Հունիսի 15-16-ը Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական պետությունների լիգայի միջև ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի շրջանակներում խորհրդատվություններ իրականացնելու նպատակով աշխատանքային այցով Երևանում էր գտնվում Արաբական Պետությունների Լիգայի պատվիրակությունը, որը ղեկավարում էր կազմակերպության Եվրոպայի և արաբա-եվրոպական համագործակցության վարչության պետ Ֆարիս Աբդ ալ-Քարիմը։
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Ռուստամյանի, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Արման Կիրակոսյանի հետ։
Հանդիպումների ընթացքում նշվել է, որ արաբական աշխարհի հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդումն ու ընդլայնումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնայնություններից է, և հենց այդ պատճառով որոշում է կայացվել արաբական երկրներում Հայաստանի նոր դիվանագիտական ներկայացուցչություններ հիմնելու վերաբերյալ:
Կողմերը պայմանավորվել են պարբերական շփումների միջոցով շարունակել համագործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

18 Июнь 2010 - 11:33 AMT
С 15 по 16 июня в Армении находилась делегация Лиги Арабских Государств (ЛАГ) во главе с начальником правления Европы и арабо-европейского сотрудничества ЛАГ Фариса Абд ал-Карима. Цель визита делегации – проведение консультаций в рамках меморандума о взаимопонимании между Республикой Армения и Лигой Арабских Государств.
В рамках визита в Армению делегация встретилась с председателем постоянной комиссии НС РА по внешним отношениям Арменом Рустамяном и заместителем министра ИД Армении Арманом Киракосяном. В ходе встречи было отмечено, что укрепление и расширение отношений с арабским миром является одним из приоритетных вопросов во внешней политике Армении, и именно это стало причиной решения основать новые дипломатические представительства в арабских странах. Стороны также договорились продолжить сотрудничество в международных организациях в вопросах, представляющих взаимный интерес, сообщает пресс-служба МИД РА.