23 Հունիս 2010 - 10:23 AMT
Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողությունները ղարաբաղյան և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հունիսի 19-ին պառակտում են մտցրել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում: Այդ մասին հունիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«ԶԼՄ-ների մի մասը գրել է հայկական կողմից հարձակման մասին, մեկ այլ կողմը խոսել է այն մասին, որ հարձակվող կողմն Ադրբեջանն է եղել: Դա խառնաշփոթ է առաջացրել Ադրբեջանի քարոզչական մեքենայում»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: ԵՊՀ լրագրության ֆակուլտետի տեղեկատվական անվտանգության դասախոս Անահիտ Մենեմշյանի կարծիքով, ադրբեջանական քարոզչությունն ավելի շատ աշխատում է ապատեղեկատվության ծավալի, քան որակի վրա: Դրա հետ կապված են մեծ քանակությամբ վրիպումները, որոնք կատարում են աղբյուրները, իսկ երբեմն ուղղակի անտրամաբանական տեղեկատվություն է: «Սկզբից հայտնվում էր այն մասին, որ Ադրբեջանի ԶՈւ հատուկ նշանակության ջոկատի սպանված զինծառայողը թաղված է, որոշ ժամանակ անց տեղեկություն է հայտնվում այն մասին, որ հայկական կողմը չի տալիս մահացածի մարմինը»,- ասել է Մենեմշյանը:
Փորձագետների կարծիքով, հայ լրագրողներն արտակարգ իրավիճակում իրենց ակտիվ չեն պահել: Մասնավորապես, միջազգային փորձագետների կողմից քիչ մեկնաբանություններ են ստացվել:

Azeri diversion organized on the night of June 19 at the line of contact with Artsakh armed forces has sown discord in Azeri media, information security exert Samvel Martirosyan stated.
“Part of media has circulated information about attack initiated by Armenia, another part stated Azerbaijan to be the attacker. Non-conformity of information confused the Azeri propaganda machine,” he told a news conference on June 23.
“Azeri propaganda aims at the quantity of misinformation rather than its quality,” Anahit Menemshyan, Information Security Professor at YSU Journalism Department stated, characterizing the latter as the reason behind blunders allowed by Azeri sources. “Initially, Azeri media spread rumors concerning the death of Azeri special services regiment soldier. Further, local media claimed Armenian side refuses to pass the body of the dead soldier to Azerbaijan.”
According to the experts, Armenian journalists demonstrated low activity in this extraordinary situation, failing to secure enough comments from international experts.