17 Հունիս 2010 - 10:57 AMT
Օրենքը պարտավորեցնում է հանրային ծառայություններ տրամադրող կազմակերպություններին անհրաժեշտ տեղեկատվություն տրամադրել
«Հանրային ծառայություններ տրամադրող կազմակերպությունները պետք է տեղեկատվություն տրամադրեն հարցման օրվանից 5 օրվա ընթացքում, եթե դա առևտրային կամ պետական գաղտնիք չէ»,-հայտարարել է «Տեղեկատվության ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության իրավաբան Կարեն Մեջլումյանը հունիսի 17-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում:
Նա նշեց, որ եթե տրամադրվելիք տեղեկությունը մեծ աշխատանք է պահանջում, ապա այն կարող է տրամադրվել 30 օրվա ընթացքում նախնական ծանուցմամբ:
«2007-2010թթ. ավարտվել են 20 դատական գործեր, կապված տարբեր պաշտոնյաների կողմից տեղեկատվություն չտրամադրելու հետ: Դատական գործերից մեկը կապված է լրագրողին տեղեկատվություն չտրամադրելու հետ»,-ասել է է «Տեղեկատվության ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ղեկավար Շուշան Դոյդոյանը: Նա նշել է նաև, որ դատարան հայցեր են ներկայացվել ընդդեմ «Օրինաց երկիր», «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունների, Հրազդանի քաղաքապետարանի, Նոր Նորքի, Արաբկիրի թաղապետարանների, ինչպես նաև այլ կազմակերպությունների դեմ: Այդ դատական գործերից 17-ը տեղ են գտել 2007-2010թթ. Դատական գործերի ժողովածուի մեջ:
Հիմնական խնդիրն, ըստ Կարեն Մեջլումյանի, այն է, որ ՀՀ օրենսդրությամբ միայն 50 հազար դրամի չափով վարչական պատիժ է նախատեսվում տեղեկատվություն տրամադրելու մերժման համար, սակայն միևնույն ժամանակ օրենքում ասվում է, որ դատարան կարող է դիմել միայն այդ հարցի շուրջ արձանագրություն կազմող մարդը, իսկ նման լիազորություններով մարդիկ այդ հարցում չկան: «Հենց որ օրենքի այդ բացթողումը շտկվի, կազմակերպությունը մեծ պատրաստակամությամբ կտրամադրի անհրաժեշտ տեղեկատվությունը»:

“Организации, предоставляющие общественные услуги, должны предоставлять информацию в течение 5-и дней со дня запроса, если это не коммерческая или государственная тайна”,- заявил юрист общественной организации “Центр свободы информации” Карен Межлумян на пресс-конференции 17 июня.
Он отметил, что если предоставляемая информация требует большой работы, то она может быть предоставлена в течение 30 дней с предварительным уведомлением.
“В период с 2007 по 2010 гг., завершено 20 судебных дел, связанных с непредставлением информации различными чиновниками. Одно из судебных дел связано с отказом предоставления информации журналисту”,- отметила руководитель общественной организации “Центр свободы информации” Шушан Дойдоян. Она отметила также, что в в суд были поданы иски против партий “Оринац еркир”, “Армянский национальный конгресс” и др., мэрии Раздана, префектуры и префекта районов Нор-Норк, Арабкир, а также против государственных некоммерческих и других организаций. 17 из этих судебных дел нашли место в Сборнике судебных дел за 2007-2010гг.
“Одно из судебных дел касалось поликлиники, которая не предоставляла жтелям информацию о том, что детям до 7-и лет лекарства предоставляются бесплатно”,- подчеркнула Шушан Дойдоян.
Основная проблема, по словам Карена Межлумяна, состоит в том, что законодательство РА предусматривает административное наказание за отказ от предоставления информации в виде 50 тыс. драм, но в то же время в законе приписано, что в суд может обратиться только человек, составляющий протокол по данному вопросу, а людей с этими полномочиями в данном вопросе нет. “Как только будет устранен этот пробел закона, организации с большей готовностью будут предоставлять необходимую информацию”.