22 Հունիս 2010 - 07:26 AMT
Հորդառատ անձրևների և Արփա-Սևան թունելով անցյալ տարվանից շատ ջուր փոխանցելու հետևանքով Սևանի մակարդակը բարձրացել է մինչև 1901 մ, որն իր հետ բերել է մի շարք խնդիրներ: Այդ մասին հունիսի 22-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ նախագահին առընթեր Սևանի հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Մովսիսյանը: Առաջին հերթին, Վ.Մովսիսյանը նշեց, որ ջրի մեջ են մնացել երկու տրանսֆորմատորային կայաններ իրենց էլեկտրակաբելներով, որոնք պետք է բարձրացվեն ջրի տակից: Դրա համար կպահանջվի 1 մլրդ դրամ, որը տրամադրելու է «Հայաստանի բաշխիչ ցանցեր» ընկերությունը: Ինչպես նշել է բանախոսը, ջրի տակ է մնացել նաև 4 պոմպակայան, որոնցից երկուսը բարձրացվել են մեկը 1 մ, մյուսը 60 սմ: Մյուս երկուսը կբարձրացվեն հաջորդ տարվա ընթացքում: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի, ջրի տակ է մնացել նաև 3, 9 կմ գազամուղ, որի բարձրացման ծախսերը ստանձնել է «Հայռուսգազարդը»: «Բայց ամենածանրը անտառների խնդիրն է, քանի 1905 մ նախատեսված նիշին հասնելու դեպքում ջրածածկ կլինի 3,393 հա անտառ»,-ասաց նա: Նախկինում այդ թիվը կազմում էր 2,771 հա, այսօրվա դրությամբ ջրի տակ է գտնվում 867 հա անտառ, մաքրման աշխատանքների համար բանակցություններ են ընթանում Ֆինլանդիայի հետ` համապատասխան սարքավորումներ ձեռք բերելու համար, քանի որ ձեռքով դա անել հնարավոր չէ»,-ասել է Վլադիմիր Մովսիսյանը:
Ըստ նրա, Ունենք 3 խնդրահարյուց ճանապարհային հատված` Վարդենիսի ճանապարհի 2 հատվածները և Լճաշենի հատվածը: 1905 մ բացարձակ նիշին հասնելու դեպքում ջրի տակ կմնա 1697 շինություն, որոնցից պետական գրանցում ունեն 481-ը, դրանցից ընդամենը 19 գույքային միավորի սեփականատերերն, ըստ օրենքի, կարող են փոխհատուցում պահանջել: Ընդհանուր խնդիրներ լուծելու համար հատկացվել է 44 մլրդ դրամ:

Сильные осадки и увеличение количества подаваемой воды в озеро Севан через тоннель Арпа-Севан привело к повышению уровня Севана до абсолютной отметки в 1901 м, что привело к ряду проблем, связанных с затоплением прилегающей местности. Об этом сообщил председатель Комитета по проблемам озера Севан при президенте Армении Владимир Мовсисян на пресс-конференции 22 июня.
Однако, по его словам, уже в январе 2011 года уровень воды в озере в связи с испарениями и прекращением подачи воды через тоннель Арпа-Севан снизиться на 20 см. Он подчеркнул, что с сентября 2010 года в тоннеле Арпа-Севан будут проводиться ремонтные работы, конкурс на проведение которых должен закончиться в августе текущего года.
Сейчас вода озера уже затопила две трансформаторные станции с их электропроводами, которые нужно поднять. На эти цели понадобится около 1 млрд драм, которые выплатит компания “Армянские распределительные сети”.
Также под водой оказались 4 помповые станции, две из которых уже подняты, а две еще предстоит поднять. При этом снабжение оросительной водой прилегающих территорий озера не прекращено.
Вода затопила также 3.9 км газопровода, расходы на перемещение которых возьмет на себя компания “АрмРосгазпром”.
Вода озера затапливает также прибрежные дороги. Под водой оказались дороги двух сел Вартениса, а также участок Лчашен трассы Ереван-Севан.
“Однако хуже всего дела обстоят с прилегающими к озеру лесами, поскольку в ходе подсчетов стало ясно, что при поднятии уровня озера Севан до абсолютной отметки 1905 м, будет затоплен не 2771 га, как считалось ранее, а 3393 га”,- подчеркнул Владимир Мовсисян.
По его словам, ниже отметки 1900 м уже находится 867 га леса, очистка которых начнется после приобретения соответствующей техники, поскольку очистить эти территории вручную – невозможно. Сейчас с этой целью ведутся переговоры с Финляндией. Очисткой же пока еще незатопленных прибрежных лесов, как отметил Владимир Мовсисян, займется частный сектор и общины, которым правительство Армении в качестве вознаграждения предлагает взять бесплатно древесину, пригодную для строительства. А деревья пригодные только в качестве топлива, предлагается отдать необеспеченному населению этих районов.