Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը վկայում է այն մասին, որ Մինսկի խումբը իր համաձայնությունն է տվել սեպարատ ձևաչափով գործընթացներին, միայն առաջընթաց գրանցելու նպատակով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը: Ըստ նրա, Ադրբեջանի նախագահը ներկայացել էր այդ հանդիպմանն արտաքին ճնշման ներքո, ինչը նշանակում է, որ միջազգային հանրությունն այդքան հեշտ չի պատրաստվում հանդուրժել ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի վիժեցումը և հարցի տեղափոխումը ռազմական հռետորության դաշտ:
Քաղաքագետը համոզված է, որ Բաքու վերադառնալուն պես Իլհամ Ալիևը «լափը կթափի իր ժողովրդի գլխին»` վերագրելով ՀՀ նախագահին և ՄԽ համանախագահներին այնպիսի բաներ, որոնց մասին չի էլ խոսվել հանդիպման ընթացքում: «Այն, որ Ալիևը լքել է պետերբուրգյան համաժողովը, նշանակում է միայն այն, որ հանդիպման ժամանակ նրան փորձել են բերել բանակցությունների իրական հուն, ինչից նրա տրամադրությունը կտրուկ անկում է ապրել»,-ասել է նա:
Խոսելով մադրիդյան սկզբունքների մասին` Ա.Մանասյանն ընդգծեց, որ դրանք սոսկ հիմք են բանակցությունները շարունակելու համար և Հայաստանը պարտավոր չէ ընդունել դրանք: «Նորացված փաթեթ որպես այդպիսին չկա: Վաղ թե ուշ Ադրբեջանը ճանաչելու է Ղարաբաղի կարգավիճակը որպես անկախ պետություն, բայց Հայաստանը դրա հետ առանձնակի հույսեր չպետք է կապի»,-ասել է քաղաքագետը:

18 Июнь 2010 - 10:48 AMT
В Санкт-Петербурге Ильхаму Алиеву изрядно подпортили настроение. Об этом на пресс-конференции в Ереване, комментируя нежелание Ильхама Алиева продолжить участие в 14-ом Международном экономическом форуме, заявил политолог Александр Манасян. “Все это означает, что встреча в Санкт-Петербурге не прошла так, как хотелось Алиеву. Ему казалось, что Москва окажет давление на Армению. В ходе встречи азербайджанского президента попытались вернуть в русло реальных переговоров, что и испортило его настроение”,- сказал политолог. Он выразил уверенность, что по возвращению в Баку, азербайджанский лидер отыграется на обществе страны, приписывая армянской стороне и сопредседателям Минской группе слова, которые в действительности не были сказаны.
Александр Манасян, напомнив о жестком подходе Ильхама Алиева, который он проявлял до петербургской встречи, заявил, что по всей вероятности президент Азербайджана явился на эту встречу, поддаваясь давлению внешних сил. “Алиев был вынужден приехать на эту встречу, что означает, что международное сообщества так легко не согласится с провалом мирного процесса карабахского урегулирования”,- отметил политолог.
В ходе состоявшейся в Санкт-Петербурге встречи главы России, Азербайджана и Армении обсудили узловые проблемы нагорно-карабахского урегулирования. Отмечено сближение позиций по ряду спорных положений текста основных принципов урегулирования. Президенты Армении и Азербайджана подтвердили готовность к продолжению диалога, направленного на завершение работы над этим документом при посредничестве России, США и Франции в качестве наблюдателей Минской группы ОБСЕ.