23 Հունիս 2010 - 10:23 AMT
Ադրբեջանի դիվերսիոն գործողությունները ղարաբաղյան և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հունիսի 19-ին պառակտում են մտցրել ադրբեջանական ԶԼՄ-ներում: Այդ մասին հունիսի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը:
«ԶԼՄ-ների մի մասը գրել է հայկական կողմից հարձակման մասին, մեկ այլ կողմը խոսել է այն մասին, որ հարձակվող կողմն Ադրբեջանն է եղել: Դա խառնաշփոթ է առաջացրել Ադրբեջանի քարոզչական մեքենայում»,- ասել է Սամվել Մարտիրոսյանը: ԵՊՀ լրագրության ֆակուլտետի տեղեկատվական անվտանգության դասախոս Անահիտ Մենեմշյանի կարծիքով, ադրբեջանական քարոզչությունն ավելի շատ աշխատում է ապատեղեկատվության ծավալի, քան որակի վրա: Դրա հետ կապված են մեծ քանակությամբ վրիպումները, որոնք կատարում են աղբյուրները, իսկ երբեմն ուղղակի անտրամաբանական տեղեկատվություն է: «Սկզբից հայտնվում էր այն մասին, որ Ադրբեջանի ԶՈւ հատուկ նշանակության ջոկատի սպանված զինծառայողը թաղված է, որոշ ժամանակ անց տեղեկություն է հայտնվում այն մասին, որ հայկական կողմը չի տալիս մահացածի մարմինը»,- ասել է Մենեմշյանը:
Փորձագետների կարծիքով, հայ լրագրողներն արտակարգ իրավիճակում իրենց ակտիվ չեն պահել: Մասնավորապես, միջազգային փորձագետների կողմից քիչ մեկնաբանություններ են ստացվել:

Диверсионные действия Азербайджана на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск на северо-восточном направлении в ночь на 19 июня внесли разлад в азербайджанские СМИ. Об этом на встрече с журналистами 23 июня заявил эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян.
“Часть СМИ писала о нападении с армянской стороны, другая – говорила о том, что нападавшей стороной являлся Азербайджан. Это внесло неразбериху в пропагандисткую машину Азербайджана”, – сказал Самвел Мартиросян. По мнению преподавателя по информационной безопасности на факультете журналистики ЕГУ Анаит Менемшян, азербайджанская пропаганда больше работает на объем дезинформации, чем на ее качество. С этим связано большое количество промахов, которые совершают источники. “Вначале сообщалось о том, что убитый военнослужащий отряда специального назначения ВС Азербайджана похоронен, а некоторое время спустя появляется информация о том, что армянская сторона не выдает тело погибшего», – сказала Анаит Менемшян.
По мнению экспертов, армянские журналисты в экстренной ситуации повели себя не достаточно активно. В частности, было получено мало комментариев по поводу случившегося у международных экспертов.