Հունիսի 17-ին ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունում ամփոփվեցին այս տարի երկրորդ անգամ անցկացված «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական խաղ-մրցույթի արդյունքները:
Մրցույթի հաղթողներին` Երևանի Ա. Շահինյանի անվ. ֆիզիկամաթեմատիկական դպրոցի աշակերտ Էդգար Մինասյանին ու Արարատի մարզի Վանաշեն գյուղի միջնակարգ դպրոցի աշակերտ Աբրահամ Գրիգորյանին շնորհավորեց ԿԳՆ հանրակրթության վարչության պետ Նարինե Հովհաննիսյանը: Նա ավանդույթի համաձայն հայ արվեստի գործերի պատկերներով գրքեր է շնորհել նրանց:
Նարինե Հովհաննիսյանն իր գոհունակությունն է հայտնել այն փաստի առթիվ, որ «Կենգուրու» մրցույթը յուրօրինակ հնարավորություն է` նորովի մտածելու, տեսնելու և սիրելու «Մաթեմատիկա» առարկան, ինչպես նաև կարևոր է մյուս առարկաների յուրացման և, առհասարակ, կրթական համակարգի զարգացման տեսանկյունից:
Մրցույթի հաղթողներն իրենց ամառային արձակուրդները կանցկացնեն Բուլղարիայում կազմակերպվող միջազգային ճամբարում` այլ եվրոպական երկրներից (մաթեմատիկական մրցույթն անցկացվում է աշխարհի 50 երկրներում) «Կենգուրուի» հաղթողների հետ միասին` հանդիսանալով «Հայաստանի փոքրիկ դեսպանները Եվրոպայում»:
Այս տարի մրցույթի առանձնահատկությունն այն էր, որ առաջին անգամ դրան մասնակցում էին Արցախի Հանրապետության 13 դպրոցի շուրջ 120 աշակերտ: Եվս մեկ նորամուծություն էր լրացուցիչ փուլի կազմակերպումը, քանի որ մրցույթի առավելագույն շեմը չէր հաջողվել հաղթահարել և ոչ մի մասնակցի:
«Կենգուրուն» տրամաբանական և հետաքրքրաշարժ խնդիրներից կազմված մրցույթ է, որն ամեն տարի նույն օրն անցկացվում է շուրջ 50 երկրում` արդեն մոտ 6 միլիոն դպրոցականների մասնակցությամբ: Մրցույթի նպատակն է համընդհանուր հետաքրքրություն առաջացնել մաթեմատիկայի հանդեպ, և մաթեմատիկան առավել գրավիչ ու սիրելի դարձնել երեխաների համար: Անցալ տարվա 30 հազար մասնակցի փոխարեն այս տարի մարտին 18-ին անցկացված մրցույթին մասնակցել է շուրջ 40 հազար դպրոցական:

17 Июнь 2010 - 15:58 AMT
17 июня в Министерстве образования и науки Армении были подведены итоги ежегодного математического конкурса для школьников “Кенгуру”, прошедшего в этом году во второй раз.
Победителей конкурса, ученика физико-математической школы им. А. Шагиняна Еревана Эдгара Минасяна и ученика средней школы села Ванашен Араратской области Абраама Григоряна поздравила начальник управления общего образования Министерства образования и науки Армении Нарине Ованисян. Она по традиции вручила им книги, с изображениями произведений армянского искусства.
Нарине Ованисян выразила свое удовлетворение по поводу активации областных школ в подобных конкурсах, добавив, что конкурс “Кенгуру” является также хорошим стимулом для детей повысить свои способности в математике и других науках.
Победители конкурса проведут свои каникулы в Болгарии, в международном лагере, где будут отдыхать также победители конкурса из других стран (математический конкурс проводится в 50-и странах мира), где представят Армению, став ее маленькими “послами”.
Особенностью конкурса в этом году являлось то, что впервые в нем приняли участие ученики 13-и средних школ Республики Арцах. Еще одним новшеством стало проведение дополнительного конкурса в связи с тем, что высший бал на первом туре никто не набрал.
“Кенгуру” – организованный образовательным фондом “Айб” конкурс, составленный из интересных и логических заданий. Проводится ежегодно в 50 странах мира с участием 5 миллионов школьников. Цель конкурса – содействовать формированию всеобщего интереса к математике среди школьников. “Кенгуру 2010” в Армении был проведен 18 марта с участием 40 тысяч школьников.