Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Եվրանեստ խորհրդարանական վեհաժողովը դեռևս չի կայանում, քանի որ Եվրամիությունը Բելառուսի խորհրդարանը համարում է ոչ լեգիտիմ: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: «Եվրանեստը կազմված է լինելու 120 պատգամավորներից, որոնցից 60-ը լինելու են Եվրամիության պատգամավորները, իսկ 60-ը հավասարապես անդամ երկրներից`10-ական պատգամավոր ամեն մասնակից երկրից: Վեհաժողովն ունենալու է 4 հանձնաժողով, որտեղ առավելապես պետք է ուշադրություն դարձնել էներգետիկայի հարցերով հանձնաժողովին, որտեղ, հասկանալի պատճառներով, Ադրբեջանի դերը բարձր է գնահատվում: Սա Հայաստանի համար մարտահրավեր է»,-ասել է պատգամավորը:
«Մյուս մարտահրավերն այն է, որ Ադրբեջանը ձգտում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը քննարկման առարկա դարձնել սկսած ՄԱԿ-ից, մինչև Քանաքեռ-Զեյթունի ԲՇԳ, քանի որ որքան մի կառույցը մասնագիտանում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, այդքան դա ձեռնատու չէ Ադրբեջանին: Այս խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական կողմը ներկայացրել է առաջարկ, որպեսզի այն հարցը, որը որևէ երկիր համարում է կենսական, օրակարգում ընդգրկվի ոչ թե պարզ քվեարկությամբ, այլ բոլոր կողմերի համաձայնությամբ` կոնսենսուսով»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:

16 Июнь 2010 - 09:47 AMT
Парламентская Ассамблея (ПА) “Евронест” в рамках программы ЕС “Восточное партнерство” до сих пор не состоялась, так как ЕС не признает легитимность парламента Белоруссии. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ванн Ованнисян.
По словам Ованнисяна, “Евронест” будет состоять из 120 депутатов, из которых 60 от ЕС, а остальные 60 из стран-членов программы “Восточное партнерство”. “В рамках ПА “Евронест” будут действовать четыре комиссии, из которых нужно особое внимание уделять комиссии по вопросам энергетики, где, по понятным причинам, роль Азербайджана оценивается достаточно высоко. И это является вызовом для Армении”, – подчеркнул глава фракции АРФД.
Как заметил Ованнисян, одним из главных вызовов является то обстоятельство, что Азербайджан стремится проблему Нагорного Карабаха сделать предметом обсуждения во всех возможных международных инстанциях, так как если только одна структура будет специализироваться в проблеме Карабаха, это не на руку Азербайджану. Он также сообщил, что армянская сторона представила предложение Парламентской Ассамблеи “Евронест”, чтобы вопросы, являющиеся жизненно важными для одной из стран, были приняты в повестку Ассамблеи, не простим голосованием, а консенсусом.