ԱՊՀ երկրների երիտասարդ պատմաբան գիտնականների V Միջազգային ամառային դպրոցը բացվեց հունիսի 16-ին Մինսկում: Ֆորումին, որը կտևի մինչև հունիսի 22-ը, մասնակցում են մոտ 70 երիտասարդ գիտնականներ ու դասախոսներ Հայաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, Մոլդովայից, Ռուսաստանից, Թաջիկստանից և Ուզբեկստանից: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեցին ԱՊՀ մասնակից պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի մամլո ծառայությունից, շաբաթվա ընթացքում ֆորումի մասնակիցները կարծիքներ կփոխանակեն Հայրենական Մեծ պատերազմի կարևորագույն խնդիրների շուրջ: Ամառային դպրոցի աշխատանքի ընթացքում իրենց դասախոսություններով հանդես կգան ԱՊՀ երկրների պատմության Ինստիտուտների առաջատար մասնագետները: Սեմինարների ժամանակ դպրոցները հանդես կգան ամառային դպրոցի թեմայով իրենց զեկույցներով:
Միջոցառումը կազմակերպվել է Ռուսաստանի Գիտությունների Ակադեմիայի Ընդհանուր պատմության ինստիտուտի և Բելառուսի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Պատմության ինստիտուտի կողմից` ԱՊՀ մասնակից պետությունների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ: Կազմակերպիչների կարծիքով, ժամանակակից պայմաններում գնալով ավելի լայն տարածում են գտնում Հայրենական Մեծ պատերազմի և Երկրորդ աշխարհամարտի պատմության վերանայման փորձերը, որոնք երբեմն հանգեցնում են պատմական ճշմարտության խեղաթյուրմանը և նպաստում պատերազմի արդյունքների վերանայման միտումների առաջացմանը:
Նախորդ` ԱՊՀ երկրների երիտասարդ պատմաբան գիտնականների IV Միջազգային ամառային դպրոցը կայացավ 2009 թվականի հունիսին Երևանում (Հայաստան) և մասնակիցներ հավաքեց Համագործակցության 9 երկրներից:

V Международная летняя школа молодых ученых-историков стран СНГ открылась16 июня в Минске. В форуме, который продлится до 22 июня, принимают участие около 70 молодых ученых и преподавателей из Армении, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы, России, Таджикистана и Узбекистана. Как сообщили PanARMENIAN.Net в пресс-службе Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ, в течение недели участники форума обменяются мнениями в отношении важнейших проблем истории Великой Отечественной войны. В ходе работы летней школы свои лекции прочитают ведущие специалисты Институтов истории стран СНГ. На семинарах слушатели школы выступят со своими докладами по тематике летней школы.
Мероприятие организовано Институтом всеобщей истории Российской Академии наук и Институтом истории Национальной академии наук Беларуси при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ. По мнению организаторов, в современных условиях все большую популярность в мировой историографии приобретают попытки ревизии истории Великой Отечественной и Второй мировой войн, которые нередко приводят к искажению исторической правды и способствуют возникновению тенденции к пересмотру итогов войны.
Предыдущая IV Международная летняя школа молодых ученых-историков стран СНГ состоялась в Ереване (Армения) в июне 2009 года и собрала участников из 9 стран Содружества.