17 Հունիս 2010 - 12:49 AMT
Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հունիսի 17-ին ընդունել է Լեհաստանի Հանրապետության Ազգային անվտանգության բյուրոյի միջազգային անվտանգության դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Լուկաշ Կուդլիցկու գլխավորած պատվիրակությանը:
Կարևորելով տարբեր ոլորտներում հայ-լեհական հարաբերությունների խորացումը` կողմերն ընդգծել են, որ երկու երկրների միջև անվտանգության, քաղաքական, ռազմական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում համագործակցության մեծ ներուժ կա, որի օգտագործումը բխում է թե' Հայաստանի, թե' Լեհաստանի շահերից:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի և Լեհաստանի Ազգային անվտանգության բյուրոյի միջև համագործակցության խորացման հնարավորությունները: Կողմերը կարևորել են համագործակցության հուշագրի և 2010-2012 թվականների համագործակցության ծրագրի նախապատրաստումն ու ստորագրումը:
«Համագործակցության հուշագրի և հստակ ժամանակացույցով 2010-2012թթ. ծրագրի ստորագրումն ամուր հիմքերի վրա կդնի երկու երկրների միջև անվտանգության ոլորտում համագործակցության պատրաստակամությունը»,- ասել է Արթուր Բաղդասարյանը:
Լուկաշ Կուդլիցկին Ազգային անվտանգության բյուրոյի ղեկավար Ստանիսլավ Կոզեյի անունից Արթուր Բաղդասարյանին հրավիրել է Լեհաստան, հաղորդում է ՀՀ ԱԱԽ մամլո ծառայությունը:

17 июня секретарь Совета национальной безопасности Армении (СНБ РА) Артур Багдасарян встретился с заместителем директора международной безопасности бюро национальной безопасности Республики Польши Лукашем Кудлицким. Придавая особую важность углублению армяно-польского сотрудничества в разных сферах, собеседники отметили, что страны имеют большой потенциал сотрудничества в политической, военной, экономической, гуманитарной областях, а также в сфере безопасности, и использование данной возможности исходит как из интересов Армении, так и Польши.
В ходе встречи стороны также обсудили возможности углубления сотрудничества между СНБ двух стран, придав особую важность подготовке подписания меморандума о сотрудничестве и программы сотрудничества на 2010-2012гг. “Подписание меморандума о сотрудничестве и программы на 2010-12гг. по четкому расписанию поставит на крепкую основу готовность обоих стран к сотрудничеству в сфере безопасности”, – сказал Багдасарян. Лукаш Кудлицки от имени руководителя бюро национальной безопасности Станислава Козея пригласил Артура Багдасарян в Польшу, сообщает пресс-служба СНБ РА.