Հունիսի 11-ին Պլովդիվի «Տրակարտ» մշակութային համալիրի ցուցասրահում կայացել է վերջերս Սոֆիայում «ՎԱԿՈՆ» հրատարակչության կողմից տպագրված ֆրանսիացի գրող Ժիլբեր Սինուեյի «Երևան» գրքի բուլղարերեն թարգմանության շնորհանդեսը:
Գիրքը փաստավավերագրական վեպ է, որում հեղինակն ականատեսների և պատմական փաստերի ներկայացմամբ անդրադարձել է 1915-22թթ. Օսմանյան կայսրության կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված ոճրագործություններին և ցեղասպանության խնդրին:
Գրքում օգտագործված փաստերը, հերոսները, հիշատակված անձինք նույնպես իրական են, քանի որ դրանք վերցված են նշյալ ժամանակահատվածը բնութագրող արժեքավոր փաստաթղթերից:
Շնորհանդեսին ներկա Բուլղարիայում Հայաստանի դեսպան Սերգեյ Մանասարյանը, ողջունելով նախաձեռնողներին և շնորհակալություն հայտնելով գրքի թարգմանիչ-խմբագիր Զլատկո Ստայկովին, ևս կարևորեց այն հանգամանքը, որ վեպը բոլորի կողմից գնահատվում է ոչ միայն որպես գեղարվեստական ստեղծագործություն, այլև` փաստավավերագրական մի փոքրիկ արխիվ, որի շնորհիվ ընթերցողին հնարավորությունն է տրվում օբյեկտիվ գնահատել տվյալ ժամանակահատվածում տեղի ունեցած իրադարձությունները, մասնավորապես` հայերի նկատմամբ թուրքերի գործած բարբարոսություններն ու վայրագությունները:

11 июня во время выставки в культурном комплексе “Тракарт” в Пловдиве (Болгария), состоялась презентация болгарского перевода книги французского писателя Жильбера Синуе “Ереван”.
Эта книга – документальный роман, рассказывающий о Геноциде армян, совершенном над армянами народом правительством Османской империи в 1915-22 гг. Она основана на рассказах и свидетельствах очевидцев. Герои и фаты, приведенные в книге – реальные, и взяты из достоверных источников – документов тех лет.
На презентации посол Армении в Болгарии Сергей Мансарян поприветствовал инициаторов перевода, а также переводчика и редактора книги Златко Стайкова. Он подчеркнул важность того обстоятельства что роман оценивается всеми не только с точки зрения его художественной ценности, но и как небольшой документальный архив, предоставляющий возможность читателю объективно оценить события тех лет, в частности все зверства и варварства, совершенные турками над армянским народом.