Հունիսի 14-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Ստեփան Սաֆարյանը հայտարարեց, որ «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցությունը նամակ է պատրաստում, ուղղված ՆԱՏՕ-ի ԽՎ նախագահին: Նամակում «Ժառանգությունը» պարզաբանումներ է պահանջում ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկատվության մասին առ այն, որ ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության հանձնաժողովում կարող է քննարկվել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը: Ս.Սաֆարյանը նաև նշեց, որ «Ժառանգությունը» նամակներ է ուղղելու նաև ԵԽԽՎ-ի պատվիրակներին, կապված Ադրբեջանի հակահայկական քարոզչության հետ: Ըստ նրա, որպես ադրբեջանական քարոզչության դեմ ուղղված հակաքայլ «Ժառանգությունը»ԵԽԽՎ-ում շրջանառության մեջ է դնելու մի բանաձև, որը քննադատում է Ադրբեջանի միլիտարիզացիայի գործընթացը: Սաֆարյանը նշել է նաև, որ «Ժառանգություն» կուսակցության փորձագետներն ու պատգամավորներն ակտիվորեն աշխատում են խորհրդարանի աշնանային շնստաշրջանում քննարկվելիք օրինագծերի վրա: «Մենք այլընտրանք ենք մշակում ՀՀ կառավարության ներկայացրած «Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրինագծին: Նա նաև հավելեց, որ «Ժառանգությունն», օգտվելով իր իրավունքից, ՀՀ ԱԺ աշնանային նստաշրջանում, օգտվելով իր իրավունքից, արտահերթ քննարկման կներկայացնի «ԼՂՀ անկախության ճանաչման մասին» օրինագօծը:
Նույն օրը հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 11-ին ստորագրել է «ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը, որը ՀՀ նախագահի կողմից մինչ այդ վերադարձվել էր Ազգային Ժողով և ընդունվել` հաշվի առնելով ՀՀ նախագահի առաջարկությունը, որը վերաբերում էր նախագահության թեկնածուներին անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցին: Այդպիսով, ՀՀ նախագահը մտադիր է պահպանել հավասարությունը նախագահության թեկնածուների միջև, քանի որ հակառակ դեպքում միայն գործող նախագահը կօգտվեր անձեռնմխելիության իրավունքից: Հունիսի 15-ին ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը ընդունել է ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների պաշտպանության գծով հատուկ զեկուցող Մարգարետ Սեկագյաին: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում մարդու իրավուքնների պաշտպանության հարցերը: Տ.Սարգսյանը կարևորել է միջազգային փորձի կիրառումը Հայաստանում և աջակցությունը ՄԱԿ-ի գրասենյակին: ՀԱԿ համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, ելույթ ունենալով Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտարարել է, որ ՀԱԿ-ը շարունակում է պայքարել արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար, և այդ նպատակին հասնելու համար կմասնակցի բոլոր կուսակցությունների հետ, որոնք անդամակցում են Կոնգրեսին:
Հայաստանը տարածաշրջանի միակ պետությունն է, որը ձգտում է պահպանել խաղաղությունն ու կայունությունը տարածաշրջանում: Պաշտպանության տեսակետից ՀՀ զինված ուժերը ամենամարտունակն են տարածաշրջանում և իրենց ավանդն են ներդնում խաղաղության ապահովման գործում: Այդ մասին հունիսի 16-ին Երևանում տեղի ունեցած կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի (ՌԱՀՀԿ) տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը: «Անկայունությունը գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում: Ադրբեջանն ու Վրաստանին չի բավարարում ներկա կարգավիճակը`ստատուս-կվոն: Հայկական բանակը տարածաշրջանում հանդես է գալիս ոչ թե որպես հարձակողական, այլ որպես պաշտպանական ուժ, ինչը նշանակում է, որ իրական սպառնալիքը բխում է Ադրբեջանից»,-ասել է Կիրակոսյանը: ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննսիյանը Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է, որ Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում հարկավոր է իրականացնել լուրջ կադրային փոփոխություններ: «Դա վերաբերում է ոչ միայն երևանյան, գրասենյակի, այլ նաև աշխարհով մեկ սփռված դեսպանատների աշխատանքին, քանի որ ՀՀՇ-ի ժամանկներից ի վեր այնտեղ լուրջ փոփոխություններ չեն իրականացվել: Մեկնաբանելով Դաշնակցության կողմից ավելի վաղ հնչեցված իշխանափոխության անհրաժեշտության մասին գաղափարը` Հովհաննիսյանը նշեց, որ Հայաստանի ներքին կյանքի առողջացման համար երկրում անհրաժետ է իրականացնել իշխանափոխություն, բայց ոչ արտահերթ, այլ հերթական ընտրությունների միջոցով:
Միջազգային կազմակերպությունների կողմից ներկայացված առարկությունները ԱԺ կողմից ընդունված Հեռուստատեսության և ռադիոյի մասին օրենքում փոփոխությունների մասին իշխանությունների կողմից չեն ընդունվում, բայց ի նկատի են առնվում: Ըստ Վահան Հովհաննիսյանի, «դա իհարկե դժվարություններ կառաջացնի ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության գործունեության համար և մեր պատգամավորները կսկսեն պայքարել այդ դժվարությունների դեմ: Այնուհետև աշնանային նստաշրջանում, երբ մեր իշխանությունները կզգան, որ իրապես սխալվել են, նորից այս օրենքը կբերեն խորհրդարան և կսկսեն նոր փոփոխություններ իրականացնել: Սա նշանակում է, որ ՀՀ իշխանությունները երբեք սկզբից ճիշտ քայլ չեն կատարում, նրանք դա անում են միայն ստիպված»,-ասել է Վահան Հովհաննիսյանը:
Նույն օրը Հայաստանի Ազգային պատկերասրահում կայացավ ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ գիտագործնական մեկնաբանությունների ժողովածուի շնորհանդեսը: Միջոցառմանը մասնակցում էր Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Ներկայացնելով ՀՀ Սահմանադրության վերաբերյալ գիտագործնական մեկնաբանությունների ժողովածուն` Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի (ՀՀ ՍԴ) նախագահ Գագիկ Հարությունյանը նկատել է, որ ցանկացաց երկրում Սահմանադրության վերաբերյալ մեկնաբանություններն անհրաժեշտություն են, սակայն, ցավոք, Հայաստանում նման ավանդույթ դեռևս չի ձևավորվել: «Սա առաջին քայլն է և կարող է օրինակ ծառայել, որպեսզի մյուս օրենքները նույնպես մեկնաբանվեն և, հետևաբար, ավելի հասկանալի դառնան հասարակ քաղաքացիների համար»,- նկատել է նա:
Հայաստանում արտահերթ ընտրությունները տեղի են ունենալու շատ շուտով, քանի որ դրա համար բոլոր հիմքերը կան: Այդ մասին հունիսի 17-ին Երևանում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) ներկայացուցիչ Վահագն Խաչատրյանը` չնշելով հնարավոր իշխանափոխության կոնկրետ ժամկետը: Ըստ նրա, Հայաստանում ցանկացած գործընթաց կարող է հանգեցնել իշխանափոխության, քանի որ երկրում չկա վստահություն իշխանության հանդեպ և գոյություն ունի շատ ծանր սոցիալական իրավիճակ:
«Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ, փորձագետ Կարեն Բեքարյանը մամլո ասուլիսում հայտարարեց, որ Հայաստանի համար ղարաբաղյան կարգավորման բանակցություններում ամենակարևորը ԼՂՀ կարգավիճակի հարցն է և պաշտոնական Երևանը հստակ արտահայտել է իր այդ դիրքորոշումը: «Ադրբեջանական հանրության ընկալման մեջ արդեն ձևավորվել է այն ըմբռնումը, որ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցն է առանցքային հարցը»,-ասել է փոխձագետը: Անդրադառնալով Հայաստանի, Ադրբեջանի ու ՌԴ նախագահների եռակողմ հանդիպմանը` Բեքարյանը նշել է, որ այն հերթականը կլինի և լուրջ արդյունքներ ակնկալել հարկավոր չէ:
