Ռուսաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Անատոլի Կվաշնինը այսօր ժամանեց Երեւան: «Առկա» գործակալության տվյալներով, այցի ընթացքում Կվաշնինը կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի հետ: Երեւանում «Զվարթնոց» օդանավակայան ժամանելուց անմիջապես հետո Կվաշնինը հայտնեց, որ բանակցությունների հիմնական թեման հայ-ռուսաստանյան զինվորական գործակցության հեռանկարների քննարկումն է: Խոսելով Աֆղանստանում ԱՄՆ-ի հակաահաբեկչական գործողությունների մասին, Կվաշնինը նշեց, որ Ռուսաստանը նորմալ վերաբերվեց Միացյալ Նահանգներին օդային միջանցք տրամադրելու Հայաստանի պատրաստակամությանը: Նա ընդգծեց, որ ռուսաստանյան 102-րդ բազան, գտնվելով Հայաստանի տարածքում, չի ներգրավվի հակաահաբեկչական գործողություններում:
Այցի շրջանակներում հոկտեմբերի 3-ին պատվիրակության անդամները ծաղկեպսակ կդնեն Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշակոթողին: Կվաշնինը մտադիր է նաեւ այցելել Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ զինվորական բազան:

2 October 2001 - 16:55 AMT
Начальник Генерального штаба ВС России Анатолий Квашнин прибыл сегодня в Армению. По сведениям агентства “Арка”, в ходе визита планируются встречи с президентом Армении Робертом Кочаряном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым, министром обороны Сержем Саркисяном. В аэропорту “Звартноц” по прибытии в Ереван Квашнин заявил, что, основной темой переговоров будет обсуждение перспектив армяно-российского военного сотрудничества. Говоря об антитеррористических операциях США в Афганистане, Квашнин отметил, что Россия нормально отнеслась к готовности Армении предоставить воздушный коридор Соединенным Штатам. Он подчеркнул, что 102-ая российская база, расположенная на территории Армении, не будет задействована в антитеррористических операциях.
Отметим, что это первый протокольно-плановый визит начальника Генштаба РФ в Ереван. В рамках визита 3 октября члены возглавляемой им делегации возложат венок к мемориалу жертвам геноцида армян. Анатолий Квашнин намерен также посетить дислоцированнную в Гюмри 102-ую российскую военную базу.