23 Հունիս 2010 - 07:08 AMT
Հունիսի 23-ին Երևանում մեկնարկել է «Արմենիա 2010» վերջնականա պլանավորման կոնֆերանսը: Կոնֆերանսի նպատակը սեպտեմբերի 11-17-ին Կոտայքի մարզում անցկացվելիք «Արմենիա 2010» արտակարգ իրավիճակների հետևանքների վերացման միջազգային դաշտային վարժանքի կազմակերպչական հարցերի վերջնական հստակեցումն է:
«Ես մեծապես կարևորում են ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցիչների այցը Հայաստան: Մենք պետք է ցույց տանք, թե ինչի ենք հասել, այսինքն, ներկայացնենք ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության աշխատանքն, ուղղված աղետների ռիսկի նվազեցմանը»,-ասել է ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը: Նա նաև հայտնել է, որ կոնֆերանսի ընթացքում կքննարկվեն, 1988թ. Սպիտակի երկրաշարժից հետո կատարված աշխատանքները: «Կարծում եմ, որ մենք դեռևս շատ անելիք ունենք»,-ասել է նախարարը` հավելելով, որ տվյալ վարժանքների ընթացքում փրկարարները նոր հմտություններ ձեռք կբերեն:
Ընդ որում, նա նշել է, որ երկիրը պետք է մշակի աղտենրի ռիսկի նվազեցման հարթակ, այսինքն այդ ուղղությամբ պետք է աշխատի ոչ միայն արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը, այլ նաև այլ հաստատություններ: «Ես կարծում եմ, որ մինչ տարեվերջ մենք կմշակենք նման հարթակ»,-ասել է Արմեն Երիցյանը:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարն ասել է նաև, որ աղետի դեպքում Հայաստանը պատրաստ է համագործակցել բոլոր երկրների հետ:

23 июня в Ереване открылась конференция окончательного планирования “Армения 2010”. Цель конференции является окончательное уточнение организационных вопросов, связанных с провидением 11-17 сентября в Котайкской области Армении международных полевых учений “Армения 2010” по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций.
“Я придаю большое значение визиту представителей НАТО в Армению. Мы должны показать чего мы добились, то есть, представить действия Министерства по чрезвычайным ситуациям РА, направленные на снижение рисков катастроф”, – сказал министр по чрезвычайным ситуациям Армении Армен Ерицян. Он также сообщил, что в ходе конференции будут обсуждаться вопросы, связанные с проведенной работой после землетрясения в Спитаке 1988 года. “Я думаю, что нам еще предстоит многое сделать”, – сказал министр, добавив, что данные учения обучат тем навыкам, которыми должны владеть спасатели.
При этом он заметил, что страна должна иметь национальную платформу по снижению рисков катастроф, то есть в этом направлении должно работать не только МЧС РА, но и другие учреждения. “Я думаю, что до конца года мы создадим такую платформу”, – сказал Армен Ерицян.
Министр по чрезвычайным ситуациям РА также сказал, что в случае катастроф, Армения готова сотрудничать со всеми странами.