«Բարձր գնահատելով ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի ու Ֆրանսիայի նախագահների նպատակային ջանքերը` հայկական կողմը միևնույն ժամանակ բոլոր հիմքերն ունի զգուշացնելու համար նախագահ Ալիևին, որ նոր պատերազմի սանձազերծումը Ղարաբաղում կստիպի հայկական կողմին անդառնալի կորուստ հասցնել Ադրբեջանին: Եվ Արևելյան Անդրկովկասի մեր հարևանները պետք է սթափ գնահատեն, որ օրինական կերպով ինքնորոշված Ղարաբաղի դեմ նրանց իշխանությունների երկրորդ ռազմական արկածախնդրությունն անդառնալի կորուստների պատճառ կդառնա նրանց համար, ընդ որում դա կարվի անհապաղ և ամբողջ ուժով»,-հայտարարել է ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, ռազմական քաղաքականության ու անվտնագության գծով պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանը:
Ըստ նրա, այս սկզբունքների համաձայնեցման համար հիմք կարող է հանդիսանալ Ադրբեջանի, ինչպես նաև ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների կողմից Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմից Լեռնային Ղարաբաղի դուրս գալու իրավաբանական փաստը` ԽՍՀՄ «ԽՍՀՄ-ից միութենական հանրապետության դուրս գալու կարգի մասին» օրենքի համաձայն: Այդ իրավաբանական ու քաղաքական փաստը պետք է հիմք հանդիսանա ՀՀ արտաքին քաղաքականության համար:
«Խոսքն այն մասին է, որ Մինսկի խմբի համանախագահները որպես միջնորդական գործունեության փաստ ընդունեն Ադրբեջանի Հանրապետության հանդեպ տարածքային ամբողջականության սկզբունքի կիրառման անիրավասությունը, քանի որ ԼՂՀ-ն 1991թ. օրինական կերպով անջատվել է Ադրբեջանից: Այսպիսով, ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման հիմքում պետք է լինի 1991թ. դեկտեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղում կայացած հանրաքվեի անցկացման իրավաբանական փաստը և Ադր.ԽՍՀ տարածքում երկու անկախ պետությունների`Ադրբեջանի Հանրապետության և ԼՂՀ-ի կազմավորումը: Օրինական հանրաքվեի հիման վրա, որին 1991թ. հրաժարվեց մասնակցել ադրբեջանական փոքրամասնությունը Բաքվի թելադրանքով»,-ասել է Քոթանջյանը:

21 Июнь 2010 - 09:05 AMT
Развязывание новой войны в Карабахе вынудит армянскую сторону нанести Азербайджану неприемлемый урон
«Высоко оценивая целенаправленные усилия президентов России, США и Франции по мирному разрешению Карабахского конфликта, армянская сторона в то же время имеет все основания для предупреждения президента Алиева о том, что развязывание новой войны в Карабахе вынудит армянскую сторону нанести Азербайджану неприемлемый урон. И наши соседи по Восточному Закавказью должны по -трезвому осознать, что на вторую военную авантюру их властей в отношении легитимно самоопределившегося Карабаха этот неприемлемый для них урон будет нанесен безотлагательно – в полную силу», – заявил начальник Института национальных стратегических исследований МО Армении, советник министра обороны по вопросам военной политики и безопасности генерал-майор Гайк Котанджян.
По его мнению, основой для конструктивного сопряжения данных принципов может стать признание Азербайджаном, а также государствами-сопредседателями МГ ОБСЕ – Россией, США, Францией юридического факта выхода Нагорного Карабаха из состава Азербайджанской ССР в соответствии с Законом СССР “О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из СССР”. Данный юридический и политический факт должен стать основой внешней политики Армении.
«Речь идет о принятии государствами – Сопредседателями Минской группы за основу своей посреднической деятельности факта неправомерности применения принципа территориальной целостности в отношении Азербайджанской Республики с рассмотрением в составе последней легитимно отделившейся в 1991 году от Азербайджана Нагорно-Карабахской Республики. Итак, за основу мирного разрешения Карабахского конфликта следует принять юридический факт успешного проведения законосообразного референдума в Нагорном Карабахе 10 декабря 1991 года – до официального роспуска СССР в соответствии с Алма-Атинской декларацией от 21 декабря 1991 года – и создания на территории Аз. ССР двух независимых государств: Аз. Р и НКР. Легитимного референдума – приглашение к участию в котором азербайджанское меньшинство в 1991 году отвергло по указке властей Баку», – подчеркнул Котанджян.