14 Հունիս 2010 - 14:17 AMT
Հունիսի 22-ին տեղի կունենա Հայաստանի խորհրդարանի արտահերթ նիստը, որի ժամանակ կքննարկվի «Լեզվի մասին» և «Կրթության մասին» ՀՀ օրենքներում փոփոխություններ կատարելու մասին կառավարության օրինագծերի փաթեթը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդել է ՀՀ ԱԺ աղբյուրը:
Կառավարության կողմից ներկայացված օրինագիծը նախատեսում է Հայաստանում օտարալեզու դպրոցների վերաբացում, ինչը բուռն արձագանք է առաջ բերել հայ հասարակության մեջ: «Ժառանգություն» և ՀՅ Դաշնակցություն կուսակցություններն այդ օրենսդրական նախաձեռնությանը կտրականապես դեմ են հանդես եկել, իսկ «Բարգավաճ Հայաստանը» կողմ է, բայց վերապահումներով:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանն այդ առիթով ընդգծել է, որ իրենց խմբակցության համար սկզբունքորեն ընդունելի է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության դիրքորոշումը, սակայն իրենք առայժմ ձեռնպահ կմնան այդ հարցի վերաբերյալ վերջնական դիրքորոշում հայտնելուց: «Մենք կունկնդրենք բոլոր կողմերի կարծիքները, և արդեն հետո կհայտնենք մեր դիրքորոշումը, որը մասամբ ընդունելի կլինի բոլորի համար»,- նկատել է նա:

22-го июня пройдет внеочередное заседание парламента Армении, на котором, среди прочих законопроектов, будет обсужден пакет предложений правительства о внесения поправок в закон РА “О языке” и “Об образовании”. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщил источник в НС РА.
Представленный правительством законопроект предусматривает открытие иноязычных школ в Армении, что вызвало бурную реакцию среди армянской общественности. Партии “Наследие” и АРФ Дашнакцутюн выступили категорически против этой законодательной инициативы, а “Процветающая Армения” выступила за, но с оговорками.
Глава фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян по этому поводу подчеркнул, что для их фракции в принципе приемлема позиция партии “Процветающая Армения”, но они пока воздержатся выразить окончательную позицию по этому вопросу. “Мы выслушаем мнения всех сторон, и уже потом выразим нашу позицию, которая частично будет приемлема для всех”, – заметил он.