21 Հունիս 2010 - 16:34 AMT
Փառատոնի ևս մեկ ինտրիգը գերմանացի ռեժիսոր Էրիկ Ֆրիդլերի «Աղետ» վավերագրական ֆիլմի ցուցադրումն է` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին: Ֆիլմում օգտագործված են փաստագրական նյութեր և արխիվային փաստաթղթեր: Ֆիլմն այնքան կարևոր է, որ անգամ նախատեսվում էր կազմակերպել ֆիլմի հատուկ ցուցադրություն` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 95-ամյակին, բայց ֆիլմի հեղինակը պնդեց, որպեսզի այն ցուցադրվի մրցութային ծրագրում: Հարկ է նաև նշել, որ վերջերս «Աղետ» ֆիլմը ցուցադրվել է Գերմանիայի առաջատար հեռուստաալիքներից մեկով, ինչը, ըստ փառատոնի գեղարվեստական ղեկավար Սուսաննա Հարությունյանի, հիստերիա է առաջացրել Գերմանիայի ծայրահեղական ուղղվածություն ունեցող թուրքերի մոտ: Փառատոնը կփակվի թուրքերի շրջանում ևս մեծ բողոք առաջացրած Սերժ Ավեդիկյանի «Շների կղզի» ֆիլմով:
Երգի մրցույթների սիրահարների համար ինտրիգ դարձավ այն, որ «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի մասնակիցներին այսուհետ ընտրելու է Հայաստանի Հանրային հեռուստատեսության գեղարվեստական խորհուրդը: Նման փորձ եղել է 2008 թվականին, երբ մրցույթին մասնակցեց երգչուհի Սիրուշոն: Եվ հենց այդ արդյունքն ամենաբարձրն էր մրցույթին Հայաստանի մասնակցության բոլոր տարիների ընթացքում:
Իսկ ռոքի սիրահարները վերջապես տեղեկացան System of a Down ռոք-խմբի նախկին մենակատար Սերժ Թանկյանի երկար սպասված երևանյան համերգի ամսաթիվը: Ցավոք, նախատեսվում է ընդամենը մեկ համերգ` կապված երգչի հագեցած գրաֆիկի հետ: Մենահամերգի ժամանակ երգիչը հիմնականում կներկայացնի երգեր Elect the Dead ալբոմից և մի քանի նոր երգեր: Համաշխարհային ռոքին կմիանան նաև դասական երաժշտություն կատարող հայ երաժիշտներ, որոնք համերգի ժամանակ կնվագակցեն երգչին և նրա խմբի 6 անդամներին:
Հայաստանի կառավարությունը բարձր է գնահատում Հայաստանում դասական երաժշտության ոլորտում առկա ձեռքբերումները և այդ կապակցությամբ ՀՀ կառավարության նիստում որոշվել է շուրջ 62 մլն 897 հազար դրամ հատկացնել ֆիլհարմոնիայի Արամ Խաչատրյանի անվան մեծ համերգասրահի համար «Սթենվեյ» ռոյալ ձեռք բերելու համար: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծ նվաճումներ ունի դասական երաժշտության ոլորտում, աշխարհահռչակ երաժիշտներ են գալիս Երևան համերգներով, իսկ առկա երաժշտական գործիքները չեն համապատասխանում անհրաժեշտ համաշխարհային չափանիշներին: Եվ ռոյալի ձեռքբերումը միայն առաջին քայլն է այդ չափանիշներին համապատասխանելու գործում:
Բացի դրանից, իտալացի մասնագետների մասնակցությամբ կառավարության շենք կտեղափոխվեն Մինաս Ավետիսյանի երկու որմնանկարները, որոնք գտնվում են Գյումրիի Էլեկտրատեխնիկական գործարանի նախկին ճաշարանում: «Հանդիպում» և «Խաչքարի մոտ» որմնանկարների տեղափոխման, ամրացման և վերականգնման համար Մինաս Ավետիսյանի հիմնադրամին կհատկացվի շուրջ 20 մլն դրամ: Ընդհանուր առմամբ Գյումրիում է գտնվում Մինասի 12 որմնանկար, որոնք շատ վատ վիճակում են գտնվում և վերականգնման կարիք ունեն: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը և առաջարկել է աճուրդի հանել այդ աշխատանքները` նշելով, որ բազմաթիվ հայ գործարարներ կցանկանան իրենց մեծ գրասենյակներում ունենալ արվեստի գործեր և միջոցներ կհայթայթեն որմնանկարների տեղափոխման համար:
