Այսօր Երևանում տեղի է ունեցել «Ազատագրական բանակի» հիմնադիր, գլխավոր հրամանատար, «Մարտական խաչ» առաջին աստիճանի շքանշանակիր Լեոնիդ Ազգալդյանի մահվան տարելիցին նվիրված մամլո ասուլիս, որին մասնակցեցին «Կարին» ազգագրական համույթի ղեկավար, Լեոնիդ Ազգալդյանի մարտական ընկեր Գագիկ Գինոսյանը և ԵՊՀ դոցենտ Նորայր Գալստյանը, որը նաև թիկունքային մատակարարմամբ է զբաղվել Լեոնիդ Ազգալդյանի հետ:
Ըստ Գագիկ Գինոսյանի, միայն Արցախում Լեոնիդ Ազգալդյանն ազատագրել է 26 բնակավայր` նշելով, որ Լեոնիդն այն հրամանատարներից էր, որից ոչ թե վախենում էին, այլ որին հարգում էին: Նա ասաց, որ ղարաբաղյան շարժումը տվեց 2 հսկաներ` Մոնթե Մելքոնյան և Լեոնիդ Ազգալդյան, ում միտքն և ֆիզիկական ուժը չէին զիջում իրար: Ըստ նրա, Լեոնիդը դաստիարակում էր իր բանակում ազգի զինվորների: «Քանի Լեոնիդ Ազգալդյանը ողջ էր, ոչ ոք չէր կարող մտնել Մարտակերտի շրջան: Ընդ որում, նա ցավալի համարեց այն, որ մինչ օրս Ազգալդյանը չի ստացել Ազգային հերոսի կոչում: Ադրբեջանն, որը պարտվեց պատերազմում, ունի 170 հերոս, իսկ մենք ընդամենը 15, որից 5-ն են մահացել մարտի դաշտում»,-ասել է Գինոսյանը:
Իր հերթին Նորայր Գալստյանն ասաց, որ Լեոնիդի պես զորավարները ծնվում են 100 տարին մեկ: Նրա խոսքերով, Լեոնիդը հիմք դրեց հայկական բանակին և կանոնավոր մարզումներին, ինչը նախկինում չկար, նույնիսկ Լեոնիդի մահից հետո իր բանակն առաջին շարքերում էր Քելբաջարի ազատագրման ժամանակ:
Գինոսյանն, անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան շփման գծում տեղի ունեցած վերջին միջադեպին, ասաց, որ մեր բանակն այժմ պետք է առավել զգոն լինի:

Лишь в Арцахе Леонид Азгалдян освободил 26 населенных пунктов. Об этом на совместной пресс-конференции, посвященной годовщине смерти героя Карабахской национально-освободительной войны Леонида Азгалдяна, с доцентом ЕГУ Норайром Галстяном заявил руководитель художественного ансамбля «Карин» Гагик Гиносян. По его словам, пока Азгалдян был жив, никто не мог проникнуть на территорию Мартакерта. «Досадно, что по сей день, Азгалдяну не присудили звание национального героя. Азербайджан, который проиграл карабахскую войну и то имеет 170 героев, а мы 15, из которых всего лишь пять пали на поле боя», – отметил Гиносян. При этом он заметил, что карабахская война дала Армении двух великих людей Монте Мелконяна и Леонида Азгалдяна, чьи умы не уступали их физической силе.
Касаясь последних инцидентов в Карабахе, Гиносян сказал, что армянская армия сегодня должна быть более бдительной.
В свою очередь Норайр Галстян отметил, что такие командиры как Леонид Азгалдян рождаются раз в 100 лет. «Именно Азгалдян положил основу армянской армии и систематическим подготовкам», – сказал Гластян. При этом он отметил, что после смерти Азгалдяна его отряд был в первых рядах в борьбе за освобождение Кельбаджара.