Նույն օրը ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը եռակողմ հանդիպում անցկացրեց Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանի ու Իլհամ Ալիևի հետ: Երեք պետությունների ղեկավարները միասին մտան Կոստանտինյան պալատի դահլիճներից մեկը, որտեղ էլ ընթացավ հանդիպումը: «Սա արդեն մեր` երեքիս վեցերորդ հանդիպումն է, իսկ դա այնքան էլ քիչ չէ»,- հայտնել է ՌԴ նախագահը:
Հունիսի 16-ին կայացավ ՀՀՇ վարչության նիստը, որի ընթացքում ՀՀՇ վարչությունը լսեց ՀՀՇ վարչության նախագահ Արարատ Զուրաբյանի` ՀՀՇ նախագահի պաշտոնից հրաժարականի դիմումը: Արդյունքում կուսակցության վարչությունը որոշեց հարգել Արարատ Զուրաբյանի դիմումը և ընդունել նրա հրաժարականը: Արարատ Զուրաբյանը մնում է վարչության անդամ:
Բացի դրանից, նկատի ունենալով, որ վարչության նախորդ նիստում ընդունվել է նաև ՀՀՇ վարչության փոխնախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանի դիմումը վարչության անդամությունից և փոխնախագահի պաշտոնից դուրս գալու մասին, մինչև առաջիկա համագումարը, համաձայն ՀՀՇ Կանոնադրության, վարչության աշխատանքների համակարգման պարտականությունը դնել վարչության գործադիր քարտուղար Վահագն Հայոցյանի վրա, հաղորդում է ՀՀՇ լրատվական ծառայությունը:
Հունիսի 18-ին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Կարեն Ավագյանը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումների հաջորդականությունն ինքնին խոսում է ղարաբաղյան հակամարտության բանակցային գործընթացում առաջընթացի մասին: Նրա խոսքերով, այդ հանդիպումների ընթացում հայկական կողմի դիրքորոշումներն ավելի հասկանալի են դառնում կողմերի համար, որի շուրջ էլ պետք է շարունակվեն բանակցությունները:
Նույն կուսակցության պատգամավոր Արտակ Զաքարյանը մեկնաբանեց Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները: «Ադրբեջանի ռազմատենչ հայտարարությունները դեռ չեն նշանակում, որ նա պատրաստ է պատերազմ հայտարարել: Չնայած դրան, մենք պետք է պատրաստ լինենք իրադարձությունների ցանկացած զարգացմանը: Չեմ կարծում, որ իրավիճակը տարածաշրջանում կարող է վատթարանալ կամ ապակայունանալ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հետևանքով, և Ադրբեջանը, դրանից օգտվելով, գնա ռազմական արկածախնդրության, քանի որ տարածաշրջանն այդ դեպքում կգտնվի գերտերությունների սևեռուն ուշադրության տակ»,- ասել է Արտակ Զաքարյանը:
Սանկտ Պետերբուրգում կայացած Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը վկայում է այն մասին, որ Մինսկի խումբը իր համաձայնությունն է տվել սեպարատ ձևաչափով գործընթացներին, միայն առաջընթաց գրանցելու նպատակով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ալեքսանդր Մանասյանը: Ըստ նրա, Ադրբեջանի նախագահը ներկայացել էր այդ հանդիպմանն արտաքին ճնշման ներքո, ինչը նշանակում է, որ միջազգային հանրությունն այդքան հեշտ չի պատրաստվում հանդուրժել ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի վիժեցումը և հարցի տեղափոխումը ռազմական հռետորության դաշտ: «Այն, որ Ալիևը լքել է պետերբուրգյան համաժողովը, նշանակում է միայն այն, որ հանդիպման ժամանակ նրան փորձել են բերել բանակցությունների իրական հուն, ինչից նրա տրամադրությունը կտրուկ անկում է ապրել»,-ասել է նա:
Ղարաբաղյան հարցով բանակցային գործընթացը բարդ և երկարատև գործընթաց է, ուստի արագ լուծումներ սպասելը միամտություն է,-Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը` անդրադառնալով Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպմանը: Նա նշել է, որ Ռուսաստանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած հանդիպման այս ձևաչափը ևս մեկ անգամ շեշտում է, որ Թուրքիայի ներգրավվածությունը ղարաբաղյան հարցում փակված է:
