Հայաստանի Սահմանադրության վերաբերյալ մեկնաբանությունների հրապարակված ժողովածուն երկրի Սահմանադրությունն աշխատող և հասարակ քաղաքացիներին ավելի հասկանալի փաստաթուղթ է դարձնում: Այդ մասին ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ գիտագործնական մեկնաբանությունների ժողովածուի շնորհանդեսի ժամանակ հայտնել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Կապինոսի խոսքով, ցանկացած երկրում Սահմանադրությունը պետք է ոչ միայն «սուրբ գիր», արդարադատություն լինի, այլև բարոյական, արժեքային կողմնորոշիչ, և այդ ուղղությամբ Հայաստանում լուրջ քայլեր են արվում: Նա նկատել է նաև, որ իշխանությունների հանդեպ բնակչության վստահությունը սկսվում է դատական համակարգից, և դրա գործունեության ցանկացած վրիպումներ հասարակայնության բացասական արձագանքն են առաջ բերում: «Այդ իսկ պատճառով էլ ես շատ դրական եմ գնահատում այս ժողովածուն: Ցանկանում եմ նշել, որ օրենքի գերակայությունը ԵԱՀԿ հիմնարար սկզբունքներից մեկն է, որը թույլ է տալիս լուծել ամենաբարդ խնդիրները, այդ թվում` մոդեռնիզացման խնդիրը»,- նկատել է նա:
Կապինոսն ավելացրել է, որ մոդեռնիզացիան շատ առումներով կախված է ոչ միայն կառավարման համակարգի արդյունավետությունից, այլև օտարերկրյա ներդրողների վստահությունից: «Արդյունավետ դատական համակարգը երաշխիք կլինի դեպի Հայաստան օտարերկրյա կապիտալի ներգրավման, ինչը նյութական հիմք կծառայի մոդեռնիզացման համար»,- ընդգծել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավարը:

16 Июнь 2010 - 15:09 AMT
Опубликованный сборник комментариев к Конституции Армении делает Конституцию страны рабочим документом и более понятным для простых граждан. Об этом на презентации сборника научно-практических комментариев к Конституции РА заявил руководитель ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Капинос.
По словам Капиноса, в любой стране Конституция должна быть не только “священным писанием”, правосудием, а также нравственным, ценностным ориентиром и в этом направлении в Армении делаются серьезные шаги. Он также заметил, что доверие населения к властям начинается с судебной системы, она своего рода камертон, и любые осечки в ее деятельности, вызывают негативную реакцию общественности. “Именно поэтому я очень положительно оцениваю этот сборник. Хочу отметить, что верховенство закона – один из основополагающих принципов ОБСЕ, который позволяет решать самые сложные задачи, в том числе задачу модернизации”, – заметил он.
Капинос добавил, что модернизация во многом зависит не только от эффективности системы управления, но и от доверия иностранных инвесторов. “Эффективная судебная система будет залогом привлечения иностранного капитала в Армению, что послужит материальной базой для модернизации”, – подчеркнул руководитель ереванского офиса ОБСЕ.