21 Հունիս 2010 - 10:54 AMT
Թուրքիայից Հայաստանի 6000 քաղաքացիների արտաքսման մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը
Տեղեկություններն այն մասին, որ վերջին երեք տարում Թուրքիայից արտաքսվել են Հայաստանի 6000 քաղաքացիներ, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի տարածքային կառավարման միգրացիայի գործակալության ղեկավարի տեղակալ Իրինա Դավթյանը: Նրա խոսքերով, միայն վերջին տասը տարում աշխատելու համար Թուրքիա է մեկնել շուրջ 5000 հայ, որոնք որոշ ժամանակ անց հետ են վերադարձել: «Հայտարարելով 70 000 անօրինական ներգաղթյալ հայերի մասին` Թուրքիայի վարչապետն ուռճացրել է թվերը»,- հայտարարել է Դավթյանը:
Նախօրեին թուրքական ԶԼՄ-ները հայտարարություն են տարածել այն մասին, որ վերջին 3-4 տարում Թուրքիայից արտաքսվել է 5909 հայ:

21 June 2010 - 10:54 AMT
The reports about 6000 Armenians exiled from Turkey over the past 3 years are false, an Armenian official said.
“During the past 10 years, around 5000 Armenians went to Turkey and returned after a while. Speaking about 70000 illegal Armenian migrants, Turkish Prime Minister has overstated the figure,” Irina Davtyan, deputy head of the migration agency at the RA Ministry of Territorial Administration, told a PanARMENIAN.Net reporter.
Earlier, some Turkish media circulated reports that 5909 Armenians were deported from Turkey over the recent 3-4 years.