15 Հունիս 2010 - 12:23 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը (ՀԱԿ) ներկայացրեց առողջապահության ոլորտում իր ծրագիրը: «Քանի որ մեր իշխանությունները չունեն ոչ մի կոնկրետ ծրագիր և որևէ բնագավառում, ՀԱԿ-ը այդ ֆունկցիան վերցրել է իր վրա»,- այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նշեց ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը: Նրա խոսքով, այս ծրագիրը համաձայնեցված է ՀԱԿ անդամ 18 կուսակցությունների հետ և բխում է ՀԱԿ հռչակած «100 քայլ» ծրագրից:
Լևոն Զուրաբյանը հաղորդեց նաև, որ ՀԱԿ-ն արդեն վերջացնում է իր աշխատանքները կրթության և գիտության ոլորտի ծրագրի վրա և շուտով այն կներկայացնի հանրության դատին:
ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն իր հերթին նշեց, որ այդ ծրագիրը համահունչ է ՀԱԿ հռչակած «100 քայլ» ծրագրին: Ծրագիրը բաղկացած է հետևյալ քայլերից` ֆինանսավորումը վաուչերների ձևով ուղղվելու է մարդուն, այլ ոչ թե հիվանդանոցին, տեղի է ունենալու վաուչերների ներդաշնակեցում, որպեսզի մարդը հետո մուծումներ կատարի առողջապահական հիմնադրամ; պետությունը վերահսկելու է առողջապահության ոլորտն իր կողմից սահմանած չափանիշներով; իրականացվելու է կանխարգելիչ առողջապահական քաղաքականություն:
Պարզաբանելով վերը նշված վաուչերների համակարգը` Հրանտ Բագրատյանը նշեց, որ ըստ այս նոր առողջապահական ծրագրի, մարդը պոլիկլինիկայում ստանալով ախտորոշումը, ստանում է համապատասխան վաուչեր, որի վրա գրվում է նրա հիվանդությունը և բուժման արժեքը: Դրանից հետո տվյալ անձը ազատ է ընտրելու այն հիվանդանոցը, որտեղ կգնա և կբուժվի այդ վաուչերի հաշվին: Իսկ հիվանդանոցը ֆինանսների նախարարությունից չի ստանալու և ոչ մի կոպեկ:

15 Июнь 2010 - 12:23 AMT
Так как действующие власти Армении до сих пор не представили никакой жизнеспособной программы по конкретной сфере общественной жизни страны, то Армянский национальный конгресс (АНК) вынужден взять на себя эту функцию. Об этом заявил координатор АНК Левон Зурабян на совместной с экс- премьер-министром Армении Грантом Багратяном пресс-конференции в Ереване в ходе представления программы АНК в сфере здравоохранения.
По словам Зурабяна, эта программа согласована с 18 политическими партиями, являющимся членами АНК, и исходит из объявленной экономической программы Конгресса “100 шагов”. Он также сообщил, что скоро будет готова программа АНК в сфере науки и образования.
В свою очередь Багратян заметил, что согласно представленной программе АНК. финансироваться будет не больница, а пациент по системе ваучеров. “По нашей программе человек должен производить выплаты в здравоохранительный фонд. Будет внедрена система обязательного медицинского страхования, государство должно контролировать сферу здравоохранения, согласно своим критериям, будет осуществлена превентивная здравоохранительная политика”, – заметил Багратян.