«Թուրք-իսրայելական հարաբերությունների սրման և ՀՀ նախագահի` Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումը կասեցնելու մասին որոշման ֆոնի վրա չեմ կարծում, որ տվյալ պահին հայ-թուրքական գործընթացում կարող է առաջընթաց արձանագրվել»,- հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը կուսակցության մեկ այլ պատգամավոր Կարեն Ավագյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
«Տվյալ պահին հայ-թուրքական հարաբերություններում նկատվում է որոշակի դադար, և հետագա առաջընթացը կախված է միայն Թուրքիայից: Մոտ ապագայում տարածաշրջանում կարող են տեղի ունենալ գործընթացներ, որոնք հնարավոր է` ազդեն Հայաստանի արտաքին քաղաքականության վրա: Այդպիսիք են գործընթացները Մերձավոր Արևելքում, որոնց մասին Հայաստանը պետք է լուրջ մտածի»,- ասել է Արտակ Զաքարյանը:
Իր հերթին Կարեն Ավագյանը նշեց, որ Թուրքիան հասկացավ, որ չի կարող ոչ մի կապ ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության հետ, քանի որ դա թույլ չեն ոչ Հայաստանը, ոչ միջազգային հանրությունը:
Պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին այն մասին, թե ինչպիսին կլինի Հայաստանի դիրքորոշումն Իրանի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու դեպքում, Արտակ Զաքարյանն ասաց. «Իրանը մեր մոտ հարևանն է, այդ երկիրը լուրջ էներգետիկ պաշարներ ունի և անհրաժեշտ է անել ամեն ինչ, որպեսզի Իրանի հետ մեր հարաբերությունները չտուժեն»:

18 Июнь 2010 - 08:46 AMT
“На фоне обострения турецко-израильских отношений и решения президента РА о приостановлении процесса ратификации армяно-турецких протоколов не думаю, что на данный момент в армяно-турецком процессе может быть зафиксирован прогресс”, – заявил депутат от Республиканской партии Армении Артак Закарян на совместной с однопартийцем, депутатом Кареном Авагяном пресс-конференции.
“На данный момент в армяно-турецком процессе наметилась определенная пауза, и дальнейший прогресс зависит только от Турции. В ближайшем будущем в регионе могут произойти процессы, которые могут повлиять на внешнюю политику Армении. Таковыми являются процессы на Ближнем Востоке, о которых Армении необходимо серьезно подумать», – сказал Артак Закарян.
В свою очередь Карен Авагян заметил, что Турция в конечном итоге поняла, что она не может иметь никакого отношения к карабахскому конфликту, поскольку этого не допустит ни Армения, ни международное сообщество.
Отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net о том, какова будет позиция Армении в случае применения санкций против Ирана, Артак Закарян сказал: “Иран – наш близкий сосед, у этой страны серьезные энергетические ресурсы и необходимо сделать все, чтобы не пострадали наши отношения с Ираном”.