14 Հունիս 2010 - 09:24 AMT
Հունիսի 15-ին` 19:30, ազգային արժեքների պահպանության «Մենք» հիմնադրամը տոնական երթ կանցկացնի` նվիրված Հայաստանի Դրոշի օրվան: Երթը կմեկնարկի Հանրապետության հրապարակում և կընթանա Նալբանդյան, Սայաթ-Նովա փողոցներով, ապա Ֆրանսիայի հրապարակով, Մաշտոցի պողոտայով, Ամիրյան փողոցով և կավարտվի Հանրապետության հրապարակում: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է արժեքների պահպանության «Մենք» հիմնադրամի անդամ Պավել Սարգսյանը:
Սարգսյանի խոսքով, մինչ օրս Հայաստանի օրենսդրությունը չի հաստատել երկրի պաշտոնական Դրոշի օրը, և «Մենք» հիմնադրամն արդեն դիմել է ՀՀ կառավարությանը, որպեսզի հունիսի 15-ը հայտարարվի Դրոշի պաշտոնական օր: «Կարծում եմ` տոնական երթի անցկացումից հետո ՀՀ կառավարությունը դրական արձագանք կտա մեր առաջարկին: Մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի հունիսի 15-ը հռչակվի Հայաստանի Պետական դրոշի օր»,- նկատել է նա:
Ինչպես ընդգծել է Պավել Սարգսյանը, բեմականացված միջոցառմանն ընդհանուր առմամբ կմասնակցի 1250 հոգի, որոնց մեծ մասը երիտասարդության ներկայացուցիչներ են: «Սակայն միջոցառումը բաց է բոլոր նրանց համար, ովքեր կցանկանան մասնակցել»,- նշել է նա:

15-го июня в 19:30 фонд сохранения национальных ценностей «Менк» проведет праздничное шествие, посвященное Дню флага Армении, которое начнется на Площади Республики и пройдет через улицы Налбандяна, Саят-Нова, затем через Площадь Франции, проспект Маштоца, улицу Амиряна будет завершен на Площади Республики. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член фонда сохранения национальных ценностей «Менк» Павел Саркисян.
По словам Саркисяна, до сих пор законодательством Армении не утвержден официальный День флага страны и фонд “Менк” уже обратился в правительство РА, чтобы 15 июня был объявлен официальным Днем флага. “Думаю после проведения праздничного шествия, правительство РА положительно откликнется на наше предложение. Мы будем делать все, чтобы провозгласить этот день Днем государственного флага Армении”, – заметил он.
Как подчеркнул Павел Саркисян, в мероприятии примут участие 1250 человек, большинство из них представители молодежи. “Но мероприятие открыто для всех, кто желает принять в нем участие”, – заметил он.