21 Հունիս 2010 - 10:54 AMT
Թուրքիայից Հայաստանի 6000 քաղաքացիների արտաքսման մասին տեղեկությունները չեն համապատասխանում իրականությանը
Տեղեկություններն այն մասին, որ վերջին երեք տարում Թուրքիայից արտաքսվել են Հայաստանի 6000 քաղաքացիներ, չեն համապատասխանում իրականությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Հայաստանի տարածքային կառավարման միգրացիայի գործակալության ղեկավարի տեղակալ Իրինա Դավթյանը: Նրա խոսքերով, միայն վերջին տասը տարում աշխատելու համար Թուրքիա է մեկնել շուրջ 5000 հայ, որոնք որոշ ժամանակ անց հետ են վերադարձել: «Հայտարարելով 70 000 անօրինական ներգաղթյալ հայերի մասին` Թուրքիայի վարչապետն ուռճացրել է թվերը»,- հայտարարել է Դավթյանը:
Նախօրեին թուրքական ԶԼՄ-ները հայտարարություն են տարածել այն մասին, որ վերջին 3-4 տարում Թուրքիայից արտաքսվել է 5909 հայ:

21 Июнь 2010 - 10:54 AMT
Сообщение о том, что за последние 3 года из Турции были депортированы 6000 граждан Армении, является дезинформацией. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила заместитель начальника агентства миграции Министерства территориального управления Армении Ирина Давтян. По ее словам, лишь за последние десять лет на заработки в Турцию отправилось около 5000 армян, которые после определенного времени вернулись обратно. «Заявляя о 70.000 нелегальных мигрантах из Армении, премьер-министр Турции Эрдоган на порядок завысил цифру», – сказала Давтян
Накануне турецкие СМИ распространили информацию о том, что за последние 3-4 года из Турции было депортировано 5909 армян.