«Արմենիա 2010» վարժանքների նպատակներից մեկն է ցույց տալ ՆԱՏՕ-ի անդամ պետությունների ու նրա դաշնակիցների հանդեպ համերաշխությունը: Այդ մասին «Հայաստան 2010» վարժանքների վերջնական պլանավորման խորհրդաժողովի շրջանակներում լրագրողներին է հայտնել ՆԱՏՕ-ի աղետների կառավարման վարչության ղեկավար Գյունթեր Բրետշնեյդերը: Նրա խոսքով, այդ վարժանքները հնարավորություն կընձեռեն ցույց տալու, թե որքանով են մյուս երկրները պատրաստ օգնություն տրամադրել Հայաստանին աղետների դեպքում: «Մենք ակնկալում ենք, որ արտասահմանից մոտ 600 փրկարարներ կմասնակցեն «Արմենիա 2010» վարժանքներին»,- ասել է Բրետշնեյդերը`ավելացնելով, որ առայժմ դժվար է ասել, թե քանի երկիր կմասնակցի:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք Թուրքիան ու Ադրբեջանը կմասնակցեն այդվարժանքներն` Գյունթեր Բրետշնեյդերն ասել է, որ Բաքվի կողմից ներկայացուցիչներ չկան, սակայն Անկարայի կողմից չորս ներկայացուցիչ է լինելու:

23 Июнь 2010 - 09:13 AMT
Гюнтер Бретшнейдер: Ожидается, что около 600 спасателей из-за границы примут участие в учениях “Армения 2010”
Одной из целей учений “Армения 2010” – показать солидарность по отношению к государствам-членам НАТО и его союзникам. Об этом журналистам в рамах конференции окончательного планирования учений “Армения 2010” заявил руководитель управления НАТО по катастрофам Гюнтер Бретшнейдер. По его словам, эти учения дадут возможность показать, насколько другие страны готовы предоставить свою помощь Армении в случае катастроф. “Мы ожидаем, что около 600 спасателей из за границы примут участие в учениях “Армения 2010”, – сказал Бретшнейдер, добавив, что сложно пока сказать, сколько стран примет участие на этих учениях.
Касаясь того будут ли Турция и Азербайджан участвовать в данных учениях, Гюнтер Бретшнейдер сказал, что представителей со стороны Баку нет, но со стороны Анкары присутствуют четыре представителя.