Ռուսաստանը, որպես Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, կարեւոր դեր է խաղում Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացում, հունիսի 17-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների Սանկտ Պետերբուրգում կայացած հանդիպումից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը: «Դմիտրի Մեդվեդեւի նախաձեռնությամբ եւ ներկայությամբ արդեն վեցերորդ հանդիպումն է կայանում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ: Այսօրվա եռակողմ հանդիպումը շարունակությունն էր նախորդ բանակցությունների»,-ասել է նա:
Ըստ ԱԳ նախարարի, վերջին ամիսների ընթացքում կողմերի միջեւ շփումներն ընթանում էին նախարարների մակարդակով` Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի միջնորդությամբ, որոնք լիովին աջակցվում էին մյուս համանախագահների` ԱՄՆ-ի եւ Ֆրանսիայի կողմից: Նախագահ Մեդվեդեւի ներգրավվածությամբ հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում մերձեցնելու կողմերի դիրքորոշումները, իսկ այն հարցերում, որոնց շուրջ պայմանավորվածություններ ձեռք չեն բերվում, կողմերը կարողանում են առավել հստակեցնել մոտեցումները, ինչը հնարավորություն է տալիս շարունակել բանակցությունները եւ շարժվել առաջ:
Նույն օրը Երևանի կենտրոնում` ֆիլհարմոնիայի համերգասրահի մոտ ընթացող գործադուլին մասնակցում էր 500 մարդ, այդ թվում նաև Հայաստանի ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Ստեփան Դեմիրճյանն ու «Նոր ժամանակներ» կուսակցության առաջնորդ Արամ Կարապետյանը: Հանրահավաքի մասնակիցները պահանջում էին ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին:

19 Июнь 2010 - 10:22 AMT
Трехсторонняя встреча президентов РА, Азербайджана и России вновь выдвинула обсуждения карабахской проблемы на первый план
Подводя итоги конференции, генеральный секретарь Социнтерна Луис Айала заметил, что им удалось осуществить все, что было запланировано в течение этих двух дней. “Наша основная цель – распространение демократии во всех тех странах, где мы представлены. И в некоторых государствах, как например Армения, нам удалось сформировать открытое общество, а в некоторых странах этот процесс еще будет длиться очень долго”, – заметил он.
14 июня на пресс-конференции в Ереване председатель фракции “Наследие” Степан Сафарян заявил, что их фракция скоро направит письма депутатам ПАСЕ по поводу антиармянской пропаганды азербайджанской стороны в этой организации. “В качестве контр-шага азербайджанским резолюциям “Наследие” скоро введет в оборот в ПАСЕ резолюцию, осуждающую милитаризацию Азербайджана”, – заметил он.
Сафарян также отметил, что эксперты и депутаты партии “Наследие” активно работают над законопроектами, которые будут включены в повестку осенней сессии парламента. “Мы разрабатываем альтернативу представленного правительством РА законопроекта о внесении поправок в закон РА “О телевидения и радию”. Он также добавил, что законопроект “О признании независимости НКР” “Наследие”, пользуясь своим правом, представит вне очереди на обсуждение в НС РА в ходе осенней сессии.
В тот же день стало известно, что президент Армении Серж Саргсян подписал законопроект о внесении поправок в Избирательный кодекс РА, который до этого был возвращен в НС РА и принят, учитывая предложения президента. Возражение президента РА относилось к пункту о лишении неприкосновенности кандидатов в президенты. Таким образом, президент РА намерен сохранить равенство между кандидатами, которые баллотируются на пост президента, так как получается, что во время предвыборной кампании только действующий президент может пользоваться правом неприкосновенности.
