Հունիսի 16-ին Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կայացավ ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ գիտագործնական մեկնաբանությունների ժողովածուի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը մասնակցում էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, արդարադատության նախարար Գևորգ Դանիելյանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպան Հանս Յոհեն Շմիդտը և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Ներկայացնելով ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ գիտագործնական մեկնաբանությունների ժողովածուն` Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի (ՀՀ ՍԴ) նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նկատել է, որ ցանկացաց երկրում Սահմանադրության վերաբերյալ մեկնաբանություններն անհրաժեշտություն են, սակայն, ցավոք, Հայաստանում նման ավանդույթ դեռևս չի ձևավորվել: «Սա առաջին քայլն է և կարող է օրինակ ծառայել, որպեսզի մյուս օրենքները նույնպես մեկնաբանվեն և, հետևաբար, ավելի հասկանալի դառնան հասարակ քաղաքացիների համար»,- նկատել է նա:
Գագիկ Հարությունյանը նկատել է, որ մեկնաբանությունների ժողովածուն կազմվել է ՀՀ Սահմանադրության 15-ամյակի առթիվ: «Մեկ տարվա ընթացքում ժողովածուի շուրջ աշխատել են 68 փաստաբաններ և պետական պաշտոնյաներ, ովքեր մասնագիտացել են սահմանադրական իրավունքի ոլորտում»,- նշել է ՀՀ ՍԴ նախագահը: Նա ընդգծել է նաև տվյալ ժողովածուի պարբերաբար վերահրատարակվելու անհրաժեշտությունը, օրինակ` 5 տարին մեկ: «Դա կնպաստի հայ հասարակության մեջ իրավական գիտակցության զարգացմանը, որը, մեղմ ասած, բարեփոխման կարիք ունի: Սույն ժողովածուի տպաքանակը 2000 նմուշ է և կուղարկվի պետական իշխանության բոլոր մարմիններին»,- ընդգծել է Գագիկ Հարությունյանը:
Ինչպես նկատել է Հարությունյանը, թեև Հայաստանում Սահմանադրությունը գոյություն ունի, ցավոք, սահմանադրականությունը հարկի մակարդակում չէ: « Սահմանադրության և առկա իրականության միջև անհամապատասխանություն կա, որը շատ երկրների խնդիրն է»,- նշել է ՀՀ ՍԴ նախագահը` ավելացնելով, որ երկրի պետական քաղաքականությունը պետք է ուղղված լինի տվյալ անհամապատասխանության վերացմանը: «Հակառակ դեպքում սահմանադրության գերակայության ապահովումը միայն աբստրակցիա կմնա»,- նշել է նա:

16 Июнь 2010 - 14:33 AMT
16-го июня в Национальной картинной галерее Армении состоялась презентация сборника научно-практических комментариев к Конституции РА. В мероприятии приняли участие президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр РА Тигран Саркисян, министр обороны Сейран Оганян, министр науки и образования Армен Ашотян, министр юстиции Геворг Даниелян, председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян, посол Германии в РА Ганс Йохен Шмидт и руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос.
Представляя сборник научно-практических комментариев к Конституции РА, председатель Конституционного суда Армении (КС РА) Гагик Арутюнян заметил, что в любой стране комментарии к Конституции являются необходимостью, но, к сожалению, в Армении такая традиция еще не сформировалась. “Это первый шаг и может послужить примером для того, чтобы другие законы также комментировались и, следовательно, стали более понятными для простых граждан”, – заметил он.
Гагик Арутюнян заметил, что сборник комментариев был составлен в связи с 15-летием Конституции РА. “В течение года над сборником работали 68 юристов и государственных чиновников, которые специализировались в сфере конституционного право”, – отметил председатель КС РА. Он также подчеркнул необходимость того, чтобы данный сборник периодически переиздавался, например, раз в 5 лет. “Это поможет развитию правового сознания среди армянской общественности, которое, мягко говоря, нуждается в реформировании. Тираж данного сборника 2000 экземпляров и будет отправлен всем органам государственной власти”, – подчеркнул Гагик Арутюнян.
Как заметил Арутюнян, хотя в Армении Конституция существует, но, к сожалению, конституционность не находить на должном уровне. “Существует несоответствие между Конституцией и существующей реальностью, которое является проблемой многих стран”, – отметил председатель КС РА, добавив, что государственная политика страны должна быть направлена на устранение данного несоответствия. “В противном случае обеспечение верховенства конституции останется лишь абстракцией”, – отметил он.