21 Հունիս 2010 - 12:15 AMT
«Ադրբեջանի վերջին ստոր սադրանքը ծրագրված էր Ալիևի կողմից դեռ մինչ Սանկտ Պետերբուրգ մեկնելը»,-հայտարարել է Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ, ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մինասյանը: «Այդ մասին է վկայում այն փաստը, որ նա չցանկացավ մնալ Ռուսաստանում սադրանքի կատարման պահին, քանի որ այնտեղ միջազգային ԶԼՄ-ների ազդեցությամբ պարտավոր կլիներ ներկայացնել իր դիրքորոշումը`այն է, ղարաբաղյան խնդրի լուծումը ռազմական ճանապարհով»,-ասել է նա:
Պատգամավորը գտնում է, որ Ադրբեջանի վերջին ռազմական սադրանքի պատճառն այն է, որ բանակցային գործընթացը ձեռնատու չէ ադրբեջանական կողմի համար: Բացի այդ, Մինասյանը գտնում է, որ համաշխարհային հանրությունը և ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրները պետք է կոշտացնեն իրենց դիրքրոշումն Ադրբեջանի հանդեպ, քանի որ եթե այնտեղ մշտապես հիստերիա տիրի հարցի ուժային լուծման առիթով, ապա դա միշտ ողբերգական հետևանքներ կունենա:
«Համաշխարհային հանրությունը պետք է ապացուցի, որ այն ոչ միայն խոսքի, այլ գործի հասարակություն է, հատկապես, համանախագահները,որոնք գիտեն ղարաբաղյան հակամարտության բոլոր նրբությունները»,-ասել է նա` ընդգծելով, որ ղարաբաղյան խնդիրը պետք է լուծվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով բանակցությունների միջոցով:

«Недавняя подлая провокация Азербайджана была запланирована президентом Ильхамом Алиевым еще до его отъезда в Санкт-Петербург», – заявил член Республиканской партии Армении (РПА), депутат Национального Собрания РА Гагик Минасян. «Об этом свидетельствует тот факт, что он не захотел оставаться в России в момент совершения диверсии, так как там под влиянием международных СМИ он обязательно должен был бы представить свою позицию, то есть решение карабахского вопроса военным путем», – сказал он.
Депутат считает, что недавняя военная провокация Азербайджана является результатом того, что переговорный процесс в настоящее время не устраивает азербайджанскую сторону. Кроме того, Минасян считает, что мировое сообщество и страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ должны ужесточить свою позицию по отношению к Азербайджану, поскольку, если там постоянно нагнетается истерия по поводу силового решения вопроса, то это всегда будет приводить к трагическим последствиям.
«Мировое сообщество должно доказать, что оно не только сообщество слова, но и дела, особенно сопредседатели, которые знают все тонкости карабахского конфликта», – добавил он, подчеркнув, что карабахская проблема должна быть решена исключительно мирным путем посредством переговоров.