15 июня премьер-министр РА принял Специального докладчика ООН по вопросам статуса защитников прав человека Маргарет Секагья. Собеседники обсудили вопросы защиты прав человека в Армении. Тигран Саркисян придал особую важность применению международного опыта в Армении и содействию со стороны офиса ООН в этом деле.
Координатор АНК Левон Зурабян, выступая на пресс-конференции в Ереване, заявил, что АНК продолжает бороться за проведение досрочных выборов и в случае достижения этой цели будет участвовать в выборах со всеми партиями, которые входят состав Конгресса.
16 июня директор Армянского центра стратегических и национальных исследований (ACNIS) Ричард Гирагосян в ходе круглого стола в Ереване заявил, что на фоне гонки вооружений на Южном Кавказе Армения является единственной страной, которая пытается сохранить мир и стабильность в регионе. “Пока остальные государства региона увеличивают военные расходы, Армения вынужденно реагирует на это, исходя из сложившихся условий”,- сказал эксперт. По его словам, сегодня армянская армия является не наступательной, а оборонительной силой на Южном Кавказе, и реальная угроза сегодня исходит не от Армении, а от Азербайджана.
Руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Ваан Ованнисян на пресс-конференции в Ереване заявил, что в области внешней политики Армении нужны серьезные кадровые изменения, которые должны быть реализованы как в МИД РА, так и в посольствах Армении. Комментируя заявленную идею АРФД о необходимости смены власти в Армении, Ованнисян заметил, что Дашнакцутюн достигнет этого посредством обычных выборов и политической борьбы.
Он также заметил, что власти Армении не примут представленные международными организациями возражения по поводу принятого в НС РА вторым чтением законопроекта о внесении поправок и дополнений в закон РА “О телевидении и радио”, но учтут их. По словам Ованнисяна, подобное поведение руководства РА, конечно, будет вызывать сложности для Армении в ПАСЕ, и армянские парламентарии будут бороться против них. “Это означает, что власти РА никогда не предпринимают изначально верных шагов, они это делают только по принуждению”, – заметил он.
В этот же день в Национальной картинной галерее Армении состоялась презентация сборника научно-практических комментариев к Конституции РА. В мероприятии принял участие и президент Армении Серж Саргсян. Представляя сборник научно-практических комментариев к Конституции РА, председатель Конституционного суда Армении (КС РА) Гагик Арутюнян заметил, что в любой стране комментарии к Конституции являются необходимостью, но, к сожалению, в Армении такая традиция еще не сформировалась. Как подчеркнул Арутюнян, хотя в Армении Конституция существует, но, к сожалению, конституционность не находится на должном уровне. “Существует несоответствие между Конституцией и существующей реальностью, которое является проблемой многих стран”, – отметил председатель КС РА, добавив, что государственная политика страны должна быть направлена на устранение данного несоответствия.
17 июня председатель комиссии АНК по экономическим вопросам Ваагн Хачатрян заявил, что внеочередные выборы в Армении состоятся очень скоро, так как для этого существуют все предпосылки. Но он не уточнил конкретные сроки проведения досрочных выборов. По словам Хачатряна, на данный момент любой процесс может привести к смене власти в стране, поскольку народ не доверяет руководству, а социально-экономическое положение продолжает ухудшаться.
Председатель общественной организации “Европейская интеграция”, эксперт Карен Бекарян на пресс-конференции в Ереване заявил, что для Армении в переговорном процессе по карабахскому урегулированию самым важным и ключевым вопросом является определение статуса НКР, и официальный Ереван четко выразил эту позицию в переговорах. “В восприятии азербайджанского общества уже сформировалось понимание, что вопрос статуса Нагорного Карабаха является ключевым”,- сказал эксперт. Говоря о предстоящей трехсторонней встрече президентов Армении, России и Азербайджана в Санкт-Петербурге, Карен Бекарян отметил, что она будет очередной и не стоит ожидать прорыва или серьезных результатов.
