24 Հունիս 2010 - 09:08 AMT
Հայստանում Habitat for Humanity ընկերության գործունեության հիմնական ուղղություններից է միկրովարկերի տրամադրումը Հայաստանի մարզերի, հատկապես սահմանամերձ շրջանների բնակիչներին, որոնց վաստակը միջինից ցածր է, բնակարանային պայմանները բարելավելու համար:
Այդ մասին հայտնել է ընկերության բնակարանային ֆինանսավորման բաժնի ղեկավար Նարինե Թերզյանը հունիսի 24-ի մամլո ասուլիսում: Ըստ նրա, Habitat for Humanity Արմենիա ընկերությունը միջնորդ է հանդիսանում Հայաստանի բանկերի ու բնակիչների միջև, որոնց վարկեր են հարկավոր, սակայն պայմաններ չկան ստանալու համար: Ընկերության միջոցով բնակիչներին տրամադրվում են վարկեր 5-20 տարի ժամկետով, անտոկոս կամ փոքր տոկոսադրույքներով: «Առաջին անգամ անկախացումից ի վեր այդ մարդիկ հնարավորություն կստանան վերանորոգել իրենց բնակարանները մեր ընկերության օժանդակությամբ»,-ասել է Նաիրա Թերզյանը:
Ծրագիրն իրականացվում է Երևանում, Լոռու, Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզերում` 3 հայկական և մի խումբ հոլանդական ընկերությունների համատեղ ջանքերով:
Կարիքավոր ընտանիքիների բնակարանների վերանորոգման աշխատանքները կատարում են երիտասարդ կամավորները:
Habitat for Humanity ընկերությունը քրիստոնեական բարեգործական կազմակերպություն է, որի նպատակն է վերացնել անբավարար բնակարանային պայմանները: Հայաստանում այն գործում է 2000 թվականից ի վեր: Հայաստանում գործելու տարիներին այն օգնել է 580 ընտանիքի: Ծրագրի օգնությամբ նախատեսվում է օժանադկել ևս 600 ընտանիքի:

Одним из направлений деятельности компании Habitat for Humanity Армения является выдача микрокредитов на улучшение своих жилищных условий жителям областей Армении, особенно приграничных районов, у которых заработок ниже среднего уровня. Об этом сообщила руководитель отдела квартирного финансирования компании Наира Терзян на пресс-конференции 24 июня. По ее словам, Habitat for Humanity Армения является посредником между банками Армении и жителями, которым нужны кредиты, но нет условий для их получения. С помощью компании жителям выдаются кредиты сроком от 5-и до 20 лет, беспроцентные или с очень маленькими процентами. “Впервые после обретения независимости Армении этим людям предоставляется возможность сделать ремонт в своих квартирах с помощью нашей компании”,- отметила Наира Терзян.
Программа осуществляется в Ереване, Лорийской, Тавушской и Гегаркуникской областях Армении совместными усилиями трех армянских и группы голландских компаний.
Еще одним направлением деятельности компании является помощь нуждающимся семьям Армении в осуществлении ремонта квартир при помощью молодых людей, добровольно делающих эту работу.
Компания Habitat for Humanity – христианская благотворительная организация, целью которой является устранение плохих жилищных условий. В Армении она действует с 2000 года. За годы деятельности в Армении она помогла 580 семьям. С помощью предоставленной программы планируется помочь еще 600 семьям.