Իսկ հայկական հուշարձանների պահպանությանը ձեռնամուխ է եղել հայ երիտասարդությունը. հունիսի 16-ին Երևանում ՀՀԿ երիտասարդական կազմակերպությունը Երևանի պետական կոնսերվատորիայի Ուսանողական խորհրդի հետ համատեղ կազմակերպեց մի ակցիա, որի շրջանակներում մաքրվեցին և բարեկարգվեցին Կոմիտասի, Սայաթ-Նովայի և Արամ Խաչատրյանի հուշարձանները: Հուշարձանների մաքրման ակցիան կրելու է շարունակական բնույթ: Նմանատիպ միջոցառումների միջոցով երիտասարդները փորձում են հասարակության ուշադրությունը հրավիրել անվանի գործիչների հուշարձանների պահպանության խնդրին:
Հայաստանը միացել է աշխարհի 110 երկրներին, որտեղ նշվում է երաժշտության համաշխարհային օրը: Այստեղ այն կնշվի 4րդ անգամ Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան և ՀՀ մշակույթի նախարարության նախաձեռնությամբ:
Աշխարհում ավանդույթ է դարձել նշանակալի միջազգային փառատոնները բացել և փակել հայ ջութակահար Խաչատուր Ալմազյանի ղեկավարած Almazian's Obsession համույթի ելույթով: Համույթը ելույթ է ունեցել առաջատար ԶԼՄ, այդ թվում CNN կարծիքով լավագույն միջազգային փառատոններում: Այս տարի համույթն իր ելույթով կբացի Սկոպյեի ամառային փառատոնը (Skopje Summer 2010): Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հաղորդել Խաչատուր Ալմազյանը, փառատոնի բացման հանդիսավոր արարողությունը և համույթի համերգը տեղի կունենան հունիսի 21-ին` Մակեդոնիայի օպերայի և բալետի մեծ դահլիճում:
Երևանում նշեցին ռուս կոմպոզիտոր Պյոտր Իլյիչ Չայկովսկու 170-ամյակը: Հունիսի 18-ին Չայկովսկու անվան երաժշտական դպրոցում տեղի ունեցավ «Ռուսաստանի մեծ անունները» երեկոն` նվիրված մեծանուն ռուս կոմպոզիտորի հոբելյանին, որի ժամանակ հնչեցին երգահանի անմահ ստեղծագործությունները:
Սանկտ-Պետերբուրգում Հայաստանի մշակութային ժառանգությանը ծանոթացել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Շաբաթ օրը նա Սանկտ Պետերբուրգի Սալտիկով-Շչեդրինի անվան ազգային գրադարանում ներկա է գտնվել հայկական ձեռագրերի և հին տպագիր գրքերի ցուցադրության բացմանը, գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի գրքում: Այնուհետև նախագահն ուղեկցվել է Վոլտերի սենյակ, որտեղ ծանոթացել է նրա անձնական գրադարանին, Հայաստանին և հայերին ունեցած նրա առնչություններին:
Շաբաթվա ավարտը նշանավորվեց տխուր իրադարձությամբ. մշակույթի և արվեստի գործիչները հրաժեշտ են տվել նկարիչ Վարուժան Վարդանյանին: ՀՀ վաստակավոր նկարչին հրաժեշտ տալու համար գործիչները եկել էին Հայաստանի Նկարիչների միություն: Ներկա են եղել բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, մշակույթի և արվեստի գործիչներ:

Еще одна интрига фестиваля – показ документального фильма немецкого режиссера Эрика Фридлера “Катастрофа”, снятый к 95-летию Геноцида армян. В съемках фильма принимали участие лучшие актеры Германии. Фильм имеет настолько важное значение, что для его показа хотели даже организовать “special event”. Но сам автор настоял на том, чтобы фильм был показан именно в конкурсной программе. Следует также отметить, что фильм “Катастрофа” был показан по общественному телеканалу Германии, что, как отметила арт-директор фестиваля Сусанна Арутюнян, стало причиной истерии у радикально настроенных турок Германии. Закроет же фестиваль также вызвавший большой протест среди турок фильм Сержа Аведикяна “Остров собак”. Интригой для любителей музыкальных конкурсов стало то, что участников “Евровидения” от Армении отныне будет выбирать художественный совет Общественного телевидения Армении, а зрителям останется лишь выбирать песню, с которой он поедет на конкурс. Подобный опыт имел место в 2008 году, когда на конкурс поехала певица Сирушо. И именно этот результат был самым высоким за все годы выступления представителей Армении на конкурсе.
