Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Եվրանեստ խորհրդարանական վեհաժողովը դեռևս չի կայանում, քանի որ Եվրամիությունը Բելառուսի խորհրդարանը համարում է ոչ լեգիտիմ: Այդ մասին այսօր Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը: «Եվրանեստը կազմված է լինելու 120 պատգամավորներից, որոնցից 60-ը լինելու են Եվրամիության պատգամավորները, իսկ 60-ը հավասարապես անդամ երկրներից`10-ական պատգամավոր ամեն մասնակից երկրից: Վեհաժողովն ունենալու է 4 հանձնաժողով, որտեղ առավելապես պետք է ուշադրություն դարձնել էներգետիկայի հարցերով հանձնաժողովին, որտեղ, հասկանալի պատճառներով, Ադրբեջանի դերը բարձր է գնահատվում: Սա Հայաստանի համար մարտահրավեր է»,-ասել է պատգամավորը:
«Մյուս մարտահրավերն այն է, որ Ադրբեջանը ձգտում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցը քննարկման առարկա դարձնել սկսած ՄԱԿ-ից, մինչև Քանաքեռ-Զեյթունի ԲՇԳ, քանի որ որքան մի կառույցը մասնագիտանում է Լեռնային Ղարաբաղի հարցում, այդքան դա ձեռնատու չէ Ադրբեջանին: Այս խորհրդարանական վեհաժողովում հայկական կողմը ներկայացրել է առաջարկ, որպեսզի այն հարցը, որը որևէ երկիր համարում է կենսական, օրակարգում ընդգրկվի ոչ թե պարզ քվեարկությամբ, այլ բոլոր կողմերի համաձայնությամբ` կոնսենսուսով»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:

Euronest Parliamentary Assembly, the parliamentary component of the proposed Eastern Partnership, doesn’t convene, as the European Union labels the Belarusian parliament as illegitimate.
“The Euronest will be composed of 120 parliamentarians, 60 of which will be representatives of the European Union, the other 60 will represent the participant countries,” head of the ARF Dashnaktsutyun parliamentary group Vahan Hovhannisyan told a news conference on June 16.
He also noted that Euronest’s energy panel will be dominated by Azerbaijan, what is a challenge for Armenia.
“Another challenge is that Azerbaijan is trying to make Nagorno Karabakh a subject of discussions at all possible instances. The more a structure is experienced in the issue [in this case the OSCE Minsk Group], the more unfavorable it becomes for Azerbaijan,” he said.
He also informed that Armenia suggested that the issues any participant country considers to be vital should be put up for discussion only if there is a consensus.