В этот же день президент РФ Дмитрий Медведев провел трехстороннюю встречу с президентами Армении и Азербайджана Сержем Саргсяном и Ильхамом Алиевым. “У нас уже шестая встреча, между прочим, на троих, что называется, шесть раз уже встречались – это немало”, – заявил Медведев.
Правление Армянского Общенационального движения (АОД) в ходе состоявшегося 17 июня заседания приняло отставку председателя правления движения Арарата Зурабяна. «Учитывая, что на предыдущем заседании правление АОД приняло заявление зампредседателя правления Хачатура Кокобеляна об отставке с должности, согласно уставу АОД, обязанность за координацию работы правления возлагается на исполнительного секретаря Ваагна Айоцяна»,- говорился в сообщении пресс-службы АОД. Арарат Зурабян останется членом правления.
18 июня депутат от Республиканской партии Армении Карен Авагян заявил журналистам, что последовательность встреч лидеров Армении и Азербайджана сама по себе является прогрессом в переговорном процессе по нагорно-карабахскому конфликту. По его словам, в ходе данных встреч позиция армянской стороны становится все более понятной для сторон, вокруг чего и должны продолжаться переговоры по нагорно-карабахскому конфликту. Депутат-республиканец Артак Закарян, в свою очередь, прокомментировал милитаристские заявления руководства Азербайджана. “Воинственные заявления Азербайджана еще не означают, что Азербайджан готов начать военные действия. Я не думаю, что ситуация в регионе может ухудшиться или дестабилизироваться из-за применений санкций против Ирана настолько, чтобы Азербайджан, воспользовавшись этим, пошел на военные авантюры, так как регион в этом случае будет находиться под пристальным вниманием держав», – сказал Артак Закарян.
«В Санкт-Петербурге Ильхаму Алиеву изрядно подпортили настроение», – на пресс-конференции в Ереване, комментируя нежелание Ильхама Алиева продолжить участие в 14-ом Международном экономическом форуме, заявил политолог Александр Манасян. “Все это означает, что встреча в Санкт-Петербурге не прошла так, как хотелось Алиеву. Ему казалось, что Москва окажет давление на Армению. В ходе встречи азербайджанского президента попытались вернуть в русло реальных переговоров, что и испортило его настроение”,- сказал политолог.
Политолог Сергей Минасян на пресс-конференции в Ереване, оценивая петербургскую встречу президентов Армении, России и Азербайджана, заявил, что переговоры по карабахскому урегулированию – трудный и долговременный процесс и ожидать быстрых результатов просто наивность. По его словам, формат встречи, которая уже в который раз проходит по инициативе официальной Москвы, свидетельствует о том, что возможности вовлечения Турции в карабахский конфликт исчерпаны.
«Россия как страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ играет важную роль в процессе урегулирования карабахского конфликта», – заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян, подводя итоги встречи Саргсян-Медведев-Алиев в Санкт-Петербурге. “Сегодняшняя встреча является продолжением прежних переговоров”, – заявил глава МИД РА. “Встречи при участии Дмитрия Медведева дают возможность для сближения позиций сторон. В тех вопросах же, по которым сторонам не удается достичь договоренности, удается максимально уточнить подходы, что позволяет продолжать переговоры и продвигаться вперед”, – заметил Налбандян. По его словам, состоявшаяся трехсторонняя встреча прошла в конструктивной атмосфере. При этом он сообщил, что стороны зафиксировали, чего достигли в ходе предыдущих встреч, и договорились продолжать переговоры именно на этой основе.
В тот же день у здания Концертного зала филармонии в центре Еревана состоялась забастовка, в которой приняли участие около 500 человек, среди которых также лидер Народной партии Армении Степан Демирчян и лидер партии «Новые времена» Арам Карапетян. Участники акции, организованной Комитетом политзаключенных и угнетенных, требовали освобождения политзаключенных.