Հայաստանը կարևորում է համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ ինչպես քաղաքական երկխոսության զարգացման տեսակետից, այնպես էլ անվտանգության և պաշտպանության ոլորտներում բարեփոխումների իրականացման տեսակետից: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Արման Կիրակոսյանը`ելույթ ունենալով Երևանում ընթացող ՆԱՏՕ/ԵԱԳԽ «Հասարակական ընկալումները ՆԱՏՕ-ի գործողությունների և անվտանգության ու պաշտպանական բարեփոխումների վերաբերյալ» թեմայով միջազգային սեմինարում: «1990-ականներից ի վեր Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը տարբեր փուլեր է ունեցել: Արձանագրելով կայուն վիճակագրությունը`մենք համագործակցում ենք Անհատական գործընկերության ծրագրի շրջանակներում, համագործակցում ենք ահաբեկչության, զանգվածային ոչնչացման զենքի տարածման դեմ պայքարին, ինչպես նաև համագործակցում ենք այլ ոլորտներում»,-ասել է Կիրակոսյանը:
Հայաստանի փոխարտգործնախարարի խոսքերով, գիտակցելով ժամանակակից մարտահրավերների և սպառնալիքների դեմ միասնական պայքարի կարևորությունը` ՀՀ-ն մասնակցում է խաղաղապահ գործողություններին Աֆղանստանում: «Մենք կշարունակենք մեր ավանդը ներդնել միջազգային անվտանգության ապահովման գործում», ասել է Արման Կիրակոսյանը: Նա հայտնեց նաև, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերին Երևանում տեղի կունենան ՆԱՏՕ-ի աղետների արձագանքման կենտրոնի վարժանքներ: Փոխնախարարը կարևորեց այս միջոցառումը, որին մասնակցում են փոձագետներ ու պետմարմինների ներկայացուցիչներ շուրջ 50 երկրներից: Արման Կիրակոսյանը կարևորեց նաև Հայաստանի բնակչության իրազեկման մակարդակի բարձրացումը ՆԱՏՕ-ի գործունեության մասին:

15 Июнь 2010 - 08:40 AMT
Армения придает большое значение сотрудничеству с НАТО как с точки зрения углубления политического диалога, так и реализации реформ в сфере безопасности и обороны. Об этом, выступая в ходе международного семинара “Общественное восприятие действий НАТО и реформ по безопасности и обороне”, заявил заместитель министра ИД Армении Арман Киракосян.
По его словам, начиная с 1990-ых годов, сотрудничество Армения-НАТО зарегистрировало стабильную динамику и сегодня ведется по разным направлениям – борьба с международным терроризмом, распространением оружия массового уничтожения и обеспечение приграничной безопасности.
“Осознавая важность единой борьбы с современными угрозами, Армения участвует в миротворческих операциях в Афганистане и Косово. Мы готовы и впредь внесить свой вклад в обеспечение международной безопасности”,- сказал Арман Киракосян.
Говоря о сотрудничестве в сфере реагирования на стихийные бедствия, замглавы МИД РА сообщил, что учения евро-атлантического координационного центра НАТО по реагированию на стихийные бедствия пройдут в Армении в сентябре текущего года. Он подчеркнул важность данного мероприятия для республики, находящейся в активной сейсмической зоне.
“Эти учения предоставят уникальную возможность соответствующим службам Армении установить практическое сотрудничество с экспертами из более 50 стран”, – заявил Арман Киракосян.