16 Հունիս 2010 - 10:32 AMT
Հունիսի 15-ին Իսպանիայի Մադրիդ քաղաքում տեղի ունեցած Միջերկրական օմբուդսմենների միավորման ամենամյա ընդհանուր ժողովի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ընտրվել է Միավորման լիարժեք անդամ:
Մադրիդում տեղի ունեցած Միջերկրական oմբուդսմենների միավորման ամենամյա ընդհանուր ժողովի ընթացքում ի թիվս այլ հարցերի քննարկվել է նաև Թուրքիայի Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի նախագահի առաջարկությունը` մշակել և հրապարակել հատուկ հայտարարություն Իսրայելի կողմից Գազայի հատվածի շրջափակման, ինչպես նաև Իսրայելի զինված ուժերի և թուրքական նավատորմի միջև տեղի ունեցած բախման վերաբերյալ:
Քննարկման ընթացքում հնչել են տարբեր կարծիքներ: ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանն իր ելույթում նշել է, որ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային հաստատությունների հիմնական առաքելությունը իրենց երկրներում մարդու իրավունքների պաշտպանության ապահովումն է, իսկ եթե որոշում կայացվի քննարկել միջպետական խնդիրները, ապա պետք է քննարկել բոլոր տեսակի շրջափակումների խնդիրները, այդ թվում և Հայաստանի Հանրապետության շրջափակումը` միասնական հայտարարություն մշակելու նպատակով:
Իսրայելի օմբուդսմենն առաջարկել է ընդհանրապես չանդրադառնալ նշված խնդրին, քանի որ այդ հարցի քննարկման համար ստեղծվում է միջազգային հանձնաժողով: Բանավեճի արդյունքում որոշվել է զերծ մնալ համատեղ հայտարարությունից:
Միջերկրական օմբուդսմենների միավորումը հիմնադրվել է 2008թ-ին Միջերկրական Օմբուդսմենների ցանցի հենքի վրա: Միավորման անդամներն են Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Հունաստանի և մի շարք այլ երկրների օմբուդսմաններ, ինչպես նաև այլ գիտահետազոտական հաստատություններ: Միջերկրական օմբուդսմենների միավորման նպատակն է ապահովել և պաշտպանել ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և սոցիալական արդարության սկզբունքները: Այս միավորման խնդիրներից են` տարածել մարդու իրավունքների ոլորտի ազգային և միջազգային օրենսդրությունը, Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագիրը, Ռաբատի հռչակագիրը և նպաստել դրանց պատշաճ կիրառմանը:

16 June 2010 - 10:32 AMT
Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan was elected a full member of the Association of Mediterranean Ombudsmen at the annual general assembly of the Association in Madrid.
Among other issues, participants debated proposal of the Chairman of the Turkish Human Rights Commission on adoption of a special statement with respect to Gaza’s blockade by Israel, as well as on the clash between the Israeli Armed Forces and Turkish navy.
Armenian Ombudsman Armen Harutyunyan noted that the basic mission of ombudsmen’s national institutions is human rights protection inside their countries, the press service of the RA Ombudsman reported. He added that if a decision is adopted on discussion of international problems, it will be necessary to discuss all types of blockades, including Armenia’s blockade, for the development of a single statement.
Meanwhile, the Israeli Ombudsmen offered not to refer to this problem, as an international commission has been established on it. Eventually, it was decided to refrain from adopting a joint statement.
The Association of Mediterranean Ombudsmen was created in 2008 on the occasion of the 2nd meeting of the Mediterranean network of Ombudsmen. The Association is committed to securing and protecting democracy, rule of law and social justice. It aims to spread the respect of national and international texts related to Human Rights, the Universal Declaration of Human Rights and Rabat declaration.