19 Հունիս 2010 - 10:07 AMT
«Հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին» ՀՀ օրենքում վերջերս կատարված փոփոխություններն ըստ Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանի սովորական են և տրամաբանական։ Այս մասին նա ասաց հունիսի 19-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ:
«Մինչեւ 2015 թվականը հեռուստաալիքների քանակը պիտի ավելի սահմանափակ դառնա, և բնականաբար այսօր առկա հաճախությունների թիվը թույլ չի տալիս, որպեսզի այն կրկնապատկենք։ Բայց 2015-ից հետո, երբ անալոգային հեռարձակումը կանջատվի, կառաջանան բազմաթիվ նոր հաճախություններ եւ դրանց վրա կառաջանան բազմաթիվ նոր թվային հեռարձակող ալիքներ։ Այսինքն, մինչեւ 2015 թվականն ալիքների թիվը կպակասի, բայց 2015-ից հետո կտրուկ կաճի»։
Հարությունյանը նկատեց, որ «այս օրենքը մենք օդից չենք հորինել, բոլոր երկրներում այդ նույն գործընթացը կա»: Չնայած միջազգային կառույցների հորդորներին` չընդունել այս օրենքը, հունիսի 18-ին այն ստորագրվել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի կողմից ։
Անդրադառնալով հայկական հեռուստատեսության որակին` Հարությունյանն ասաց, որ հանրային հեռուստատեսության եթերում այսօր շատ չեն ցածրորակ հաղորդումներն ու ֆիլմերը: “Հանրայինի եթերն այսօր զերծ է լատինամերիկյան սերալիներից, կրիմինալից: Առանց այդ աղբի էլ շատ արագ վերականգնվեց մեր վարկանիշը: Աշնանն էլ մենք իրականացնելու ենք այնպիսի բարեփոխումներ, որոնք հնարավորություն կտան, որպեսզի Հանրային հեռուստատեսությանն ավելի քիչ քննադատեն”

19 Июнь 2010 - 10:07 AMT
“Сокращение числа армянских телеканалов с переходом на цифровое телевидение – естественный процесс, и до 2015 года количество армянских телеканалов должно сократиться, однако после 2015 года, когда будет отключено аналоговое телевидение, количество телеканалов резко возрастет”, – заявил председатель совета Общественной телекомпании Армении Алексан Арутюнян на пресс-конференции 19 июня. По его словам, при определении закона принимался во внимание международный опыт, “поскольку этот закон действует практически во всех странах”.
Говоря о качестве передач на армянском телевидении, Алексан Арутюнян подчеркнул, что в эфире армянского телевидения год от года сокращается число низкокачественных программ. По его словам, ОТА старается избегать трансляции низкокачественного юмора и фильмов: “На нашем канале нет латиноамериканских сериалов и криминала, и даже без этого мусора нам удается поддерживать высокий рейтинг канала”.