24 Հունիս 2010 - 08:33 AMT
«Եթե մինչև Ռոբերտ Քոչարյանի` իշխանությունից հեռանալը ԼՂՀ-ն ընդգրկված չէր ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացում, ապա այսօր մենք գտնվում ենք ավելի վատ վիճակում` Հայաստանն ինքն է ցանկացած գործընթացից դուրս գտնվում»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար, Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) անդամ Ալեքսանդր Արզումանյանը:
Նրա խոսքերով, այսօր չկա այն Հայաստանը, որի հետ հաշվի է նստում ինչ-որ միջազգային կառույց կամ պետություն: «Մենք մնացել ենք բանակցություններից այս կողմ: Մենք թերթերից ենք իմանում, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը քննարկել են Անկարայում, քննարկելու են Կանադայում կամ ԱՄՆ-ում, իսկ հայտարարությունները սահմանափակվում են տարբեր ֆորումներում»,- նշել է Արզումանյանը: Միաժամանակ նա ավելացրեց, որ դրա պատճառը երկրում լեգիտիմ իշխանության բացակայությունն է:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում հետագա զարգացումներին`Արզումանյանն ասաց, որ գործընթացը փակուղի է մտել և այլևս հայանպաստ չէ: «Այս դրությունից դուրս գալու միակ ելքը նախագահի հրաժարականն է, արտահերթ ընտրությունների անցկացումը և լեգիտիմ իշխանության ձևավորումը»,- հայտարարել է ԱԳՆ նախկին ղեկավարը: Նրա խոսքերով, միայն դրանից հետո ՀՀ-ն և Ղարաբաղը կկարողանան միջազգային հանրության հետ քննարկել գոյություն ունեցող հարցերը: «Այսօր Հայաստանի իշխանություններն իրավունք չունեն ներկայացնել ինչ-որ մեկին: Ներկա իրավիճակում լուծումներ չկան: Այսօրվա լուծումը պատերազմն է»,- ասել է նա:
Սակայն Արզումանյանը նշել է, որ Ադրբեջանը չի գնա պատերազմի, եթե համոզված չլինի, որ արդյունքում տարածաշրջանում ստատուս-քվոն կփոխվի իր օգտին: Միաժամանակ Արզումանյանը նշեց, որ այսօր պատերազմ հնարավոր չէ ուժերի հարաբերակցության պատճառով:

24 Июнь 2010 - 08:33 AMT
“Если до ухода Роберта Кочаряна с поста президента НКР не была включена в переговорный процесс по урегулированию карабахского конфликта, то сегодня мы находимся в худшей ситуации – Армения не участвует в каких-либо процессах”,- на пресс-конференции в Ереване заявил бывший министр ИД РА, член Армянского Национального Конгресса (АНК) Александр Арзуманян.
По его словам, сегодня нет той Армении, с которой считается какая либо международная структура или государство. “Мы остались за пределами каких-либо процессов. Мы из газет узнаем, что Карабахский конфликт обсудили в Анкаре, будут обсуждать в Канаде или в США, а сами ограничиваемся заявлениями на разных форумах”,- отметил Арзуманян. При этом он заметил, что причина этого является отсутствие легитимной власти в стране.
Касаясь дальнейших развитий в процессе урегулирования карабахского конфликта, Арзуманян сказал, что процесс зашел в тупик и более не является проармянским. “Единственным выходом из данного положения является отставка президента, проведение внеочередных выборов, и формирование легитимной власти”,- заявил экс глава МИД. По его словам, лишь после этого Республика Армения и Карабах смогут обсудить с международным сообществом существующие вопросы. “Сегодня власти Армении не имеют право представлять кого либо. В нынешнем положении не существует решения. Сегодняшнее решение – это война”,- сказал Арзуманян.
Однако экс министр ИД РА отметил, что Азербайджан не пойдет на войну, если не будет уверен, что в результате статус-кво в регионе измениться в его пользу. При этом Арзуманян отметил, что сегодня невозможна война из-за соотношения сил.