Любители рока наконец-то услышали заветную дату долгожданного ереванского концерта бывшего солиста рок-группы System of a Down Сержа Танкяна. Он состоится 12 августа 2010 года. К сожалению, в Ереване состоится всего один концерт певца в связи с его очень плотным графиком. Зато на концерте фанаты будут слушать песни из альбома Elect the Dead и некоторые новые песни. Приобщиться к мировому року смогут также армянские музыканты, исполняющие классическую музыку. Они будут аккомпанировать 6-и членам группы Сержа Танкяна.
Правительство Армении высоко ценит достижения в сфере классической музыки в Армении и в связи с этим на заседании правительства РА было принято решение о выделении 62,897,000 драмов на приобретение музыкального рояля "Стенвей" для Большого концертного зала филармонии им. Арама Хачатуряна. Премьер-министр РА Тигран Саркисян отметил, что всемирно известные музыканты приезжают в Ереван с концертами, однако музыкальные инструменты в Армении не соответствуют необходимым мировым стандартам. И приобретение рояля – только первый шаг к соответствию этим стандартам.
Помимо этого, в здание правительства РА будут перевезены две фрески Минаса Аветисяна, которые находятся в бывшей столовой “Электротехнического завода” города Гюмри. Для перемещения, закрепления на месте и реставрации фресок “Встреча” и “У хачкара” Фонду им. Минаса Аветисяна правительством будет выделено 20 миллионов драм. Всего в Гюмри находятся 12 фресок Минаса, которые находятся в очень плохом состоянии и нуждаются в реставрации. Об этом заявила министр культуры Асмик Погосян и предложила выставить эти работы на аукцион, чтобы их обладатели сами потратили средства на перемещение картин.
Сохранением же армянских памятников занялась армянская молодежь: 16 июня в Ереване прошла студенческая акция, в рамках которой молодые люди, студенты чистили памятники Комитасу, Араму Хачатуряну и Саят-Нове. Эта акция будет носить продолжительный характер. С помощью подобных мероприятий армянская молодежь пытается обратить внимание общественности к проблеме сохранения памятников.
Армения присоединилась к 110 странам мира, в которых отмечается всемирный праздник музыки. Здесь его отметят уже в 4 раз по инициативе посольства Франции в Армении и министерство культуры РА.
В мире же стало традицией открывать и закрывать знаковые мировые фестивали выступлением ансамбля Almazian's Obsession под руководством армянского скрипача Хачатура Алмазяна. Ансамбль выступал на лучших, по мнению ведущих СМИ, в том числе и CNN мировых фестивалях. В этом году коллектив своим выступлением откроет Летний фестиваль в Скопье (Skopje Summer 2010). Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net Хачатур Алмазян, торжественная церемония открытия фестиваля и концерт ансамбля состоится 21-го июня в Большом зале Македонской оперы и балета.
В Ереване отпраздновали 170-летие русского композитора Петра Ильича Чайковского. В музыкальной школе им. Чайковского состоится вечер «Великие имена России», посвященный юбилею великого русского композитора, где прозвучали бессмертные произведения композитора.
К культурному наследию Армении приобщился в Санкт-Петербурге и президент Армении Серж Саргсян. В субботу он посетил открытие выставки армянских рукописей и древних печатных книг в национальной библиотеке имени М. Е. Салтыкова-Щедрина. В библиотеке президента проводили также в комнату Вольтера, где он смог ознакомиться с личной библиотекой писателя и свидетельствами его связи с Арменией.
Конец недели ознаменовало печальное событие: деятели культуры и искусства простились с художником Варужаном Варданяном. Проводы заслуженного художника Армении состоялись в Союзе художников Армении. Проститься с ним прибыли высокопоставленные чиновники, деятели культуры и искусства.