Այսօր կառավարությունում տեղի է ունեցել Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետ կապված խնդիրների վերաբերյալ խորհրդակցություն, որը նախագահել է վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Ինչպես հայտնում է կառավարության մամլո ծառայությունը, բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը ներկայացրել է 2002-2010 թթ. կտրվածքով լճի մակարդակի բարձրացման դինամիկան` տարեկան միջինը 0.36 մ։ Նա զեկուցել է, որ ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի կողմից ներկայացված ժամանակացույցով նախատեսվում է 23 տարում` 2009-2031 թթ. ընթացքում, լճի մակարդակի բարձրացումն իրականացնել 4.65 մետրով` յուրաքանչյուր տարի միջինը 15-20 սմ։ Սակայն ջրի մակարդակի առաջանցիկ բարձրացման հետևանքով առաջացել են մի շարք խնդիրներ։ Դրանց լուծման նպատակով ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի, ՀՀ քաղաքաշինության, բնապահպանության, տրանսպորտի և կապի ու էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարների հրամաններով ստեղծված աշխատանքային խմբերն ուսումնասիրել են Սևանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հեռանկարային պատկերը և անհրաժեշտ միջոցառումների ծավալները։
ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանա լճի հիմնահարցերի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը ներկայացրել է լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և լուծման ուղիները։
Ամփոփելով խորհրդակցության ընթացքում հնչած կարծիքներն ու առաջարկությունները` վարչապետը հանձնարարական է տվել բոլոր նախարարություններին և գերատեսչություններին մեկ շաբաթվա ընթացքում գրավոր ներկայացնել իրենց բնագավառում առկա խնդիրներն ու իրենց կողմից առաջարկվող լուծումները։

В правительстве Армении прошло совещание, связанное с повышением уровня воды в озере Севан, на котором председательствовал премьер-министр Тигран Саркисян. Как сообщает пресс-служба правительства, министр охраны природы Арам Арутюнян представил динамику повышения уровня воды в озере в разрезе 2002-2010 гг., которая составляет примерно 36 см. в год. При этом отмечается, что согласно графику, представленному комиссией по проблемам озера Севан при президенте РА, предусматривается за 23 года, в период 2009-2031 гг., осуществить повышение уровня воды в озере на 4,65 метра, в среднем на 15-20 см. в год. Однако вследствие опережающих темпов повышения уровня воды возник ряд проблем. С целью их решения приказами Комиссии, министров градостроительства, охраны природы, транспорта и связи, энергетики и природных ресурсов РА созданы рабочие группы, которые изучили перспективную картину повышения уровня воды в озере Севан и объемы необходимых мероприятий.
Председатель комиссии по проблемам озера Севан при президенте РА Владимир Мовсисян представил ситуацию, создавшуюся вследствие повышения уровня воды в озере, и пути решения вопросов.
В то же время премьер-министр поручил всем министерствам и ведомствам в течение одной недели письменно представить имеющиеся в их сферах проблемы и предлагаемые ими решения.