы напали на нас, и нам пришлось опуститься до их уровня, чтобы говорить с ними на одном языке – языке крови. И вот уже два десятилетия мы не можем вернуть себе прежний уровень”, – считает архитектор Левон Игитян. Что же касается проблемы армянского языка, литературы и истории, то, по мнению архитектора, если человек хочет учиться, ему ничто не помешает.
“Гораздо больше проблемы открытия иностранных школ, меня волнует то, что армяне утрачивают национальные ценности: не испытывают уважения к старшим, а на митингах у Матенадарана молодые люди могут испачкать статую Месропа Маштоца. И главное, что никто из взрослых не делает замечания 17-19-летнему юнцу, залезшему на статую”,- отмечает Левон Игитян.
Однако в Национальном Собрании есть партии, выступающие против открытия иностранных школ в Армении. Нетрудно догадаться, что в первую очередь это партия “Дашналцутюн”. В таком виде, в каком сейчас существует законопроект, его не принимают партии “Наследие”, “Процветающая Армения” и некоторые члены “Республиканской партии Армении”.
Именно эти депутаты настояли во время обсуждения законопроекта в НС 9 июня на том, чтобы в случае открытия этих школ школьники начали бы обучаться в иноязычных школах хотя бы с 7-го класса с условием сохранения в школах арменоведческого блока (изучения истории Армении, армянского языка и литературы и истории церкви на родном языке).
“Сегодняшняя ситуация со школами скорее похожа на косметический ремонт здания, у которого рушится фундамент”,- считает актер Нарек Дурян.
Противоборствующие стороны пока пришли к общему знаменателю всего лишь в нескольких вопросах. Нерешенных – гораздо больше. Министерство образования настроено на открытие иноязычных школ, его противники обещают “бороться с нарастающей агрессией за то, чтобы не допустить этого”.