21 Հունիս 2010 - 11:50 AMT
Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հունիսի 21-ին ընդունել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիին:
Քննարկվել են Հայաստան-Եվրամիություն 2009-2011 թվականների գործողությունների ծրագրին վերաբերող հարցեր: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ ընթացիկ տարում Հայաստանն առավել ակտիվ կիրականացնի Եվրոպական հարևանության ծրագրով նախատեսված բոլոր բարեփոխումներն ու միջոցառումները:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը, մասնավորապես`Ադրբեջանի վերջին սադրիչ գործողություններին: Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է դատապարտի նման գործողությունները, ինչպես նաև` Ադրբեջանի ռազմաշունչ հայտարարությունները, որպեսզի դրանք այլևս չկրկնվեն: Պիտեր Սեմնեբին ևս մտահոգություն է հայտնել կատարվածի առնչությամբ և նշել, որ դա պետք է միջազգային հանրության լուրջ ուշադրությանն արժանանա:
Անդրադառնալով հարավկովկասյան տարածաշրջանում հակամարտությունների կարգավորման վերաբերյալ Եվրախորհրդարանի ընդունած թիվ 2216 բանաձևին` Արթուր Բաղդասարյանը նշել է, որ այն բանաձևերը կամ հայտարարությունները, որոնք միակողմանի են և հիմնված չեն լիակատար տեղեկատվության վրա, ստվեր են գցում Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի վրա: Կողմերը քննարկել են նաև տարածաշրջանային զարգացումներին առնչվող այլ հարցեր, հաղորդում է Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարի մամուլի գրասենյակը:

21 June 2010 - 11:50 AMT
On June 21, RA National Security Council (NSC) Secretary Artur Baghdasaryan met with EU Special Representative for the South Caucasus Peter Semneby.
At the meeting, parties discussed EA-EU 2009-2011 action programs, RA NSC Secretary expressing Armenia’s readiness to actively implement reforms envisaged by European Neighborhood action program.
The parties also exchanged views on Karabakh conflict, dwelling on Azerbaijan’s provocative actions. As Artur Baghdasaryan emphasized, suchlike diversions as well as Azeri militaristic statements, should by condemned by international community to prevent their recurrence.
Peter Semneby, in turn, expressed concern over recent events, stressing that the incident in Karabakh must be in international community’s focus of attention.
Dwelling on European Parliaments report on South Caucasus, Baghdasaryan noted that one-sided the reports and statements, based on unreliable information, are casting a shadow on peaceful settlement of Karabakh conflict, RA NSC press service reported.